Alue lyhyesti
Alueella Jynkänmäki (70840) asuu 9 446 ihmistä, 8 % Kuopion asukkaista. Asukasmäärä on Kuopion alueista 3. suurin. Lapsiperheitä on paljon: 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %). Lapsiperheitä on 31 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 36 %.
Asunnoista 56 % on kerrostaloissa ja 43 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (84,7 m² ja 72,9 m²). 62 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 38 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 757 €, 42 % enemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on Kuopion alueista korkein. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,96 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 31 428 € vuodessa, noin 2 619 € kuukaudessa. Se on 24 % suurempi kuin Kuopiossa ja 19 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Kuopion alueista 2. suurimmat. Työvoimasta 6 % on työttömänä, vähemmän kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 670 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (49 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (25 %).
Asukasmäärä on kasvanut 63 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Kuopiossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Korkea-asteen tutkinto
54 %
Kuopion 53 alueesta suurin
Kuopio 38 %
Kaksion neliöhinta
2 757 €
Kuopion 13 alueesta korkein
Kuopio 1 948 €
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
31 428 €
Kuopion 53 alueesta 2. suurin
Kuopio 25 390 €
Työpaikkoja asukasta kohden
0,07
Kuopion 53 alueesta 2. pienin
Kuopio 0,44
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 757 €
- −12,2 % vuodesta 2020
- Kuopio1 948 €
- Kaksion vuokra / m²
- 15,96 €
- Luku alueelta Kuopio 1
- Kuopio14,69 €
- Asukkaat
- 9 446
- +62,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä36,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 31 428 €
- +20,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 619 € kuukaudessa
- Kuopio25 390 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 38 %
- 4 207 taloudesta
- Kuopio45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 54 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Kuopio38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 757 €, 42 % enemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on Kuopion alueista korkein. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 757 €
Postinumeroalue 70840
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 12 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
15,96 €
Luku alueelta Kuopio 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Kuopio: 14,69 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 14,4 vuotta
- Kuopio: 11,1
- Bruttovuokratuotto
- 6,9 %
- Kuopio: 9,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 651–790 €
- Luku alueelta Kuopio 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,6 %−1,3 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
- Hintaindeksin (Kuopio 1) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, mediaanitulot, 65 vuotta täyttäneet, korkea-asteen tutkinto.
Kaksion neliöhinta1/13
769 €Saarijärvi2 757 €JynkänmäkiKuopio 1 948 €Jynkänmäki 2 757 €769 €Saarijärvi2 757 €JynkänmäkiKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani2/53
20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiKuopio 25 390 €Jynkänmäki 31 428 €20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiVuokralla asuvat taloudet16/53
0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alueKuopio 45 %Jynkänmäki 38 %0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue16–34-vuotiaat8/53
7 %Viitaniemi45 %Etu-NiiralaKuopio 27 %Jynkänmäki 30 %7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala65 vuotta täyttäneet52/53
10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiKuopio 23 %Jynkänmäki 11 %10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiLapsiperheet7/53
5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKuopio 18 %Jynkänmäki 31 %5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKorkea-asteen tutkinto1/53
10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiKuopio 38 %Jynkänmäki 54 %10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiTyöttömyys50/53
4 %Kurkimäki22 %SaarijärviKuopio 12 %Jynkänmäki 6 %4 %Kurkimäki22 %SaarijärviAsuntojen keskikoko33/53
50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²KaislastenlahtiKuopio 72,9 m²Jynkänmäki 84,7 m²50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %).
JynkänmäkiKuopio
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 12 % asukkaista, vähemmän kuin Kuopiossa (25 %).
- Jynkänmäki54 %12 %21 %
- Kuopio43 %25 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset54 %
- Työttömät3 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset12 %
- Lapset 0–14 v.21 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 36,0
- Kuopio: 43,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 6 %
- Kuopio: 12 %
- Talouden koko
- 2,2
- Kuopio: 1,8
- Asumisväljyys
- 38,6 m²
- Kuopio: 40,2 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
62 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 38 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).
- Jynkänmäki62 %38 %
- Kuopio54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto62 %
- Vuokra-asunto38 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 56 % on kerrostaloissa ja 43 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (84,7 m² ja 72,9 m²).
- Jynkänmäki56 %43 %
- Kuopio59 %40 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot56 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot43 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 31 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 36 %.
JynkänmäkiKuopio
- Yksinasuvat36 %, Kuopio 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat17 %, Kuopio 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit10 %, Kuopio 6 %
- Lapsitaloudet31 %, Kuopio 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Kuopio 4 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Kuopio 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita53 %, Kuopio 52 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt16 %, Kuopio 30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 84,7 m²
- Kuopio: 72,9 m²
- Asunnot
- 4 450
- Kesämökit
- 109
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 54 % aikuisista, enemmän kuin Kuopiossa (38 %). Osuus on Kuopion alueista suurin.
- Jynkänmäki29 %31 %24 %
- Kuopio17 %37 %24 %13 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon9 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto29 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste31 %
- Ylempi korkeakoulututkinto24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 31 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Jynkänmäki13 %56 %31 %
- Kuopio21 %63 %17 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %13 %
- Keskimmäinen 60 %56 %
- Ylin 20 %31 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 31 428 €
- vuodessa, noin 2 619 € kuukaudessa
- Kuopio: 25 390 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 50 876 €
- vuodessa, noin 4 240 € kuukaudessa
- Kuopio: 34 696 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 54 %
- Kuopio: 38 %
Työpaikat
Alueella on 670 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (49 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (25 %).
Suurimmat toimialat
JynkänmäkiKuopio
- Terveys- ja sosiaalipalvelut49 %, Kuopio 25 %
- Koulutus14 %, Kuopio 9 %
- Rakentaminen7 %, Kuopio 7 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Kuopio 10 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Kuopio 6 %
- Hallinto- ja tukipalvelut4 %, Kuopio 9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 670
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,07
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Kuopio: 0,44
Toimialaryhmät
- Jynkänmäki91 %
- Kuopio14 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus8 %
- Palvelut91 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 63 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Kuopiossa. Mediaanitulot ovat nousseet 20 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Kuopiossa (29 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).