Alue lyhyesti
Alueella Tampere Keskus Läntinen (33200) asuu 6 935 ihmistä, 3 % Tampereen asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 24 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Tampereella 19 %). Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 8 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (57,6 m² ja 63,0 m²). 58 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 456 €, 17 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 16,5 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,48 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 378 € vuodessa, noin 2 115 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Tampereella ja 4 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Tampereella (13 %). Alueella on 5 816 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on muu palvelutoiminta: 10 % työpaikoista (Tampereella 2 %).
Asukasmäärä on kasvanut 4 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Pientaloasunnot
0 %
Tampereen 36 alueesta pienin
Tampere 21 %
Lapsiperheet
8 %
Tampereen 36 alueesta pienin
Tampere 16 %
Työpaikkoja asukasta kohden
0,84
Tampereen 36 alueesta 6. suurin
Tampere 0,54
65 vuotta täyttäneet
24 %
Tampereen 36 alueesta 8. suurin
Tampere 19 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 456 €
- −5,7 % vuodesta 2020
- Tampere2 945 €
- Kaksion vuokra / m²
- 17,48 €
- Luku alueelta Tampere 1
- Tampere16,85 €
- Asukkaat
- 6 935
- +3,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä45,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 378 €
- +31,7 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 115 € kuukaudessa
- Tampere25 038 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 58 %
- 4 575 taloudesta
- Tampere55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 47 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Tampere41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 456 €, 17 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 456 €
Postinumeroalue 33200
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 15 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
17,48 €
Luku alueelta Tampere 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Tampere: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 16,5 vuotta
- Tampere: 14,6
- Bruttovuokratuotto
- 6,1 %
- Tampere: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 726–899 €
- Luku alueelta Tampere 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,9 %−2,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Tampere 1) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: lapsiperheet.
Kaksion neliöhinta7/28
1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläTampere 2 945 €Tampere Keskus Läntinen 3 456 €1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani20/36
20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaTampere 25 038 €Tampere Keskus Läntinen 25 378 €20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaVuokralla asuvat taloudet13/36
2 %Velaatta72 %HervantaTampere 55 %Tampere Keskus Läntinen 58 %2 %Velaatta72 %Hervanta16–34-vuotiaat8/36
12 %Terälahti53 %KalevaTampere 33 %Tampere Keskus Läntinen 37 %12 %Terälahti53 %Kaleva65 vuotta täyttäneet8/36
5 %Vuores29 %TerälahtiTampere 19 %Tampere Keskus Läntinen 24 %5 %Vuores29 %TerälahtiLapsiperheet36/36
8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneTampere 16 %Tampere Keskus Läntinen 8 %8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneKorkea-asteen tutkinto11/36
22 %Multisilta61 %TahmelaTampere 41 %Tampere Keskus Läntinen 47 %22 %Multisilta61 %TahmelaTyöttömyys20/36
6 %Messukylä22 %TesomaTampere 13 %Tampere Keskus Läntinen 11 %6 %Messukylä22 %TesomaAsuntojen keskikoko26/36
47,8 m²Kaleva119,8 m²AitolahtiTampere 63,0 m²Tampere Keskus Läntinen 57,6 m²47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 24 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Tampereella 19 %).
Tampere Keskus LäntinenTampere
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 5 % asukkaista, vähemmän kuin Tampereella (12 %).
- Tampere Keskus Läntinen48 %10 %26 %
- Tampere45 %11 %21 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset48 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat10 %
- Eläkeläiset26 %
- Lapset 0–14 v.5 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 45,0
- Tampere: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 11 %
- Tampere: 13 %
- Talouden koko
- 1,5
- Tampere: 1,7
- Asumisväljyys
- 38,9 m²
- Tampere: 36,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
58 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %).
- Tampere Keskus Läntinen42 %58 %
- Tampere44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto42 %
- Vuokra-asunto58 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (57,6 m² ja 63,0 m²).
- Tampere Keskus Läntinen97 %
- Tampere77 %21 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot97 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot0 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 8 %.
Tampere Keskus LäntinenTampere
- Yksinasuvat63 %, Tampere 54 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat27 %, Tampere 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Tampere 7 %
- Lapsitaloudet8 %, Tampere 16 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Tampere 4 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Tampere 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita66 %, Tampere 60 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Tampere 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 57,6 m²
- Tampere: 63,0 m²
- Asunnot
- 5 214
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 47 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %).
- Tampere Keskus Läntinen13 %14 %25 %26 %21 %
- Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon13 %
- Ylioppilastutkinto14 %
- Ammatillinen tutkinto25 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto21 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 21 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Tampere Keskus Läntinen21 %58 %21 %
- Tampere23 %59 %18 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %21 %
- Keskimmäinen 60 %58 %
- Ylin 20 %21 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 378 €
- vuodessa, noin 2 115 € kuukaudessa
- Tampere: 25 038 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 31 132 €
- vuodessa, noin 2 594 € kuukaudessa
- Tampere: 32 451 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 47 %
- Tampere: 41 %
Työpaikat
Alueella on 5 816 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on muu palvelutoiminta: 10 % työpaikoista (Tampereella 2 %).
Suurimmat toimialat
Tampere Keskus LäntinenTampere
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21 %, Tampere 19 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa13 %, Tampere 10 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta11 %, Tampere 9 %
- Muu palvelutoiminta10 %, Tampere 2 %
- Informaatio ja viestintä9 %, Tampere 9 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta9 %, Tampere 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 5 816
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,84
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Tampere: 0,54
Toimialaryhmät
- Tampere Keskus Läntinen93 %
- Tampere17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus7 %
- Palvelut93 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 4 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 32 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).