Alue lyhyesti
Alueella Leinola-Vehmainen (33730) asuu 2 122 ihmistä, 1 % Tampereen asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Osuus on Tampereen alueista 2. suurin. Lapsiperheitä on 30 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 26 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (88 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (95,7 m² ja 63,0 m²). 91 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 9 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Tampereen alueista 3. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 501 € on hinta-alueelta Tampere 2. Hinta vastaa 13,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,04 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 897 € vuodessa, noin 2 575 € kuukaudessa. Se on 23 % suurempi kuin Tampereella ja 17 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Tampereen alueista 3. suurimmat. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 1 482 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (38 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 15 % työpaikoista (Tampereella 3 %).
Asukasmäärä on kasvanut 17 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Yksinasuvat
26 %
Tampereen 36 alueesta pienin
Tampere 54 %
Työttömyys
7 %
Tampereen 36 alueesta 2. pienin
Tampere 13 %
Vuokralla asuvat taloudet
9 %
Tampereen 36 alueesta 3. pienin
Tampere 55 %
Opiskelijat
6 %
Tampereen 36 alueesta 3. pienin
Tampere 11 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 501 €
- Luku alueelta Tampere 2
- Tampere2 945 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,04 €
- Luku alueelta Tampere 2
- Tampere16,85 €
- Asukkaat
- 2 122
- +17,0 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 897 €
- +32,3 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 575 € kuukaudessa
- Tampere25 038 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 9 %
- 892 taloudesta
- Tampere55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 48 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Tampere41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 501 € on hinta-alueelta Tampere 2. Hinta vastaa 13,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,04 € kuukaudessa.
Neliöhinta
2 501 €
Luku alueelta Tampere 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 48 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,04 €
Luku alueelta Tampere 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Tampere: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 13,0 vuotta
- Tampere: 14,6
- Bruttovuokratuotto
- 7,7 %
- Tampere: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 687–830 €
- Luku alueelta Tampere 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,1 %−1,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Tampere 2) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, lapsiperheet, työttömyys.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani3/36
20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaTampere 25 038 €Leinola-Vehmainen 30 897 €20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaVuokralla asuvat taloudet34/36
2 %Velaatta72 %HervantaTampere 55 %Leinola-Vehmainen 9 %2 %Velaatta72 %Hervanta16–34-vuotiaat32/36
12 %Terälahti53 %KalevaTampere 33 %Leinola-Vehmainen 18 %12 %Terälahti53 %Kaleva65 vuotta täyttäneet17/36
5 %Vuores29 %TerälahtiTampere 19 %Leinola-Vehmainen 20 %5 %Vuores29 %TerälahtiLapsiperheet2/36
8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneTampere 16 %Leinola-Vehmainen 30 %8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneKorkea-asteen tutkinto8/36
22 %Multisilta61 %TahmelaTampere 41 %Leinola-Vehmainen 48 %22 %Multisilta61 %TahmelaTyöttömyys35/36
6 %Messukylä22 %TesomaTampere 13 %Leinola-Vehmainen 7 %6 %Messukylä22 %TesomaAsuntojen keskikoko4/36
47,8 m²Kaleva119,8 m²AitolahtiTampere 63,0 m²Leinola-Vehmainen 95,7 m²47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Osuus on Tampereen alueista 2. suurin.
Leinola-VehmainenTampere
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 18 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (12 %).
- Leinola-Vehmainen49 %21 %18 %
- Tampere45 %11 %21 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset49 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset21 %
- Lapset 0–14 v.18 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Tampere: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 7 %
- Tampere: 13 %
- Talouden koko
- 2,3
- Tampere: 1,7
- Asumisväljyys
- 41,4 m²
- Tampere: 36,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
91 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 9 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Tampereen alueista 3. pienin.
- Leinola-Vehmainen91 %
- Tampere44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto91 %
- Vuokra-asunto9 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (88 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (95,7 m² ja 63,0 m²).
- Leinola-Vehmainen11 %88 %
- Tampere77 %21 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot11 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot88 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 30 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 26 %.
Leinola-VehmainenTampere
- Yksinasuvat26 %, Tampere 54 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat5 %, Tampere 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Tampere 7 %
- Lapsitaloudet30 %, Tampere 16 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Tampere 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Tampere 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita40 %, Tampere 60 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Tampere 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 95,7 m²
- Tampere: 63,0 m²
- Asunnot
- 942
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 48 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %).
- Leinola-Vehmainen12 %34 %27 %21 %
- Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon12 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto34 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto21 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 30 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Leinola-Vehmainen14 %56 %30 %
- Tampere23 %59 %18 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %14 %
- Keskimmäinen 60 %56 %
- Ylin 20 %30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 897 €
- vuodessa, noin 2 575 € kuukaudessa
- Tampere: 25 038 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 57 023 €
- vuodessa, noin 4 752 € kuukaudessa
- Tampere: 32 451 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 48 %
- Tampere: 41 %
Työpaikat
Alueella on 1 482 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (38 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 15 % työpaikoista (Tampereella 3 %).
Suurimmat toimialat
Leinola-VehmainenTampere
- Teollisuus38 %, Tampere 12 %
- Kuljetus ja varastointi15 %, Tampere 3 %
- Rakentaminen11 %, Tampere 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta11 %, Tampere 9 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut8 %, Tampere 19 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Tampere 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 482
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,70
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Tampere: 0,54
Toimialaryhmät
- Leinola-Vehmainen50 %49 %
- Tampere17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus50 %
- Palvelut49 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 17 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 32 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).