Asumisvalinta

Kissanmaa

33530 · Tampere · Pirkanmaa

33530 Kissanmaa

Alue lyhyesti

Alueella Kissanmaa (33530) asuu 4 987 ihmistä, 2 % Tampereen asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 38 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Tampereella 33 %). Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.

Asunnoista 75 % on kerrostaloissa ja 25 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 61,9 m². 52 % kotitalouksista asuu vuokralla, vähemmän kuin Tampereella (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 744 €, 7 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 5 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,04 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 356 € vuodessa, noin 2 113 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Tampereella ja 4 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 511 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (15 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 12 % työpaikoista (Tampereella 3 %).

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    15 %

    Tampereen 36 alueesta 3. suurin

    Tampere 11 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,10

    Tampereen 36 alueesta 6. pienin

    Tampere 0,54

  • 16–34-vuotiaat

    38 %

    Tampereen 36 alueesta 7. suurin

    Tampere 33 %

  • Työttömyys

    10 %

    Tampereen 36 alueesta 8. pienin

    Tampere 13 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 744 €
−4,7 % vuodesta 2020
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
16,04 €
Luku alueelta Tampere 2
Tampere16,85 €
Asukkaat
4 987
+5,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 356 €
+37,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 113 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
52 %
2 927 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
46 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 744 €, 7 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 5 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 744 €

Postinumeroalue 33530
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 7 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,04 €

Luku alueelta Tampere 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kissanmaa2 744 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
14,3 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
7,0 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
687–830 €
Luku alueelta Tampere 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,1 %−1,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 2) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta14/28

    1 357 €Multisilta
    Tampere 2 945 €Kissanmaa 2 744 €
    5 355 €Lapinniemi-Käpylä
    1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-Käpylä
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani21/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Kissanmaa 25 356 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet18/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Kissanmaa 52 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat7/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Kissanmaa 38 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet20/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Kissanmaa 20 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet26/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Kissanmaa 14 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto14/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Kissanmaa 46 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys29/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Kissanmaa 10 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko23/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Kissanmaa 61,9 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 38 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Tampereella 33 %).

KissanmaaTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 15 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (11 %).

  • Kissanmaa47 %15 %20 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset47 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat15 %
  • Eläkeläiset20 %
  • Lapset 0–14 v.9 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
1,7
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
38,0 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

52 % kotitalouksista asuu vuokralla, vähemmän kuin Tampereella (55 %).

  • Kissanmaa47 %52 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto47 %
  • Vuokra-asunto52 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 75 % on kerrostaloissa ja 25 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asuntojen keskikoko on 61,9 m².

  • Kissanmaa75 %25 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot75 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot25 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.

KissanmaaTampere

  • Yksinasuvat54 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat25 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit8 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet14 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita61 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt25 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
61,9 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
3 278
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 46 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %).

  • Kissanmaa16 %13 %25 %28 %19 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon16 %
  • Ylioppilastutkinto13 %
  • Ammatillinen tutkinto25 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste28 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % ja suurituloisimpaan 19 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Kissanmaa25 %56 %19 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %25 %
  • Keskimmäinen 60 %56 %
  • Ylin 20 %19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 356 €
vuodessa, noin 2 113 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 369 €
vuodessa, noin 2 697 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
46 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 511 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (15 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 12 % työpaikoista (Tampereella 3 %).

Suurimmat toimialat

KissanmaaTampere

  • Teollisuus15 %, Tampere 12 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta14 %, Tampere 9 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut14 %, Tampere 8 %
  • Kuljetus ja varastointi12 %, Tampere 3 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut12 %, Tampere 19 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Tampere 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
511
Työpaikkoja asukasta kohden
0,10
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Kissanmaa20 %79 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus20 %
  • Palvelut79 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 38 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella (30 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKissanmaaTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).