Asumisvalinta

Osmonmäki-Petsamo

33500 · Tampere · Pirkanmaa

33500 Osmonmäki-Petsamo

Alue lyhyesti

Alueella Osmonmäki-Petsamo (33500) asuu 11 700 ihmistä, 5 % Tampereen asukkaista. Ikärakenne on lähellä Tampereen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 36 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista. Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 10 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (94 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (54,3 m² ja 63,0 m²). 58 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 468 €, 18 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 2 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 16,5 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,48 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 289 € vuodessa, noin 2 107 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Tampereella ja 4 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 2 200 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (50 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (19 %).

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Yksinasuvat

    63 %

    Tampereen 36 alueesta 3. suurin

    Tampere 54 %

  • Asuntojen keskikoko

    54,3 m²

    Tampereen 36 alueesta 4. pienin

    Tampere 63,0 m²

  • Asukkaat

    11 700

    Tampereen 36 alueesta 7. suurin

  • Kaksion neliöhinta

    3 468 €

    Tampereen 28 alueesta 6. korkein

    Tampere 2 945 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 468 €
−1,9 % vuodesta 2020
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
17,48 €
Luku alueelta Tampere 1
Tampere16,85 €
Asukkaat
11 700
+6,1 % vuodesta 2014
Keski-ikä44,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 289 €
+34,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 107 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
58 %
7 531 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
48 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 468 €, 18 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 2 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 468 €

Postinumeroalue 33500
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 23 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

17,48 €

Luku alueelta Tampere 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Osmonmäki-Petsamo3 468 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
16,5 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
6,0 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
726–899 €
Luku alueelta Tampere 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,9 %−2,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 1) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta6/28

    1 357 €Multisilta
    Tampere 2 945 €Osmonmäki-Petsamo 3 468 €
    5 355 €Lapinniemi-Käpylä
    1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-Käpylä
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani24/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Osmonmäki-Petsamo 25 289 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet12/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Osmonmäki-Petsamo 58 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat10/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Osmonmäki-Petsamo 36 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet10/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Osmonmäki-Petsamo 23 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet31/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Osmonmäki-Petsamo 10 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto9/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Osmonmäki-Petsamo 48 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys21/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Osmonmäki-Petsamo 11 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko33/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Osmonmäki-Petsamo 54,3 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Tampereen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 36 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista.

Osmonmäki-PetsamoTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 8 % asukkaista, vähemmän kuin Tampereella (12 %).

  • Osmonmäki-Petsamo48 %11 %24 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset48 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat11 %
  • Eläkeläiset24 %
  • Lapset 0–14 v.8 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
44,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
1,5
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
36,0 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

58 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %).

  • Osmonmäki-Petsamo42 %58 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto42 %
  • Vuokra-asunto58 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (94 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (54,3 m² ja 63,0 m²).

  • Osmonmäki-Petsamo94 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot94 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot5 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 10 %.

Osmonmäki-PetsamoTampere

  • Yksinasuvat63 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat25 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit8 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet10 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita64 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
54,3 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
8 290
Kesämökit
55

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 48 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %).

  • Osmonmäki-Petsamo14 %14 %24 %26 %22 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon14 %
  • Ylioppilastutkinto14 %
  • Ammatillinen tutkinto24 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 17 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Osmonmäki-Petsamo21 %62 %17 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %21 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 289 €
vuodessa, noin 2 107 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 210 €
vuodessa, noin 2 518 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
48 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 2 200 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (50 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (19 %).

Suurimmat toimialat

Osmonmäki-PetsamoTampere

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut50 %, Tampere 19 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Tampere 10 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7 %, Tampere 9 %
  • Koulutus5 %, Tampere 8 %
  • Rahoitus- ja vakuutustoiminta5 %, Tampere 2 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Tampere 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 200
Työpaikkoja asukasta kohden
0,19
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Osmonmäki-Petsamo96 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus2 %
  • Palvelut96 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 35 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella (30 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniOsmonmäki-PetsamoTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).