Asumisvalinta

Litmanen

70820 · Kuopio · Pohjois-Savo

70820 Litmanen

Alue lyhyesti

Alueella Litmanen (70820) asuu 14 921 ihmistä, 12 % Kuopion asukkaista. Asukasmäärä on Kuopion alueista suurin. Lapsiperheitä on paljon: 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %). Lapsiperheitä on 30 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 39 %.

Asunnoista 51 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 49 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (79,7 m² ja 72,9 m²). 51 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 49 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 508 €, 23 % vähemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 1 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 7,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,96 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 498 € vuodessa, noin 2 292 € kuukaudessa. Se on 8 % suurempi kuin Kuopiossa ja 4 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 2 011 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (56 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (25 %).

Asukasmäärä on kasvanut 17 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Kuopiossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asukkaat

    14 921

    Kuopion 53 alueesta suurin

  • 65 vuotta täyttäneet

    13 %

    Kuopion 53 alueesta 6. pienin

    Kuopio 23 %

  • Lapsiperheet

    30 %

    Kuopion 53 alueesta 8. suurin

    Kuopio 18 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 508 €
+1,2 % vuodesta 2020
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
15,96 €
Luku alueelta Kuopio 1
Kuopio14,69 €
Asukkaat
14 921
+16,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä38,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 498 €
+27,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 292 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
49 %
6 857 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
40 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 508 €, 23 % vähemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 1 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 508 €

Postinumeroalue 70820
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 51 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,96 €

Luku alueelta Kuopio 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Litmanen1 508 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
7,9 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
12,7 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
651–790 €
Luku alueelta Kuopio 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,6 %−1,3 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 1) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta9/13

    769 €Saarijärvi
    Kuopio 1 948 €Litmanen 1 508 €
    2 757 €Jynkänmäki
    769 €Saarijärvi2 757 €Jynkänmäki
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani15/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Litmanen 27 498 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet12/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Litmanen 49 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat13/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Litmanen 25 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet48/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Litmanen 13 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet8/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Litmanen 30 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto12/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Litmanen 40 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys18/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Litmanen 12 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko38/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Litmanen 79,7 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %).

LitmanenKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 16 % asukkaista, vähemmän kuin Kuopiossa (25 %).

  • Litmanen46 %16 %20 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset46 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset16 %
  • Lapset 0–14 v.20 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
38,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
12 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
2,1
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
37,7 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

51 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 49 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).

  • Litmanen51 %49 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto51 %
  • Vuokra-asunto49 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 51 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 49 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (79,7 m² ja 72,9 m²).

  • Litmanen49 %51 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot49 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot51 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 30 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 39 %.

LitmanenKuopio

  • Yksinasuvat39 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat11 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet30 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet7 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt20 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
79,7 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
7 213
Kesämökit
14

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 40 % aikuisista, enemmän kuin Kuopiossa (38 %).

  • Litmanen17 %39 %26 %14 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon17 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto39 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 16 % ja suurituloisimpaan 19 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Litmanen16 %64 %19 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %64 %
  • Ylin 20 %19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 498 €
vuodessa, noin 2 292 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
40 841 €
vuodessa, noin 3 403 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
40 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 2 011 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (56 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (25 %).

Suurimmat toimialat

LitmanenKuopio

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut56 %, Kuopio 25 %
  • Koulutus18 %, Kuopio 9 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Kuopio 10 %
  • Kuljetus ja varastointi4 %, Kuopio 4 %
  • Informaatio ja viestintä3 %, Kuopio 4 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta2 %, Kuopio 6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 011
Työpaikkoja asukasta kohden
0,13
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Litmanen97 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus2 %
  • Palvelut97 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 17 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Kuopiossa. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniLitmanenKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).