Asumisvalinta

Kaleva

33540 · Tampere · Pirkanmaa

33540 Kaleva

Alue lyhyesti

Alueella Kaleva (33540) asuu 12 298 ihmistä, 5 % Tampereen asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 53 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Tampereella 33 %). Osuus on Tampereen alueista suurin. Yksinasuvia on 64 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 9 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (47,8 m² ja 63,0 m²). 70 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vuokralla asuvien osuus on Tampereen alueista 2. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 432 €, 17 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020. Hinta vastaa 16,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,48 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 485 € vuodessa, noin 1 874 € kuukaudessa. Se on 10 % pienempi kuin Tampereella ja 15 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Tampereen alueista 3. pienimmät. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 3 403 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (22 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 7 % työpaikoista (Tampereella 2 %).

Asukasmäärä on kasvanut 43 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    18 %

    Tampereen 36 alueesta suurin

    Tampere 11 %

  • 16–34-vuotiaat

    53 %

    Tampereen 36 alueesta suurin

    Tampere 33 %

  • Asuntojen keskikoko

    47,8 m²

    Tampereen 36 alueesta pienin

    Tampere 63,0 m²

  • Vuokralla asuvat taloudet

    70 %

    Tampereen 36 alueesta 2. suurin

    Tampere 55 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 432 €
+0,5 % vuodesta 2020
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
17,48 €
Luku alueelta Tampere 1
Tampere16,85 €
Asukkaat
12 298
+42,6 % vuodesta 2014
Keski-ikä37,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 485 €
+33,4 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 874 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
70 %
8 173 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
43 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 432 €, 17 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 432 €

Postinumeroalue 33540
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 24 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

17,48 €

Luku alueelta Tampere 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kaleva3 432 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
16,4 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
6,1 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
726–899 €
Luku alueelta Tampere 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,9 %−2,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 1) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 9:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, asuntojen keskikoko.

  • Kaksion neliöhinta8/28

    1 357 €Multisilta
    Tampere 2 945 €Kaleva 3 432 €
    5 355 €Lapinniemi-Käpylä
    1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-Käpylä
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani34/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Kaleva 22 485 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet2/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Kaleva 70 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat1/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Kaleva 53 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet34/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Kaleva 13 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet33/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Kaleva 9 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto18/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Kaleva 43 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys23/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Kaleva 11 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko36/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Kaleva 47,8 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 53 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Tampereella 33 %). Osuus on Tampereen alueista suurin.

KalevaTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 18 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (11 %).

  • Kaleva52 %18 %14 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset52 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat18 %
  • Eläkeläiset14 %
  • Lapset 0–14 v.7 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
37,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
1,5
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
32,7 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

70 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vuokralla asuvien osuus on Tampereen alueista 2. suurin.

  • Kaleva29 %70 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto29 %
  • Vuokra-asunto70 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (47,8 m² ja 63,0 m²).

  • Kaleva97 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot97 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot1 %
  • Muut rakennukset3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 64 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 9 %.

KalevaTampere

  • Yksinasuvat64 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat37 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit13 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet9 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita75 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt16 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
47,8 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
8 790
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 43 % aikuisista, saman verran kuin Tampereella (41 %).

  • Kaleva12 %21 %24 %26 %17 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon12 %
  • Ylioppilastutkinto21 %
  • Ammatillinen tutkinto24 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 29 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Kaleva29 %59 %12 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %29 %
  • Keskimmäinen 60 %59 %
  • Ylin 20 %12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 485 €
vuodessa, noin 1 874 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 505 €
vuodessa, noin 2 292 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
43 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 3 403 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (22 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 7 % työpaikoista (Tampereella 2 %).

Suurimmat toimialat

KalevaTampere

  • Koulutus22 %, Tampere 8 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa20 %, Tampere 10 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus12 %, Tampere 4 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut11 %, Tampere 19 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys7 %, Tampere 2 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut7 %, Tampere 8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
3 403
Työpaikkoja asukasta kohden
0,28
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Kaleva98 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus2 %
  • Palvelut98 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 43 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 33 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKalevaTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).