Asumisvalinta

Olkahinen-Tasanne

33610 · Tampere · Pirkanmaa

33610 Olkahinen-Tasanne

Alue lyhyesti

Alueella Olkahinen-Tasanne (33610) asuu 4 028 ihmistä, 2 % Tampereen asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Osuus on Tampereen alueista suurin. Lapsiperheitä on 30 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 28 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (94,3 m² ja 63,0 m²). 90 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 10 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 890 € on hinta-alueelta Tampere 3. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 31 041 € vuodessa, noin 2 587 € kuukaudessa. Se on 24 % suurempi kuin Tampereella ja 18 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Tampereen alueista 2. suurimmat. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 340 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (20 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (4 %).

Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Lapsiperheet

    30 %

    Tampereen 36 alueesta suurin

    Tampere 16 %

  • Pientaloasunnot

    96 %

    Tampereen 36 alueesta 2. suurin

    Tampere 21 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    31 041 €

    Tampereen 36 alueesta 2. suurin

    Tampere 25 038 €

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,08

    Tampereen 36 alueesta 4. pienin

    Tampere 0,54

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 890 €
Luku alueelta Tampere 3
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
14,11 €
Luku alueelta Tampere 3
Tampere16,85 €
Asukkaat
4 028
+2,1 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
31 041 €
+27,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 587 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
10 %
1 731 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
50 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 890 € on hinta-alueelta Tampere 3. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 890 €

Luku alueelta Tampere 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 92 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,11 €

Luku alueelta Tampere 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Olkahinen-Tasanne1 890 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,2 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
9,0 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
670–820 €
Luku alueelta Tampere 3, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−3,8 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 3) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, lapsiperheet, työttömyys.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani2/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Olkahinen-Tasanne 31 041 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet33/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Olkahinen-Tasanne 10 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat30/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Olkahinen-Tasanne 18 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet22/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Olkahinen-Tasanne 19 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet1/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Olkahinen-Tasanne 30 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto4/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Olkahinen-Tasanne 50 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys34/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Olkahinen-Tasanne 7 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko6/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Olkahinen-Tasanne 94,3 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Osuus on Tampereen alueista suurin.

Olkahinen-TasanneTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 20 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (12 %).

  • Olkahinen-Tasanne49 %19 %20 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset49 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset19 %
  • Lapset 0–14 v.20 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
7 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
2,3
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
40,7 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

90 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 10 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla).

  • Olkahinen-Tasanne90 %10 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto90 %
  • Vuokra-asunto10 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (94,3 m² ja 63,0 m²).

  • Olkahinen-Tasanne96 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot4 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot96 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 30 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 28 %.

Olkahinen-TasanneTampere

  • Yksinasuvat28 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat5 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet30 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet8 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita40 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
94,3 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
1 800
Kesämökit
33

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 50 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %).

  • Olkahinen-Tasanne11 %33 %30 %20 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon11 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto33 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste30 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto20 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 29 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Olkahinen-Tasanne12 %58 %29 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %12 %
  • Keskimmäinen 60 %58 %
  • Ylin 20 %29 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
31 041 €
vuodessa, noin 2 587 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
55 793 €
vuodessa, noin 4 649 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
50 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 340 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (20 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (4 %).

Suurimmat toimialat

Olkahinen-TasanneTampere

  • Rakentaminen20 %, Tampere 4 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut18 %, Tampere 19 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta17 %, Tampere 9 %
  • Koulutus12 %, Tampere 8 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus9 %, Tampere 4 %
  • Muu palvelutoiminta4 %, Tampere 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
340
Työpaikkoja asukasta kohden
0,08
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Olkahinen-Tasanne20 %79 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus20 %
  • Palvelut79 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniOlkahinen-TasanneTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).