Asumisvalinta

Männistö

70500 · Kuopio · Pohjois-Savo

70500 Männistö

Alue lyhyesti

Alueella Männistö (70500) asuu 7 282 ihmistä, 6 % Kuopion asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 29 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Yksinasuvia on 64 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 10 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (89 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (56,1 m² ja 72,9 m²). 61 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 845 €, 5 % vähemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 4 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 11,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 884 € vuodessa, noin 1 907 € kuukaudessa. Se on 10 % pienempi kuin Kuopiossa ja 13 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 18 % on työttömänä, enemmän kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 1 795 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (26 %). Tavallista yleisempi on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta: 15 % työpaikoista (Kuopiossa 6 %).

Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Yksinasuvat

    64 %

    Kuopion 53 alueesta 3. suurin

    Kuopio 49 %

  • Asuntojen keskikoko

    56,1 m²

    Kuopion 53 alueesta 3. pienin

    Kuopio 72,9 m²

  • Työttömyys

    18 %

    Kuopion 53 alueesta 4. suurin

    Kuopio 12 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    61 %

    Kuopion 53 alueesta 5. suurin

    Kuopio 45 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 845 €
+3,6 % vuodesta 2020
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio14,69 €
Asukkaat
7 282
+8,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä48,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 884 €
+32,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 907 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
61 %
4 756 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
32 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 845 €, 5 % vähemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 4 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 845 €

Postinumeroalue 70500
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 12 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,66 €

Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Männistö1 845 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,3 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
8,9 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
601–742 €
Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: asuntojen keskikoko.

  • Kaksion neliöhinta6/13

    769 €Saarijärvi
    Kuopio 1 948 €Männistö 1 845 €
    2 757 €Jynkänmäki
    769 €Saarijärvi2 757 €Jynkänmäki
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani46/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Männistö 22 884 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet5/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Männistö 61 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat9/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Männistö 28 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet21/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Männistö 29 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet48/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Männistö 10 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto26/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Männistö 32 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys4/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Männistö 18 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko51/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Männistö 56,1 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 29 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %).

MännistöKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 33 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (25 %).

  • Männistö39 %33 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset39 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset33 %
  • Lapset 0–14 v.8 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
48,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
18 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
1,5
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
37,5 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

61 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %).

  • Männistö39 %61 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto39 %
  • Vuokra-asunto61 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (89 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (56,1 m² ja 72,9 m²).

  • Männistö89 %10 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot89 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot10 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 64 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 10 %.

MännistöKuopio

  • Yksinasuvat64 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat20 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet10 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita55 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
56,1 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
5 392
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 32 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).

  • Männistö20 %41 %23 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon20 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto41 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 10 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Männistö21 %69 %10 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %21 %
  • Keskimmäinen 60 %69 %
  • Ylin 20 %10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 884 €
vuodessa, noin 1 907 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 199 €
vuodessa, noin 2 267 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
32 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 1 795 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (26 %). Tavallista yleisempi on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta: 15 % työpaikoista (Kuopiossa 6 %).

Suurimmat toimialat

MännistöKuopio

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut26 %, Kuopio 25 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta15 %, Kuopio 6 %
  • Teollisuus15 %, Kuopio 7 %
  • Rakentaminen11 %, Kuopio 7 %
  • Koulutus8 %, Kuopio 9 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Kuopio 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 795
Työpaikkoja asukasta kohden
0,25
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Männistö25 %75 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus25 %
  • Palvelut75 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa. Mediaanitulot ovat nousseet 32 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMännistöKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).