Alue lyhyesti
Alueella Takahuhti (33560) asuu 11 038 ihmistä, 4 % Tampereen asukkaista. Ikärakenne on lähellä Tampereen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 28 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista. Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.
Asunnoista 65 % on kerrostaloissa ja 32 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (68,6 m² ja 63,0 m²). 51 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 49 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 555 €, 13 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 7 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 13,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,04 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 881 € vuodessa, noin 2 157 € kuukaudessa. Se on 3 % suurempi kuin Tampereella ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 2 196 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (28 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 10 % työpaikoista (Tampereella 3 %).
Asukasmäärä on kasvanut 10 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella.
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 555 €
- −6,7 % vuodesta 2020
- Tampere2 945 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,04 €
- Luku alueelta Tampere 2
- Tampere16,85 €
- Asukkaat
- 11 038
- +9,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 881 €
- +27,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 157 € kuukaudessa
- Tampere25 038 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 49 %
- 6 062 taloudesta
- Tampere55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 43 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Tampere41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 555 €, 13 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 7 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 555 €
Postinumeroalue 33560
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 9 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,04 €
Luku alueelta Tampere 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Tampere: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 13,3 vuotta
- Tampere: 14,6
- Bruttovuokratuotto
- 7,5 %
- Tampere: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 687–830 €
- Luku alueelta Tampere 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,1 %−1,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Tampere 2) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta17/28
1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläTampere 2 945 €Takahuhti 2 555 €1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani18/36
20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaTampere 25 038 €Takahuhti 25 881 €20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaVuokralla asuvat taloudet19/36
2 %Velaatta72 %HervantaTampere 55 %Takahuhti 49 %2 %Velaatta72 %Hervanta16–34-vuotiaat18/36
12 %Terälahti53 %KalevaTampere 33 %Takahuhti 28 %12 %Terälahti53 %Kaleva65 vuotta täyttäneet11/36
5 %Vuores29 %TerälahtiTampere 19 %Takahuhti 23 %5 %Vuores29 %TerälahtiLapsiperheet17/36
8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneTampere 16 %Takahuhti 18 %8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneKorkea-asteen tutkinto16/36
22 %Multisilta61 %TahmelaTampere 41 %Takahuhti 43 %22 %Multisilta61 %TahmelaTyöttömyys28/36
6 %Messukylä22 %TesomaTampere 13 %Takahuhti 10 %6 %Messukylä22 %TesomaAsuntojen keskikoko17/36
47,8 m²Kaleva119,8 m²AitolahtiTampere 63,0 m²Takahuhti 68,6 m²47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Tampereen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 28 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista.
TakahuhtiTampere
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 25 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (21 %).
- Takahuhti44 %10 %25 %14 %
- Tampere45 %11 %21 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat10 %
- Eläkeläiset25 %
- Lapset 0–14 v.14 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Tampere: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 10 %
- Tampere: 13 %
- Talouden koko
- 1,8
- Tampere: 1,7
- Asumisväljyys
- 38,3 m²
- Tampere: 36,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
51 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 49 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla).
- Takahuhti51 %49 %
- Tampere44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto51 %
- Vuokra-asunto49 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 65 % on kerrostaloissa ja 32 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (68,6 m² ja 63,0 m²).
- Takahuhti65 %32 %
- Tampere77 %21 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot65 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot32 %
- Muut rakennukset3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.
TakahuhtiTampere
- Yksinasuvat54 %, Tampere 54 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat17 %, Tampere 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Tampere 7 %
- Lapsitaloudet18 %, Tampere 16 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Tampere 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Tampere 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Tampere 60 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt32 %, Tampere 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 68,6 m²
- Tampere: 63,0 m²
- Asunnot
- 6 415
- Kesämökit
- 115
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 43 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %).
- Takahuhti16 %31 %25 %18 %
- Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon16 %
- Ylioppilastutkinto10 %
- Ammatillinen tutkinto31 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
- Ylempi korkeakoulututkinto18 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 20 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Takahuhti20 %60 %20 %
- Tampere23 %59 %18 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %20 %
- Keskimmäinen 60 %60 %
- Ylin 20 %20 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 881 €
- vuodessa, noin 2 157 € kuukaudessa
- Tampere: 25 038 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 024 €
- vuodessa, noin 2 752 € kuukaudessa
- Tampere: 32 451 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 43 %
- Tampere: 41 %
Työpaikat
Alueella on 2 196 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (28 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 10 % työpaikoista (Tampereella 3 %).
Suurimmat toimialat
TakahuhtiTampere
- Terveys- ja sosiaalipalvelut28 %, Tampere 19 %
- Teollisuus15 %, Tampere 12 %
- Rakentaminen10 %, Tampere 4 %
- Kuljetus ja varastointi10 %, Tampere 3 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Tampere 10 %
- Koulutus7 %, Tampere 8 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 196
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,20
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Tampere: 0,54
Toimialaryhmät
- Takahuhti25 %75 %
- Tampere17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus25 %
- Palvelut75 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 10 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).