Alue lyhyesti
Alueella Kortejoki (71130) asuu 495 ihmistä, alle 1 % Kuopion asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 33 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Kotitalouksista 28 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (111,1 m² ja 72,9 m²). 93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 469 € vuodessa, noin 2 206 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Kuopiossa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 93 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (58 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 9 % työpaikoista (Kuopiossa 2 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 14 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asuntojen keskikoko
111,1 m²
Kuopion 53 alueesta 10. suurin
Kuopio 72,9 m²
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 367 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio1 948 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,66 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio14,69 €
- Asukkaat
- 495
- −13,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä51,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 469 €
- +32,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 206 € kuukaudessa
- Kuopio25 390 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 5 %
- 209 taloudesta
- Kuopio45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 34 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Kuopio38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Kuopio: 14,69 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,3 vuotta
- Kuopio: 11,1
- Bruttovuokratuotto
- 12,0 %
- Kuopio: 9,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 601–742 €
- Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
- Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani21/53
20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiKuopio 25 390 €Kortejoki 26 469 €20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiVuokralla asuvat taloudet36/53
0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alueKuopio 45 %Kortejoki 5 %0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue16–34-vuotiaat39/53
7 %Viitaniemi45 %Etu-NiiralaKuopio 27 %Kortejoki 13 %7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala65 vuotta täyttäneet14/53
10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiKuopio 23 %Kortejoki 33 %10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiLapsiperheet25/53
5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKuopio 18 %Kortejoki 19 %5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKorkea-asteen tutkinto23/53
10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiKuopio 38 %Kortejoki 34 %10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiTyöttömyys17/53
4 %Kurkimäki22 %SaarijärviKuopio 12 %Kortejoki 13 %4 %Kurkimäki22 %SaarijärviAsuntojen keskikoko10/53
50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²KaislastenlahtiKuopio 72,9 m²Kortejoki 111,1 m²50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 33 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %).
KortejokiKuopio
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 37 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (25 %).
- Kortejoki38 %37 %11 %
- Kuopio43 %25 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset38 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset37 %
- Lapset 0–14 v.11 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 51,0
- Kuopio: 43,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 13 %
- Kuopio: 12 %
- Talouden koko
- 2,2
- Kuopio: 1,8
- Asumisväljyys
- 51,2 m²
- Kuopio: 40,2 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).
- Kortejoki93 %
- Kuopio54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto93 %
- Vuokra-asunto5 %
- Muu tai tuntematon2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (111,1 m² ja 72,9 m²).
- Kortejoki97 %
- Kuopio59 %40 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot1 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot97 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 28 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.
KortejokiKuopio
- Yksinasuvat28 %, Kuopio 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Kuopio 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Kuopio 6 %
- Lapsitaloudet19 %, Kuopio 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Kuopio 4 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Kuopio 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita37 %, Kuopio 52 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt45 %, Kuopio 30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 111,1 m²
- Kuopio: 72,9 m²
- Asunnot
- 242
- Kesämökit
- 322
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 34 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).
- Kortejoki20 %45 %24 %
- Kuopio17 %37 %24 %13 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon20 %
- Ylioppilastutkinto2 %
- Ammatillinen tutkinto45 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 15 % ja suurituloisimpaan 19 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Kortejoki15 %66 %19 %
- Kuopio21 %63 %17 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %66 %
- Ylin 20 %19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 469 €
- vuodessa, noin 2 206 € kuukaudessa
- Kuopio: 25 390 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 52 737 €
- vuodessa, noin 4 395 € kuukaudessa
- Kuopio: 34 696 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 34 %
- Kuopio: 38 %
Työpaikat
Alueella on 93 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (58 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 9 % työpaikoista (Kuopiossa 2 %).
Suurimmat toimialat
KortejokiKuopio
- Terveys- ja sosiaalipalvelut58 %, Kuopio 25 %
- Rakentaminen11 %, Kuopio 7 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous9 %, Kuopio 2 %
- Kuljetus ja varastointi8 %, Kuopio 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Kuopio 6 %
- Koulutus4 %, Kuopio 9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 93
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,19
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Kuopio: 0,44
Toimialaryhmät
- Kortejoki13 %78 %
- Kuopio14 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto9 %
- Jalostus13 %
- Palvelut78 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 14 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 32 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).