Asumisvalinta

Kaukajärvi

33710 · Tampere · Pirkanmaa

33710 Kaukajärvi

Alue lyhyesti

Alueella Kaukajärvi (33710) asuu 19 097 ihmistä, 7 % Tampereen asukkaista. Asukasmäärä on Tampereen alueista 2. suurin. Lapsiperheitä on paljon: 22 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Lapsiperheitä on 22 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 47 %.

Asunnoista 67 % on kerrostaloissa ja 32 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (69,7 m² ja 63,0 m²). 53 % kotitalouksista asuu vuokralla, vähemmän kuin Tampereella (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 010 €, 32 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 4 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 11,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 080 € vuodessa, noin 2 090 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Tampereella ja 5 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Tampereella (13 %). Alueella on 3 938 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (37 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (12 %).

Asukasmäärä on kasvanut 7 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asukkaat

    19 097

    Tampereen 36 alueesta 2. suurin

  • Kaksion neliöhinta

    2 010 €

    Tampereen 28 alueesta 6. matalin

    Tampere 2 945 €

  • Työttömyys

    14 %

    Tampereen 36 alueesta 8. suurin

    Tampere 13 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 010 €
−4,4 % vuodesta 2020
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
14,11 €
Luku alueelta Tampere 3
Tampere16,85 €
Asukkaat
19 097
+6,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 080 €
+25,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 090 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
53 %
9 855 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
38 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 010 €, 32 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 4 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 010 €

Postinumeroalue 33710
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 15 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,11 €

Luku alueelta Tampere 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kaukajärvi2 010 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,9 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
8,4 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
670–820 €
Luku alueelta Tampere 3, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−3,8 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 3) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta23/28

    1 357 €Multisilta
    Tampere 2 945 €Kaukajärvi 2 010 €
    5 355 €Lapinniemi-Käpylä
    1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-Käpylä
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani27/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Kaukajärvi 25 080 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet17/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Kaukajärvi 53 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat19/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Kaukajärvi 28 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet24/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Kaukajärvi 18 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet12/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Kaukajärvi 22 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto27/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Kaukajärvi 38 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys8/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Kaukajärvi 14 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko15/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Kaukajärvi 69,7 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 22 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %).

KaukajärviTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 16 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (12 %).

  • Kaukajärvi43 %10 %20 %16 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset43 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat10 %
  • Eläkeläiset20 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
14 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
1,9
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
36,4 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

53 % kotitalouksista asuu vuokralla, vähemmän kuin Tampereella (55 %).

  • Kaukajärvi47 %53 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto47 %
  • Vuokra-asunto53 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 67 % on kerrostaloissa ja 32 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (69,7 m² ja 63,0 m²).

  • Kaukajärvi67 %32 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot67 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot32 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 22 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 47 %.

KaukajärviTampere

  • Yksinasuvat47 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat15 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet22 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita53 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
69,7 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
10 382
Kesämökit
14

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 38 % aikuisista, vähemmän kuin Tampereella (41 %).

  • Kaukajärvi21 %33 %22 %16 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon21 %
  • Ylioppilastutkinto8 %
  • Ammatillinen tutkinto33 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 23 % ja suurituloisimpaan 17 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Kaukajärvi23 %60 %17 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %23 %
  • Keskimmäinen 60 %60 %
  • Ylin 20 %17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 080 €
vuodessa, noin 2 090 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
34 564 €
vuodessa, noin 2 880 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
38 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 3 938 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (37 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (12 %).

Suurimmat toimialat

KaukajärviTampere

  • Teollisuus37 %, Tampere 12 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut13 %, Tampere 19 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Tampere 10 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Tampere 8 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta6 %, Tampere 4 %
  • Koulutus5 %, Tampere 8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
3 938
Työpaikkoja asukasta kohden
0,21
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Kaukajärvi44 %56 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus44 %
  • Palvelut56 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 7 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella (30 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKaukajärviTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).