Asumisvalinta

Kettulanlahti

70400 · Kuopio · Pohjois-Savo

70400 Kettulanlahti

Alue lyhyesti

Alueella Kettulanlahti (70400) asuu 715 ihmistä, 1 % Kuopion asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %). Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 26 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (106,7 m² ja 72,9 m²). 95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 851 € vuodessa, noin 2 488 € kuukaudessa. Se on 18 % suurempi kuin Kuopiossa ja 13 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 194 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (36 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (10 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    47 %

    Kuopion 53 alueesta 4. suurin

    Kuopio 38 %

  • Yksinasuvat

    26 %

    Kuopion 53 alueesta 9. pienin

    Kuopio 49 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    29 851 €

    Kuopion 53 alueesta 9. suurin

    Kuopio 25 390 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio14,69 €
Asukkaat
715
−4,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä47,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 851 €
+29,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 488 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
5 %
307 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
47 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 367 €

Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,66 €

Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kettulanlahti1 367 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,3 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
12,0 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
601–742 €
Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani9/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Kettulanlahti 29 851 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet38/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Kettulanlahti 5 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat29/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Kettulanlahti 14 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet25/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Kettulanlahti 27 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet11/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Kettulanlahti 25 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto4/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Kettulanlahti 47 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys21/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Kettulanlahti 12 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko13/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Kettulanlahti 106,7 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %).

KettulanlahtiKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 6 % asukkaista, vähemmän kuin Kuopiossa (9 %).

  • Kettulanlahti42 %29 %17 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset42 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset29 %
  • Lapset 0–14 v.17 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
47,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
12 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
2,3
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
47,7 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).

  • Kettulanlahti95 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto95 %
  • Vuokra-asunto5 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (106,7 m² ja 72,9 m²).

  • Kettulanlahti96 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot3 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot96 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 26 %.

KettulanlahtiKuopio

  • Yksinasuvat26 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet25 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita36 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt39 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
106,7 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
340
Kesämökit
2

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 47 % aikuisista, enemmän kuin Kuopiossa (38 %).

  • Kettulanlahti12 %36 %27 %21 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon12 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto36 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto21 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Kettulanlahti13 %60 %27 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %13 %
  • Keskimmäinen 60 %60 %
  • Ylin 20 %27 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 851 €
vuodessa, noin 2 488 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
59 412 €
vuodessa, noin 4 951 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
47 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 194 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (36 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (10 %).

Suurimmat toimialat

KettulanlahtiKuopio

  • Tukku- ja vähittäiskauppa36 %, Kuopio 10 %
  • Teollisuus22 %, Kuopio 7 %
  • Koulutus12 %, Kuopio 9 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut9 %, Kuopio 25 %
  • Rakentaminen8 %, Kuopio 7 %
  • Kuljetus ja varastointi5 %, Kuopio 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
194
Työpaikkoja asukasta kohden
0,27
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Kettulanlahti31 %68 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus31 %
  • Palvelut68 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKettulanlahtiKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).