Alue lyhyesti
Alueella Pispala (33250) asuu 4 156 ihmistä, 2 % Tampereen asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 49 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Tampereella 33 %). Osuus on Tampereen alueista 2. suurin. Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (81 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (52,4 m² ja 63,0 m²). 68 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 546 €, 20 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on noussut 11 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 16,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,48 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 201 € vuodessa, noin 2 017 € kuukaudessa. Se on 3 % pienempi kuin Tampereella ja 8 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Tampereella (13 %). Alueella on 410 työpaikkaa, ja suurin toimiala on muu palvelutoiminta (18 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (2 %).
Asukasmäärä on kasvanut 78 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
65 vuotta täyttäneet
10 %
Tampereen 36 alueesta 2. pienin
Tampere 19 %
Asuntojen keskikoko
52,4 m²
Tampereen 36 alueesta 2. pienin
Tampere 63,0 m²
Vuokralla asuvat taloudet
68 %
Tampereen 36 alueesta 4. suurin
Tampere 55 %
Opiskelijat
13 %
Tampereen 36 alueesta 5. suurin
Tampere 11 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 546 €
- +11,0 % vuodesta 2020
- Tampere2 945 €
- Kaksion vuokra / m²
- 17,48 €
- Luku alueelta Tampere 1
- Tampere16,85 €
- Asukkaat
- 4 156
- +78,0 % vuodesta 2014
- Keski-ikä35,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 201 €
- +16,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 017 € kuukaudessa
- Tampere25 038 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 68 %
- 2 646 taloudesta
- Tampere55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 39 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Tampere41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 546 €, 20 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on noussut 11 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 546 €
Postinumeroalue 33250
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 13 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
17,48 €
Luku alueelta Tampere 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Tampere: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 16,9 vuotta
- Tampere: 14,6
- Bruttovuokratuotto
- 5,9 %
- Tampere: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 726–899 €
- Luku alueelta Tampere 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,9 %−2,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Tampere 1) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 9:stä: 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, asuntojen keskikoko.
Kaksion neliöhinta5/28
1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläTampere 2 945 €Pispala 3 546 €1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani30/36
20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaTampere 25 038 €Pispala 24 201 €20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaVuokralla asuvat taloudet4/36
2 %Velaatta72 %HervantaTampere 55 %Pispala 68 %2 %Velaatta72 %Hervanta16–34-vuotiaat2/36
12 %Terälahti53 %KalevaTampere 33 %Pispala 49 %12 %Terälahti53 %Kaleva65 vuotta täyttäneet35/36
5 %Vuores29 %TerälahtiTampere 19 %Pispala 10 %5 %Vuores29 %TerälahtiLapsiperheet29/36
8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneTampere 16 %Pispala 12 %8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneKorkea-asteen tutkinto24/36
22 %Multisilta61 %TahmelaTampere 41 %Pispala 39 %22 %Multisilta61 %TahmelaTyöttömyys16/36
6 %Messukylä22 %TesomaTampere 13 %Pispala 13 %6 %Messukylä22 %TesomaAsuntojen keskikoko35/36
47,8 m²Kaleva119,8 m²AitolahtiTampere 63,0 m²Pispala 52,4 m²47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 49 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Tampereella 33 %). Osuus on Tampereen alueista 2. suurin.
PispalaTampere
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 11 % asukkaista, vähemmän kuin Tampereella (21 %).
- Pispala55 %13 %11 %
- Tampere45 %11 %21 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset55 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat13 %
- Eläkeläiset11 %
- Lapset 0–14 v.9 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 35,0
- Tampere: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 13 %
- Tampere: 13 %
- Talouden koko
- 1,6
- Tampere: 1,7
- Asumisväljyys
- 34,0 m²
- Tampere: 36,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
68 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %).
- Pispala31 %68 %
- Tampere44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto31 %
- Vuokra-asunto68 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (81 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (52,4 m² ja 63,0 m²).
- Pispala81 %18 %
- Tampere77 %21 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot81 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot18 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.
PispalaTampere
- Yksinasuvat63 %, Tampere 54 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat42 %, Tampere 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit10 %, Tampere 7 %
- Lapsitaloudet12 %, Tampere 16 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Tampere 4 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Tampere 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita77 %, Tampere 60 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt11 %, Tampere 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 52,4 m²
- Tampere: 63,0 m²
- Asunnot
- 2 912
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 39 % aikuisista, vähemmän kuin Tampereella (41 %).
- Pispala14 %19 %28 %22 %17 %
- Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon14 %
- Ylioppilastutkinto19 %
- Ammatillinen tutkinto28 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
- Ylempi korkeakoulututkinto17 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Pispala25 %56 %19 %
- Tampere23 %59 %18 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %25 %
- Keskimmäinen 60 %56 %
- Ylin 20 %19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 201 €
- vuodessa, noin 2 017 € kuukaudessa
- Tampere: 25 038 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 085 €
- vuodessa, noin 2 340 € kuukaudessa
- Tampere: 32 451 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 39 %
- Tampere: 41 %
Työpaikat
Alueella on 410 työpaikkaa, ja suurin toimiala on muu palvelutoiminta (18 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (2 %).
Suurimmat toimialat
PispalaTampere
- Muu palvelutoiminta18 %, Tampere 2 %
- Koulutus18 %, Tampere 8 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut15 %, Tampere 19 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta11 %, Tampere 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta8 %, Tampere 9 %
- Rakentaminen7 %, Tampere 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 410
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,10
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Tampere: 0,54
Toimialaryhmät
- Pispala10 %89 %
- Tampere17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus10 %
- Palvelut89 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 78 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 17 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella (30 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).