Alue lyhyesti
Alueella Lamminpää (33420) asuu 2 671 ihmistä, 1 % Tampereen asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 21 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Lapsiperheitä on 21 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 46 %.
Asunnot jakautuvat kerrostalojen (50 %) ja pientalojen (49 %) kesken. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (73,9 m² ja 63,0 m²). 51 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 48 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 890 € on hinta-alueelta Tampere 3. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 534 € vuodessa, noin 2 211 € kuukaudessa. Se on 6 % suurempi kuin Tampereella ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Tampereella (13 %). Alueella on 502 työpaikkaa, ja suurin toimiala on taiteet, viihde ja virkistys (17 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (2 %).
Asukasmäärä on kasvanut 25 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
65 vuotta täyttäneet
15 %
Tampereen 36 alueesta 5. pienin
Tampere 19 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 890 €
- Luku alueelta Tampere 3
- Tampere2 945 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,11 €
- Luku alueelta Tampere 3
- Tampere16,85 €
- Asukkaat
- 2 671
- +25,5 % vuodesta 2014
- Keski-ikä39,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 534 €
- +26,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 211 € kuukaudessa
- Tampere25 038 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 48 %
- 1 380 taloudesta
- Tampere55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 36 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Tampere41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 890 € on hinta-alueelta Tampere 3. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 890 €
Luku alueelta Tampere 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 92 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
14,11 €
Luku alueelta Tampere 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Tampere: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,2 vuotta
- Tampere: 14,6
- Bruttovuokratuotto
- 9,0 %
- Tampere: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 670–820 €
- Luku alueelta Tampere 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,0 %−3,8 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Tampere 3) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani15/36
20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaTampere 25 038 €Lamminpää 26 534 €20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaVuokralla asuvat taloudet20/36
2 %Velaatta72 %HervantaTampere 55 %Lamminpää 48 %2 %Velaatta72 %Hervanta16–34-vuotiaat15/36
12 %Terälahti53 %KalevaTampere 33 %Lamminpää 31 %12 %Terälahti53 %Kaleva65 vuotta täyttäneet32/36
5 %Vuores29 %TerälahtiTampere 19 %Lamminpää 15 %5 %Vuores29 %TerälahtiLapsiperheet13/36
8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneTampere 16 %Lamminpää 21 %8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneKorkea-asteen tutkinto28/36
22 %Multisilta61 %TahmelaTampere 41 %Lamminpää 36 %22 %Multisilta61 %TahmelaTyöttömyys9/36
6 %Messukylä22 %TesomaTampere 13 %Lamminpää 14 %6 %Messukylä22 %TesomaAsuntojen keskikoko13/36
47,8 m²Kaleva119,8 m²AitolahtiTampere 63,0 m²Lamminpää 73,9 m²47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 21 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %).
LamminpääTampere
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 16 % asukkaista, vähemmän kuin Tampereella (21 %).
- Lamminpää48 %16 %16 %
- Tampere45 %11 %21 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset48 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset16 %
- Lapset 0–14 v.16 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 39,0
- Tampere: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 14 %
- Tampere: 13 %
- Talouden koko
- 1,9
- Tampere: 1,7
- Asumisväljyys
- 39,1 m²
- Tampere: 36,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
51 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 48 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla).
- Lamminpää51 %48 %
- Tampere44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto51 %
- Vuokra-asunto48 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnot jakautuvat kerrostalojen (50 %) ja pientalojen (49 %) kesken. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (73,9 m² ja 63,0 m²).
- Lamminpää50 %49 %
- Tampere77 %21 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot50 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot49 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 21 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 46 %.
LamminpääTampere
- Yksinasuvat46 %, Tampere 54 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat23 %, Tampere 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Tampere 7 %
- Lapsitaloudet21 %, Tampere 16 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Tampere 4 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Tampere 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita59 %, Tampere 60 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt20 %, Tampere 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 73,9 m²
- Tampere: 63,0 m²
- Asunnot
- 1 519
- Kesämökit
- 1
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 36 % aikuisista, vähemmän kuin Tampereella (41 %).
- Lamminpää18 %38 %21 %14 %
- Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon18 %
- Ylioppilastutkinto9 %
- Ammatillinen tutkinto38 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
- Ylempi korkeakoulututkinto14 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 20 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Lamminpää20 %60 %20 %
- Tampere23 %59 %18 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %20 %
- Keskimmäinen 60 %60 %
- Ylin 20 %20 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 534 €
- vuodessa, noin 2 211 € kuukaudessa
- Tampere: 25 038 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 38 298 €
- vuodessa, noin 3 192 € kuukaudessa
- Tampere: 32 451 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 36 %
- Tampere: 41 %
Työpaikat
Alueella on 502 työpaikkaa, ja suurin toimiala on taiteet, viihde ja virkistys (17 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (2 %).
Suurimmat toimialat
LamminpääTampere
- Taiteet, viihde ja virkistys17 %, Tampere 2 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut15 %, Tampere 19 %
- Hallinto- ja tukipalvelut13 %, Tampere 8 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Tampere 10 %
- Teollisuus11 %, Tampere 12 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta11 %, Tampere 9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 502
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,19
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Tampere: 0,54
Toimialaryhmät
- Lamminpää16 %84 %
- Tampere17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus16 %
- Palvelut84 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 25 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).