Alue lyhyesti
Alueella Epilä (33270) asuu 7 330 ihmistä, 3 % Tampereen asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 21 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 21 %.
Asunnoista 66 % on kerrostaloissa ja 33 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (70,5 m² ja 63,0 m²). 53 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 46 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 497 €, 15 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 13,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,04 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 420 € vuodessa, noin 2 285 € kuukaudessa. Se on 10 % suurempi kuin Tampereella ja 4 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Tampereella (13 %). Alueella on 1 547 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (32 %). Tavallista yleisempi on informaatio ja viestintä: 24 % työpaikoista (Tampereella 9 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Tampereella se on kasvanut.
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 497 €
- −3,1 % vuodesta 2020
- Tampere2 945 €
- Kaksion vuokra / m²
- 16,04 €
- Luku alueelta Tampere 2
- Tampere16,85 €
- Asukkaat
- 7 330
- −2,9 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 420 €
- +32,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 285 € kuukaudessa
- Tampere25 038 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 46 %
- 3 889 taloudesta
- Tampere55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 44 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Tampere41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 497 €, 15 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 497 €
Postinumeroalue 33270
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 11 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
16,04 €
Luku alueelta Tampere 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Tampere: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 13,0 vuotta
- Tampere: 14,6
- Bruttovuokratuotto
- 7,7 %
- Tampere: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 687–830 €
- Luku alueelta Tampere 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,1 %−1,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Tampere 2) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta18/28
1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläTampere 2 945 €Epilä 2 497 €1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani14/36
20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaTampere 25 038 €Epilä 27 420 €20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaVuokralla asuvat taloudet22/36
2 %Velaatta72 %HervantaTampere 55 %Epilä 46 %2 %Velaatta72 %Hervanta16–34-vuotiaat27/36
12 %Terälahti53 %KalevaTampere 33 %Epilä 22 %12 %Terälahti53 %Kaleva65 vuotta täyttäneet15/36
5 %Vuores29 %TerälahtiTampere 19 %Epilä 21 %5 %Vuores29 %TerälahtiLapsiperheet14/36
8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneTampere 16 %Epilä 21 %8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneKorkea-asteen tutkinto15/36
22 %Multisilta61 %TahmelaTampere 41 %Epilä 44 %22 %Multisilta61 %TahmelaTyöttömyys11/36
6 %Messukylä22 %TesomaTampere 13 %Epilä 14 %6 %Messukylä22 %TesomaAsuntojen keskikoko14/36
47,8 m²Kaleva119,8 m²AitolahtiTampere 63,0 m²Epilä 70,5 m²47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 21 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %).
EpiläTampere
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Opiskelijoita on 8 % asukkaista, vähemmän kuin Tampereella (11 %).
- Epilä44 %23 %15 %
- Tampere45 %11 %21 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset23 %
- Lapset 0–14 v.15 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Tampere: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 14 %
- Tampere: 13 %
- Talouden koko
- 1,8
- Tampere: 1,7
- Asumisväljyys
- 38,6 m²
- Tampere: 36,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
53 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 46 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla).
- Epilä53 %46 %
- Tampere44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto53 %
- Vuokra-asunto46 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 66 % on kerrostaloissa ja 33 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (70,5 m² ja 63,0 m²).
- Epilä66 %33 %
- Tampere77 %21 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot66 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot33 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 21 %.
EpiläTampere
- Yksinasuvat50 %, Tampere 54 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Tampere 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Tampere 7 %
- Lapsitaloudet21 %, Tampere 16 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Tampere 4 %
- Yhden vanhemman taloudet6 %, Tampere 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Tampere 60 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Tampere 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 70,5 m²
- Tampere: 63,0 m²
- Asunnot
- 4 240
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 44 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %).
- Epilä17 %33 %26 %18 %
- Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon17 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto33 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto18 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 17 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Epilä17 %61 %22 %
- Tampere23 %59 %18 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %17 %
- Keskimmäinen 60 %61 %
- Ylin 20 %22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 420 €
- vuodessa, noin 2 285 € kuukaudessa
- Tampere: 25 038 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 36 572 €
- vuodessa, noin 3 048 € kuukaudessa
- Tampere: 32 451 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 44 %
- Tampere: 41 %
Työpaikat
Alueella on 1 547 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (32 %). Tavallista yleisempi on informaatio ja viestintä: 24 % työpaikoista (Tampereella 9 %).
Suurimmat toimialat
EpiläTampere
- Terveys- ja sosiaalipalvelut32 %, Tampere 19 %
- Informaatio ja viestintä24 %, Tampere 9 %
- Koulutus8 %, Tampere 8 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7 %, Tampere 9 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Tampere 10 %
- Rakentaminen5 %, Tampere 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 547
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,21
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Tampere: 0,54
Toimialaryhmät
- Epilä12 %87 %
- Tampere17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus12 %
- Palvelut87 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Tampereella se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 32 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).