Alue lyhyesti
Alueella Keskussairaala-alue-Kauppi (33520) asuu 1 240 ihmistä, alle 1 % Tampereen asukkaista. Asukasmäärä on Tampereen alueista 3. pienin. Ikärakenne on lähellä Tampereen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 35 % ja 65 vuotta täyttäneitä 14 % asukkaista. Yksinasuvia on 61 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (57,5 m² ja 63,0 m²). 63 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 055 €, 4 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on noussut 30 % vuodesta 2019. Hinta vastaa 15,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,04 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 087 € vuodessa, noin 2 091 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Tampereella ja 5 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Tampereella (13 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 11 307 työpaikkaa, 9,12 jokaista asukasta kohden.
Asukasmäärä on kasvanut 26 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työpaikkoja asukasta kohden
9,12
Tampereen 36 alueesta suurin
Tampere 0,54
Asukkaat
1 240
Tampereen 36 alueesta 3. pienin
Opiskelijat
15 %
Tampereen 36 alueesta 4. suurin
Tampere 11 %
65 vuotta täyttäneet
14 %
Tampereen 36 alueesta 4. pienin
Tampere 19 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 3 055 €
- +30,4 % vuodesta 2019
- Tampere2 945 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,04 €
- Luku alueelta Tampere 2
- Tampere16,85 €
- Asukkaat
- 1 240
- +26,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä38,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 087 €
- +22,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 091 € kuukaudessa
- Tampere25 038 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 63 %
- 735 taloudesta
- Tampere55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 47 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Tampere41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 055 €, 4 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on noussut 30 % vuodesta 2019.
Neliöhinta
3 055 €
Postinumeroalue 33520
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 8 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,04 €
Luku alueelta Tampere 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Tampere: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 15,9 vuotta
- Tampere: 14,6
- Bruttovuokratuotto
- 6,3 %
- Tampere: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 687–830 €
- Luku alueelta Tampere 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,1 %−1,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Tampere 2) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta11/28
1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläTampere 2 945 €Keskussairaala-alue-Kauppi 3 055 €1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani26/36
20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaTampere 25 038 €Keskussairaala-alue-Kauppi 25 087 €20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaVuokralla asuvat taloudet5/36
2 %Velaatta72 %HervantaTampere 55 %Keskussairaala-alue-Kauppi 63 %2 %Velaatta72 %Hervanta16–34-vuotiaat12/36
12 %Terälahti53 %KalevaTampere 33 %Keskussairaala-alue-Kauppi 35 %12 %Terälahti53 %Kaleva65 vuotta täyttäneet33/36
5 %Vuores29 %TerälahtiTampere 19 %Keskussairaala-alue-Kauppi 14 %5 %Vuores29 %TerälahtiLapsiperheet21/36
8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneTampere 16 %Keskussairaala-alue-Kauppi 16 %8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneKorkea-asteen tutkinto12/36
22 %Multisilta61 %TahmelaTampere 41 %Keskussairaala-alue-Kauppi 47 %22 %Multisilta61 %TahmelaTyöttömyys31/36
6 %Messukylä22 %TesomaTampere 13 %Keskussairaala-alue-Kauppi 9 %6 %Messukylä22 %TesomaAsuntojen keskikoko27/36
47,8 m²Kaleva119,8 m²AitolahtiTampere 63,0 m²Keskussairaala-alue-Kauppi 57,5 m²47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Tampereen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 35 % ja 65 vuotta täyttäneitä 14 % asukkaista.
Keskussairaala-alue-KauppiTampere
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Opiskelijoita on 15 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (11 %).
- Keskussairaala-alue-Kauppi46 %15 %19 %13 %
- Tampere45 %11 %21 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset46 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat15 %
- Eläkeläiset19 %
- Lapset 0–14 v.13 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 38,0
- Tampere: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 9 %
- Tampere: 13 %
- Talouden koko
- 1,7
- Tampere: 1,7
- Asumisväljyys
- 35,1 m²
- Tampere: 36,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
63 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %).
- Keskussairaala-alue-Kauppi36 %63 %
- Tampere44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto36 %
- Vuokra-asunto63 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (57,5 m² ja 63,0 m²).
- Keskussairaala-alue-Kauppi82 %18 %
- Tampere77 %21 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot82 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot18 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 61 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.
Keskussairaala-alue-KauppiTampere
- Yksinasuvat61 %, Tampere 54 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat31 %, Tampere 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Tampere 7 %
- Lapsitaloudet16 %, Tampere 16 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Tampere 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Tampere 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita67 %, Tampere 60 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt18 %, Tampere 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 57,5 m²
- Tampere: 63,0 m²
- Asunnot
- 872
- Kesämökit
- 34
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 47 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %).
- Keskussairaala-alue-Kauppi12 %18 %22 %27 %20 %
- Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon12 %
- Ylioppilastutkinto18 %
- Ammatillinen tutkinto22 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto20 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 23 % ja suurituloisimpaan 20 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Keskussairaala-alue-Kauppi23 %57 %20 %
- Tampere23 %59 %18 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %23 %
- Keskimmäinen 60 %57 %
- Ylin 20 %20 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 087 €
- vuodessa, noin 2 091 € kuukaudessa
- Tampere: 25 038 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 828 €
- vuodessa, noin 2 486 € kuukaudessa
- Tampere: 32 451 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 47 %
- Tampere: 41 %
Työpaikat
Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 11 307 työpaikkaa, 9,12 jokaista asukasta kohden.
Suurimmat toimialat
Keskussairaala-alue-KauppiTampere
- Terveys- ja sosiaalipalvelut75 %, Tampere 19 %
- Koulutus11 %, Tampere 8 %
- Informaatio ja viestintä4 %, Tampere 9 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus3 %, Tampere 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta1 %, Tampere 9 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta1 %, Tampere 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 11 307
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 9,12
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Tampere: 0,54
Toimialaryhmät
- Keskussairaala-alue-Kauppi99 %
- Tampere17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus1 %
- Palvelut99 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 26 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 22 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella (30 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).