Alue lyhyesti
Alueella Hervanta (33720) asuu 29 518 ihmistä, 11 % Tampereen asukkaista. Asukasmäärä on Tampereen alueista suurin. Nuoria aikuisia on paljon: 43 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Tampereella 33 %). Osuus on Tampereen alueista 3. suurin. Yksinasuvia on 58 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (56,2 m² ja 63,0 m²). 72 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vuokralla asuvien osuus on Tampereen alueista suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 155 €, 27 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020. Hinta vastaa 12,7 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 20 252 € vuodessa, noin 1 688 € kuukaudessa. Se on 19 % pienempi kuin Tampereella ja 23 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Tampereen alueista pienimmät. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 13 302 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (24 %). Tavallista yleisempi on rahoitus- ja vakuutustoiminta: 10 % työpaikoista (Tampereella 2 %).
Asukasmäärä on kasvanut 21 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Vuokralla asuvat taloudet
72 %
Tampereen 36 alueesta suurin
Tampere 55 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
20 252 €
Tampereen 36 alueesta pienin
Tampere 25 038 €
Asukkaat
29 518
Tampereen 36 alueesta suurin
Opiskelijat
18 %
Tampereen 36 alueesta 2. suurin
Tampere 11 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 155 €
- +0,7 % vuodesta 2020
- Tampere2 945 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,11 €
- Luku alueelta Tampere 3
- Tampere16,85 €
- Asukkaat
- 29 518
- +21,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä37,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 20 252 €
- +27,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 688 € kuukaudessa
- Tampere25 038 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 72 %
- 17 267 taloudesta
- Tampere55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 33 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Tampere41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 155 €, 27 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 155 €
Postinumeroalue 33720
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 27 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
14,11 €
Luku alueelta Tampere 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Tampere: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,7 vuotta
- Tampere: 14,6
- Bruttovuokratuotto
- 7,9 %
- Tampere: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 670–820 €
- Luku alueelta Tampere 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,0 %−3,8 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Tampere 3) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 9:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, työttömyys.
Kaksion neliöhinta21/28
1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläTampere 2 945 €Hervanta 2 155 €1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani36/36
20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaTampere 25 038 €Hervanta 20 252 €20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaVuokralla asuvat taloudet1/36
2 %Velaatta72 %HervantaTampere 55 %Hervanta 72 %2 %Velaatta72 %Hervanta16–34-vuotiaat3/36
12 %Terälahti53 %KalevaTampere 33 %Hervanta 43 %12 %Terälahti53 %Kaleva65 vuotta täyttäneet31/36
5 %Vuores29 %TerälahtiTampere 19 %Hervanta 15 %5 %Vuores29 %TerälahtiLapsiperheet25/36
8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneTampere 16 %Hervanta 14 %8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneKorkea-asteen tutkinto31/36
22 %Multisilta61 %TahmelaTampere 41 %Hervanta 33 %22 %Multisilta61 %TahmelaTyöttömyys3/36
6 %Messukylä22 %TesomaTampere 13 %Hervanta 17 %6 %Messukylä22 %TesomaAsuntojen keskikoko31/36
47,8 m²Kaleva119,8 m²AitolahtiTampere 63,0 m²Hervanta 56,2 m²47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 43 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Tampereella 33 %). Osuus on Tampereen alueista 3. suurin.
HervantaTampere
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Opiskelijoita on 18 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (11 %).
- Hervanta39 %18 %18 %12 %
- Tampere45 %11 %21 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset39 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat18 %
- Eläkeläiset18 %
- Lapset 0–14 v.12 %
- Muut6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 37,0
- Tampere: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 17 %
- Tampere: 13 %
- Talouden koko
- 1,7
- Tampere: 1,7
- Asumisväljyys
- 33,3 m²
- Tampere: 36,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
72 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vuokralla asuvien osuus on Tampereen alueista suurin.
- Hervanta28 %72 %
- Tampere44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto28 %
- Vuokra-asunto72 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (56,2 m² ja 63,0 m²).
- Hervanta91 %
- Tampere77 %21 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot91 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot9 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 58 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.
HervantaTampere
- Yksinasuvat58 %, Tampere 54 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat30 %, Tampere 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit8 %, Tampere 7 %
- Lapsitaloudet14 %, Tampere 16 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Tampere 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Tampere 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita66 %, Tampere 60 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt20 %, Tampere 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 56,2 m²
- Tampere: 63,0 m²
- Asunnot
- 18 345
- Kesämökit
- 22
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 33 % aikuisista, vähemmän kuin Tampereella (41 %).
- Hervanta25 %16 %27 %19 %14 %
- Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon25 %
- Ylioppilastutkinto16 %
- Ammatillinen tutkinto27 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste19 %
- Ylempi korkeakoulututkinto14 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 35 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Hervanta35 %56 %
- Tampere23 %59 %18 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %35 %
- Keskimmäinen 60 %56 %
- Ylin 20 %9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 20 252 €
- vuodessa, noin 1 688 € kuukaudessa
- Tampere: 25 038 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 283 €
- vuodessa, noin 2 190 € kuukaudessa
- Tampere: 32 451 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 33 %
- Tampere: 41 %
Työpaikat
Alueella on 13 302 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (24 %). Tavallista yleisempi on rahoitus- ja vakuutustoiminta: 10 % työpaikoista (Tampereella 2 %).
Suurimmat toimialat
HervantaTampere
- Koulutus24 %, Tampere 8 %
- Teollisuus13 %, Tampere 12 %
- Informaatio ja viestintä12 %, Tampere 9 %
- Rahoitus- ja vakuutustoiminta10 %, Tampere 2 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut9 %, Tampere 19 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta9 %, Tampere 9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 13 302
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,45
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Tampere: 0,54
Toimialaryhmät
- Hervanta18 %82 %
- Tampere17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus18 %
- Palvelut82 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 21 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).