Asumisvalinta

Länsi-Amuri

33230 · Tampere · Pirkanmaa

33230 Länsi-Amuri

Alue lyhyesti

Alueella Länsi-Amuri (33230) asuu 6 164 ihmistä, 2 % Tampereen asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 27 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Tampereella 19 %). Yksinasuvia on 56 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (94 %). Asuntojen keskikoko on 64,0 m². 59 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 703 €, 26 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on Tampereen alueista 3. korkein. Neliöhinta on noussut 2 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 17,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,48 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 216 € vuodessa, noin 2 351 € kuukaudessa. Se on 13 % suurempi kuin Tampereella ja 7 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 2 338 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (35 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 7 % työpaikoista (Tampereella 2 %).

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    56 %

    Tampereen 36 alueesta 2. suurin

    Tampere 41 %

  • Kaksion neliöhinta

    3 703 €

    Tampereen 28 alueesta 3. korkein

    Tampere 2 945 €

  • Pientaloasunnot

    3 %

    Tampereen 36 alueesta 4. pienin

    Tampere 21 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    27 %

    Tampereen 36 alueesta 4. suurin

    Tampere 19 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 703 €
+2,0 % vuodesta 2020
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
17,48 €
Luku alueelta Tampere 1
Tampere16,85 €
Asukkaat
6 164
+5,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä47,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 216 €
+32,4 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 351 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
40 %
3 703 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
56 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 703 €, 26 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on Tampereen alueista 3. korkein. Neliöhinta on noussut 2 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 703 €

Postinumeroalue 33230
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 11 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

17,48 €

Luku alueelta Tampere 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Länsi-Amuri3 703 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
17,7 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
5,7 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
726–899 €
Luku alueelta Tampere 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,9 %−2,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 1) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, korkea-asteen tutkinto.

  • Kaksion neliöhinta3/28

    1 357 €Multisilta
    Tampere 2 945 €Länsi-Amuri 3 703 €
    5 355 €Lapinniemi-Käpylä
    1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-Käpylä
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani7/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Länsi-Amuri 28 216 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet25/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Länsi-Amuri 40 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat23/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Länsi-Amuri 25 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet4/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Länsi-Amuri 27 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet27/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Länsi-Amuri 13 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto2/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Länsi-Amuri 56 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys27/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Länsi-Amuri 10 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko20/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Länsi-Amuri 64,0 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 27 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Tampereella 19 %).

Länsi-AmuriTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 28 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (21 %).

  • Länsi-Amuri47 %28 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset47 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset28 %
  • Lapset 0–14 v.9 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
47,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
1,6
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
39,0 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

59 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla).

  • Länsi-Amuri59 %40 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto59 %
  • Vuokra-asunto40 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (94 %). Asuntojen keskikoko on 64,0 m².

  • Länsi-Amuri94 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot94 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot3 %
  • Muut rakennukset3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 56 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.

Länsi-AmuriTampere

  • Yksinasuvat56 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat17 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet13 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita54 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt33 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
64,0 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
4 086
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 56 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %). Osuus on Tampereen alueista 2. suurin.

  • Länsi-Amuri12 %10 %22 %29 %27 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon12 %
  • Ylioppilastutkinto10 %
  • Ammatillinen tutkinto22 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste29 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto27 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Länsi-Amuri17 %56 %27 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %17 %
  • Keskimmäinen 60 %56 %
  • Ylin 20 %27 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 216 €
vuodessa, noin 2 351 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
36 596 €
vuodessa, noin 3 050 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
56 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 2 338 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (35 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 7 % työpaikoista (Tampereella 2 %).

Suurimmat toimialat

Länsi-AmuriTampere

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut35 %, Tampere 19 %
  • Koulutus23 %, Tampere 8 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta10 %, Tampere 9 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta7 %, Tampere 4 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys7 %, Tampere 2 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut3 %, Tampere 8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 338
Työpaikkoja asukasta kohden
0,38
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Länsi-Amuri94 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus5 %
  • Palvelut94 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 32 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniLänsi-AmuriTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).