Asumisvalinta

Messukylä

33700 · Tampere · Pirkanmaa

33700 Messukylä

Alue lyhyesti

Alueella Messukylä (33700) asuu 1 891 ihmistä, 1 % Tampereen asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 40 %.

Asunnoista 56 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 33 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (78,5 m² ja 63,0 m²). 65 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 34 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 501 € on hinta-alueelta Tampere 2. Hinta vastaa 13,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,04 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 109 € vuodessa, noin 2 342 € kuukaudessa. Se on 12 % suurempi kuin Tampereella ja 7 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 6 % on työttömänä, vähemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 778 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (47 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (12 %).

Asukasmäärä on kasvanut 7 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työttömyys

    6 %

    Tampereen 36 alueesta pienin

    Tampere 13 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    51 %

    Tampereen 36 alueesta 3. suurin

    Tampere 41 %

  • Lapsiperheet

    25 %

    Tampereen 36 alueesta 6. suurin

    Tampere 16 %

  • Asukkaat

    1 891

    Tampereen 36 alueesta 7. pienin

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 501 €
Luku alueelta Tampere 2
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
16,04 €
Luku alueelta Tampere 2
Tampere16,85 €
Asukkaat
1 891
+6,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 109 €
+27,5 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 342 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
34 %
892 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
51 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 501 € on hinta-alueelta Tampere 2. Hinta vastaa 13,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,04 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 501 €

Luku alueelta Tampere 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 48 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,04 €

Luku alueelta Tampere 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Messukylä2 501 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
13,0 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
7,7 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
687–830 €
Luku alueelta Tampere 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,1 %−1,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 2) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: korkea-asteen tutkinto, työttömyys.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani8/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Messukylä 28 109 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet28/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Messukylä 34 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat20/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Messukylä 27 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet27/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Messukylä 17 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet6/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Messukylä 25 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto3/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Messukylä 51 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys36/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Messukylä 6 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko10/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Messukylä 78,5 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %).

MessukyläTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 17 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (12 %).

  • Messukylä46 %11 %19 %17 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset46 %
  • Työttömät3 %
  • Opiskelijat11 %
  • Eläkeläiset19 %
  • Lapset 0–14 v.17 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
6 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
2,1
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
37,5 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

65 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 34 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla).

  • Messukylä65 %34 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto65 %
  • Vuokra-asunto34 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 56 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 33 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (78,5 m² ja 63,0 m²).

  • Messukylä33 %56 %12 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot33 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot56 %
  • Muut rakennukset12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 40 %.

MessukyläTampere

  • Yksinasuvat40 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat17 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet25 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt25 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
78,5 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
950
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 51 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %). Osuus on Tampereen alueista 3. suurin.

  • Messukylä16 %10 %23 %24 %27 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon16 %
  • Ylioppilastutkinto10 %
  • Ammatillinen tutkinto23 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto27 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 28 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Messukylä23 %49 %28 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %23 %
  • Keskimmäinen 60 %49 %
  • Ylin 20 %28 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 109 €
vuodessa, noin 2 342 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
44 455 €
vuodessa, noin 3 705 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
51 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 778 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (47 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (12 %).

Suurimmat toimialat

MessukyläTampere

  • Teollisuus47 %, Tampere 12 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Tampere 10 %
  • Kuljetus ja varastointi7 %, Tampere 3 %
  • Informaatio ja viestintä6 %, Tampere 9 %
  • Rakentaminen6 %, Tampere 4 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut6 %, Tampere 19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
778
Työpaikkoja asukasta kohden
0,41
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Messukylä53 %47 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus53 %
  • Palvelut47 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 7 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMessukyläTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).