Alue lyhyesti
Alueella Lentävänniemi (33410) asuu 5 594 ihmistä, 2 % Tampereen asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 27 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Tampereella 19 %). Osuus on Tampereen alueista 3. suurin. Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (81 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (65,0 m² ja 63,0 m²). 56 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 43 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 303 €, 22 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on noussut 19 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 13,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 455 € vuodessa, noin 2 038 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Tampereella ja 7 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 15 % on työttömänä, enemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 274 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (42 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 19 % työpaikoista (Tampereella 8 %).
Asukasmäärä on kasvanut 25 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työpaikkoja asukasta kohden
0,05
Tampereen 36 alueesta pienin
Tampere 0,54
65 vuotta täyttäneet
27 %
Tampereen 36 alueesta 3. suurin
Tampere 19 %
Opiskelijat
7 %
Tampereen 36 alueesta 7. pienin
Tampere 11 %
Työttömyys
15 %
Tampereen 36 alueesta 7. suurin
Tampere 13 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 303 €
- +19,3 % vuodesta 2020
- Tampere2 945 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,11 €
- Luku alueelta Tampere 3
- Tampere16,85 €
- Asukkaat
- 5 594
- +24,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä45,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 455 €
- +26,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 038 € kuukaudessa
- Tampere25 038 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 43 %
- 3 289 taloudesta
- Tampere55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 36 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Tampere41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 303 €, 22 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on noussut 19 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 303 €
Postinumeroalue 33410
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 51 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
14,11 €
Luku alueelta Tampere 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Tampere: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 13,6 vuotta
- Tampere: 14,6
- Bruttovuokratuotto
- 7,4 %
- Tampere: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 670–820 €
- Luku alueelta Tampere 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,0 %−3,8 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Tampere 3) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: 65 vuotta täyttäneet.
Kaksion neliöhinta20/28
1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläTampere 2 945 €Lentävänniemi 2 303 €1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani29/36
20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaTampere 25 038 €Lentävänniemi 24 455 €20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaVuokralla asuvat taloudet24/36
2 %Velaatta72 %HervantaTampere 55 %Lentävänniemi 43 %2 %Velaatta72 %Hervanta16–34-vuotiaat21/36
12 %Terälahti53 %KalevaTampere 33 %Lentävänniemi 26 %12 %Terälahti53 %Kaleva65 vuotta täyttäneet3/36
5 %Vuores29 %TerälahtiTampere 19 %Lentävänniemi 27 %5 %Vuores29 %TerälahtiLapsiperheet24/36
8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneTampere 16 %Lentävänniemi 14 %8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneKorkea-asteen tutkinto29/36
22 %Multisilta61 %TahmelaTampere 41 %Lentävänniemi 36 %22 %Multisilta61 %TahmelaTyöttömyys7/36
6 %Messukylä22 %TesomaTampere 13 %Lentävänniemi 15 %6 %Messukylä22 %TesomaAsuntojen keskikoko19/36
47,8 m²Kaleva119,8 m²AitolahtiTampere 63,0 m²Lentävänniemi 65,0 m²47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 27 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Tampereella 19 %). Osuus on Tampereen alueista 3. suurin.
LentävänniemiTampere
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 29 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (21 %).
- Lentävänniemi41 %29 %12 %
- Tampere45 %11 %21 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset41 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset29 %
- Lapset 0–14 v.12 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 45,0
- Tampere: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 15 %
- Tampere: 13 %
- Talouden koko
- 1,7
- Tampere: 1,7
- Asumisväljyys
- 38,7 m²
- Tampere: 36,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
56 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 43 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla).
- Lentävänniemi56 %43 %
- Tampere44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto56 %
- Vuokra-asunto43 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (81 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (65,0 m² ja 63,0 m²).
- Lentävänniemi81 %19 %
- Tampere77 %21 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot81 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot19 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.
LentävänniemiTampere
- Yksinasuvat54 %, Tampere 54 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat18 %, Tampere 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Tampere 7 %
- Lapsitaloudet14 %, Tampere 16 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Tampere 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Tampere 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita52 %, Tampere 60 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Tampere 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 65,0 m²
- Tampere: 63,0 m²
- Asunnot
- 3 469
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 36 % aikuisista, vähemmän kuin Tampereella (41 %).
- Lentävänniemi19 %38 %25 %11 %
- Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon19 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto38 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
- Ylempi korkeakoulututkinto11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 14 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Lentävänniemi20 %66 %14 %
- Tampere23 %59 %18 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %20 %
- Keskimmäinen 60 %66 %
- Ylin 20 %14 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 455 €
- vuodessa, noin 2 038 € kuukaudessa
- Tampere: 25 038 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 466 €
- vuodessa, noin 2 706 € kuukaudessa
- Tampere: 32 451 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 36 %
- Tampere: 41 %
Työpaikat
Alueella on 274 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (42 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 19 % työpaikoista (Tampereella 8 %).
Suurimmat toimialat
LentävänniemiTampere
- Terveys- ja sosiaalipalvelut42 %, Tampere 19 %
- Koulutus19 %, Tampere 8 %
- Rakentaminen7 %, Tampere 4 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Tampere 10 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Tampere 9 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta4 %, Tampere 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 274
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,05
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Tampere: 0,54
Toimialaryhmät
- Lentävänniemi89 %
- Tampere17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus10 %
- Palvelut89 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 25 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).