Alue lyhyesti
Alueella Aitolahti (33680) asuu 1 650 ihmistä, 1 % Tampereen asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 27 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (119,8 m² ja 63,0 m²). 94 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Tampereen alueista 2. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 890 € on hinta-alueelta Tampere 3. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 545 € vuodessa, noin 2 379 € kuukaudessa. Se on 14 % suurempi kuin Tampereella ja 8 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 379 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (20 %). Tavallista yleisempi on vesi- ja jätehuolto: 15 % työpaikoista (Tampereella alle 1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Tampereella se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Pientaloasunnot
98 %
Tampereen 36 alueesta suurin
Tampere 21 %
Vuokralla asuvat taloudet
4 %
Tampereen 36 alueesta 2. pienin
Tampere 55 %
Yksinasuvat
27 %
Tampereen 36 alueesta 2. pienin
Tampere 54 %
16–34-vuotiaat
14 %
Tampereen 36 alueesta 3. pienin
Tampere 33 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 890 €
- Luku alueelta Tampere 3
- Tampere2 945 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,11 €
- Luku alueelta Tampere 3
- Tampere16,85 €
- Asukkaat
- 1 650
- −3,9 % vuodesta 2014
- Keski-ikä46,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 545 €
- +27,7 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 379 € kuukaudessa
- Tampere25 038 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 4 %
- 679 taloudesta
- Tampere55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 40 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Tampere41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 890 € on hinta-alueelta Tampere 3. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 890 €
Luku alueelta Tampere 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 92 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
14,11 €
Luku alueelta Tampere 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Tampere: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,2 vuotta
- Tampere: 14,6
- Bruttovuokratuotto
- 9,0 %
- Tampere: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 670–820 €
- Luku alueelta Tampere 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,0 %−3,8 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Tampere 3) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, asuntojen keskikoko.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani6/36
20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaTampere 25 038 €Aitolahti 28 545 €20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaVuokralla asuvat taloudet35/36
2 %Velaatta72 %HervantaTampere 55 %Aitolahti 4 %2 %Velaatta72 %Hervanta16–34-vuotiaat34/36
12 %Terälahti53 %KalevaTampere 33 %Aitolahti 14 %12 %Terälahti53 %Kaleva65 vuotta täyttäneet5/36
5 %Vuores29 %TerälahtiTampere 19 %Aitolahti 26 %5 %Vuores29 %TerälahtiLapsiperheet5/36
8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneTampere 16 %Aitolahti 25 %8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneKorkea-asteen tutkinto21/36
22 %Multisilta61 %TahmelaTampere 41 %Aitolahti 40 %22 %Multisilta61 %TahmelaTyöttömyys25/36
6 %Messukylä22 %TesomaTampere 13 %Aitolahti 11 %6 %Messukylä22 %TesomaAsuntojen keskikoko1/36
47,8 m²Kaleva119,8 m²AitolahtiTampere 63,0 m²Aitolahti 119,8 m²47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %).
AitolahtiTampere
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 27 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (21 %).
- Aitolahti43 %27 %16 %
- Tampere45 %11 %21 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset43 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset27 %
- Lapset 0–14 v.16 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 46,0
- Tampere: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 11 %
- Tampere: 13 %
- Talouden koko
- 2,4
- Tampere: 1,7
- Asumisväljyys
- 51,2 m²
- Tampere: 36,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
94 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Tampereen alueista 2. pienin.
- Aitolahti94 %
- Tampere44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto94 %
- Vuokra-asunto4 %
- Muu tai tuntematon2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (119,8 m² ja 63,0 m²).
- Aitolahti98 %
- Tampere77 %21 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot98 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 27 %.
AitolahtiTampere
- Yksinasuvat27 %, Tampere 54 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat1 %, Tampere 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Tampere 7 %
- Lapsitaloudet25 %, Tampere 16 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Tampere 4 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Tampere 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita36 %, Tampere 60 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt40 %, Tampere 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 119,8 m²
- Tampere: 63,0 m²
- Asunnot
- 752
- Kesämökit
- 740
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 40 % aikuisista, saman verran kuin Tampereella (41 %).
- Aitolahti16 %38 %27 %14 %
- Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon16 %
- Ylioppilastutkinto6 %
- Ammatillinen tutkinto38 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto14 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 26 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Aitolahti18 %56 %26 %
- Tampere23 %59 %18 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %18 %
- Keskimmäinen 60 %56 %
- Ylin 20 %26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 545 €
- vuodessa, noin 2 379 € kuukaudessa
- Tampere: 25 038 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 57 058 €
- vuodessa, noin 4 755 € kuukaudessa
- Tampere: 32 451 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 40 %
- Tampere: 41 %
Työpaikat
Alueella on 379 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (20 %). Tavallista yleisempi on vesi- ja jätehuolto: 15 % työpaikoista (Tampereella alle 1 %).
Suurimmat toimialat
AitolahtiTampere
- Terveys- ja sosiaalipalvelut20 %, Tampere 19 %
- Rakentaminen18 %, Tampere 4 %
- Vesi- ja jätehuolto15 %, Tampere 0 %
- Koulutus12 %, Tampere 8 %
- Muu palvelutoiminta8 %, Tampere 2 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Tampere 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 379
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,23
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Tampere: 0,54
Toimialaryhmät
- Aitolahti39 %58 %
- Tampere17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto3 %
- Jalostus39 %
- Palvelut58 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Tampereella se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
- Lapinniemi-Käpylä33180 · Tampere
- Lentävänniemi33410 · Tampere
- Siivikkala33450 · YlöjärviNäytä kartalla
- Manninmäki-Haavisto33480 · YlöjärviNäytä kartalla
- Osmonmäki-Petsamo33500 · Tampere
- Takahuhti33560 · Tampere
- Olkahinen-Tasanne33610 · Tampere
- Kämmenteisko34240 · Tampere
- Terälahti34260 · Tampere
- Velaatta34270 · Tampere
- Orivesi Keskus35300 · OrivesiNäytä kartalla
- Ruutana36110 · KangasalaNäytä kartalla
- Suinula-Haviseva36120 · KangasalaNäytä kartalla
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).