Asumisvalinta

Tampere

Maakunta: Pirkanmaa · 36 postinumeroaluetta

Alue lyhyesti

Tampereella asuu 260 180 ihmistä 36 postinumeroalueella. Asukasmäärä on kasvanut 17 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Suomessa. Nuoria aikuisia on paljon: 33 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Suomessa 23 %).

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 945 €, 18 % enemmän kuin Suomessa. Postinumeroalueittain hinta vaihtelee 1 357 eurosta (Multisilta) 5 355 euroon (Lapinniemi-Käpylä). Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020. 55 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Suomessa (38 %).

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 038 € vuodessa, noin 2 086 € kuukaudessa. Se on 5 % pienempi kuin Suomessa. Postinumeroalueittain mediaanitulot vaihtelevat 20 252 eurosta (Hervanta) 31 609 euroon (Tahmela). Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Suomessa (12 %). Tampereella on 139 578 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (19 %). Tavallista yleisempi on informaatio ja viestintä: 9 % työpaikoista (Suomessa 5 %).

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 945 €
+0,6 % vuodesta 2020
2025 Q3–2026 Q2
Suomi2 502 €
Kaksion vuokra / m²
16,85 €
kuukaudessa
Suomi16,12 €
Asukkaat
260 180
+16,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 038 €
+29,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 086 € kuukaudessa
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
55 %
146 347 taloudesta
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
41 %
18 vuotta täyttäneistä
Suomi36 %

Postinumeroalueet

1 890 €2 501 €3 281 €

Tampere · Kaksion neliöhinta

2 945 €

* Viivoitettu: luku suuremmalta alueelta

33100Tampere Keskus3 691 €17,48 €25 290 €59 %18 057
33180Lapinniemi-Käpylä5 355 €17,48 €27 626 €60 %4 300
33200Tampere Keskus Läntinen3 456 €17,48 €25 378 €58 %6 935
33210Itä-Amuri-Tammerkoski3 747 €17,48 €25 785 €61 %6 610
33230Länsi-Amuri3 703 €17,48 €28 216 €40 %6 164
33240Tahmela2 954 €17,48 €31 609 €28 %1 635
33250Pispala3 546 €17,48 €24 201 €68 %4 156
33270Epilä2 497 €16,04 €27 420 €46 %7 330
33300Rahola2 039 €16,04 €27 424 €38 %5 035
33310Tesoma1 579 €14,11 €22 781 €58 %8 194
33330Myllypuro-Kalkku1 525 €14,11 €25 150 €54 %3 181
33340Haukiluoma-Ikuri1 960 €14,11 €27 715 €31 %5 670

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 945 €, 18 % enemmän kuin Suomessa. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020.

Hinnat ja vuokrat asunnon koon mukaan

Neljä viimeisintä neljännestä, 2025 Q3–2026 Q2. Lähde: Tilastokeskus

Asunnon kokoNeliöhintaVuokra / m² kuukaudessaHinta–vuokra-suhdeKaupat
Yksiö3 388 €21,48 €13,1706
Kaksio2 945 €16,85 €14,61 391
Kolmio+2 908 €15,27 €15,9993
Kaikki koot3 006 €17,55 €14,33 090
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Bruttovuokratuotto
6,9 %
Kaksio. Vuoden vuokra osuutena hinnasta ennen kuluja
Vanhojen asuntojen neliöhinta

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain, kaikki huoneluvut. Lähde: Tilastokeskus.

Erot alueiden välillä

Kalleimmalla postinumeroalueella kaksion neliöhinta on noin 3,9-kertainen halvimpaan verrattuna. Suurimmat mediaanitulot ovat noin 1,6-kertaiset pienimpiin verrattuna.

  • Kaksion neliöhinta

    1 357 €Multisilta
    Tampere 2 945 €
    5 355 €Lapinniemi-Käpylä
    1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-Käpylä
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet

    5 %Vuores
    Tampere 19 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 33 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Suomessa 23 %).

TampereSuomi

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 21 % asukkaista, vähemmän kuin Suomessa (26 %).

  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset45 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat11 %
  • Eläkeläiset21 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Suomi: 44,0
Työttömät, osuus työvoimasta
13 %
Suomi: 12 %
Talouden koko
1,7
Suomi: 1,9
Asumisväljyys
36,7 m²
Suomi: 41,6 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

55 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Suomessa (38 %).

  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto44 %
  • Vuokra-asunto55 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 77 % on kerrostaloissa ja 21 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Suomessa (63,0 m² ja 78,5 m²).

  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot77 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot21 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.

TampereSuomi

  • Yksinasuvat54 %, Suomi 47 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat23 %, Suomi 13 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Suomi 4 %
  • Lapsitaloudet16 %, Suomi 20 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Suomi 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Suomi 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita60 %, Suomi 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt24 %, Suomi 33 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
63,0 m²
Suomi: 78,5 m²
Asunnot
158 593
Kesämökit
3 120

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 41 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (36 %).

  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon17 %
  • Ylioppilastutkinto11 %
  • Ammatillinen tutkinto30 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 23 % ja suurituloisimpaan 18 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %23 %
  • Keskimmäinen 60 %59 %
  • Ylin 20 %18 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 038 €
vuodessa, noin 2 086 € kuukaudessa
Suomi: 26 351 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 451 €
vuodessa, noin 2 704 € kuukaudessa
Suomi: 37 777 €
Korkea-asteen tutkinto
41 %
Suomi: 36 %

Työpaikat

Tampereella on 139 578 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (19 %). Tavallista yleisempi on informaatio ja viestintä: 9 % työpaikoista (Suomessa 5 %).

Suurimmat toimialat

TampereSuomi

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut19 %, Suomi 19 %
  • Teollisuus12 %, Suomi 12 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa10 %, Suomi 11 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta9 %, Suomi 6 %
  • Informaatio ja viestintä9 %, Suomi 5 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut8 %, Suomi 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
139 578
Työpaikkoja asukasta kohden
0,54
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Suomi: 0,43

Toimialaryhmät

  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus17 %
  • Palvelut83 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 17 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Suomessa. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Suomessa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).