Alue lyhyesti
Alueella Tampere Keskus (33100) asuu 18 057 ihmistä, 7 % Tampereen asukkaista. Asukasmäärä on Tampereen alueista 3. suurin. Nuoria aikuisia on paljon: 41 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Tampereella 33 %). Yksinasuvia on 60 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 9 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (56,2 m² ja 63,0 m²). 59 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 691 €, 25 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 17,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,48 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 290 € vuodessa, noin 2 108 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Tampereella ja 4 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Tampereella (13 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 35 761 työpaikkaa, 1,98 jokaista asukasta kohden.
Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työpaikkoja asukasta kohden
1,98
Tampereen 36 alueesta 2. suurin
Tampere 0,54
Lapsiperheet
9 %
Tampereen 36 alueesta 2. pienin
Tampere 16 %
Asukkaat
18 057
Tampereen 36 alueesta 3. suurin
16–34-vuotiaat
41 %
Tampereen 36 alueesta 4. suurin
Tampere 33 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 691 €
- −2,9 % vuodesta 2020
- Tampere2 945 €
- Kaksion vuokra / m²
- 17,48 €
- Luku alueelta Tampere 1
- Tampere16,85 €
- Asukkaat
- 18 057
- +8,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä42,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 290 €
- +31,3 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 108 € kuukaudessa
- Tampere25 038 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 59 %
- 11 441 taloudesta
- Tampere55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 49 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Tampere41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 691 €, 25 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
3 691 €
Postinumeroalue 33100
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 32 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
17,48 €
Luku alueelta Tampere 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Tampere: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 17,6 vuotta
- Tampere: 14,6
- Bruttovuokratuotto
- 5,7 %
- Tampere: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 726–899 €
- Luku alueelta Tampere 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,9 %−2,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Tampere 1) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: lapsiperheet.
Kaksion neliöhinta4/28
1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläTampere 2 945 €Tampere Keskus 3 691 €1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani23/36
20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaTampere 25 038 €Tampere Keskus 25 290 €20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaVuokralla asuvat taloudet10/36
2 %Velaatta72 %HervantaTampere 55 %Tampere Keskus 59 %2 %Velaatta72 %Hervanta16–34-vuotiaat4/36
12 %Terälahti53 %KalevaTampere 33 %Tampere Keskus 41 %12 %Terälahti53 %Kaleva65 vuotta täyttäneet19/36
5 %Vuores29 %TerälahtiTampere 19 %Tampere Keskus 20 %5 %Vuores29 %TerälahtiLapsiperheet35/36
8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneTampere 16 %Tampere Keskus 9 %8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneKorkea-asteen tutkinto6/36
22 %Multisilta61 %TahmelaTampere 41 %Tampere Keskus 49 %22 %Multisilta61 %TahmelaTyöttömyys18/36
6 %Messukylä22 %TesomaTampere 13 %Tampere Keskus 12 %6 %Messukylä22 %TesomaAsuntojen keskikoko30/36
47,8 m²Kaleva119,8 m²AitolahtiTampere 63,0 m²Tampere Keskus 56,2 m²47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 41 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Tampereella 33 %).
Tampere KeskusTampere
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 7 % asukkaista, vähemmän kuin Tampereella (12 %).
- Tampere Keskus50 %13 %21 %
- Tampere45 %11 %21 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset50 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat13 %
- Eläkeläiset21 %
- Lapset 0–14 v.7 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 42,0
- Tampere: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Tampere: 13 %
- Talouden koko
- 1,5
- Tampere: 1,7
- Asumisväljyys
- 36,7 m²
- Tampere: 36,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
59 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %).
- Tampere Keskus41 %59 %
- Tampere44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto41 %
- Vuokra-asunto59 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (56,2 m² ja 63,0 m²).
- Tampere Keskus93 %
- Tampere77 %21 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot93 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot4 %
- Muut rakennukset3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 60 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 9 %.
Tampere KeskusTampere
- Yksinasuvat60 %, Tampere 54 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat28 %, Tampere 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit9 %, Tampere 7 %
- Lapsitaloudet9 %, Tampere 16 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Tampere 4 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Tampere 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita69 %, Tampere 60 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt23 %, Tampere 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 56,2 m²
- Tampere: 63,0 m²
- Asunnot
- 13 155
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 49 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %).
- Tampere Keskus13 %16 %22 %27 %22 %
- Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon13 %
- Ylioppilastutkinto16 %
- Ammatillinen tutkinto22 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 24 % ja suurituloisimpaan 20 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Tampere Keskus24 %56 %20 %
- Tampere23 %59 %18 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %24 %
- Keskimmäinen 60 %56 %
- Ylin 20 %20 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 290 €
- vuodessa, noin 2 108 € kuukaudessa
- Tampere: 25 038 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 121 €
- vuodessa, noin 2 677 € kuukaudessa
- Tampere: 32 451 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 49 %
- Tampere: 41 %
Työpaikat
Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 35 761 työpaikkaa, 1,98 jokaista asukasta kohden.
Suurimmat toimialat
Tampere KeskusTampere
- Informaatio ja viestintä17 %, Tampere 9 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta15 %, Tampere 9 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus10 %, Tampere 4 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut8 %, Tampere 19 %
- Teollisuus8 %, Tampere 12 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Tampere 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 35 761
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 1,98
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Tampere: 0,54
Toimialaryhmät
- Tampere Keskus12 %88 %
- Tampere17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus12 %
- Palvelut88 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 31 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).