Asumisvalinta

Terälahti

34260 · Tampere · Pirkanmaa

34260 Terälahti

Alue lyhyesti

Alueella Terälahti (34260) asuu 833 ihmistä, alle 1 % Tampereen asukkaista. Asukasmäärä on Tampereen alueista 2. pienin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 29 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Tampereella 19 %). Osuus on Tampereen alueista suurin. Kotitalouksista 42 % on yksinasuvia ja 17 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (87 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (100,4 m² ja 63,0 m²). 81 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 16 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 890 € on hinta-alueelta Tampere 3. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 420 € vuodessa, noin 2 202 € kuukaudessa. Se on 6 % suurempi kuin Tampereella ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 141 työpaikkaa, ja suurin toimiala on majoitus- ja ravitsemistoiminta (28 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 13 % työpaikoista (Tampereella alle 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 7 % vuodesta 2014, vaikka Tampereella se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 16–34-vuotiaat

    12 %

    Tampereen 36 alueesta pienin

    Tampere 33 %

  • Opiskelijat

    5 %

    Tampereen 36 alueesta 2. pienin

    Tampere 11 %

  • Asukkaat

    833

    Tampereen 36 alueesta 2. pienin

  • Asuntojen keskikoko

    100,4 m²

    Tampereen 36 alueesta 3. suurin

    Tampere 63,0 m²

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 890 €
Luku alueelta Tampere 3
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
14,11 €
Luku alueelta Tampere 3
Tampere16,85 €
Asukkaat
833
−7,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä49,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 420 €
+29,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 202 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
16 %
422 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
35 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 890 € on hinta-alueelta Tampere 3. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 890 €

Luku alueelta Tampere 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 92 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,11 €

Luku alueelta Tampere 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Terälahti1 890 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,2 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
9,0 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
670–820 €
Luku alueelta Tampere 3, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−3,8 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 3) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani16/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Terälahti 26 420 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet32/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Terälahti 16 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat36/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Terälahti 12 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet1/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Terälahti 29 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet19/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Terälahti 17 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto30/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Terälahti 35 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys24/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Terälahti 11 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko3/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Terälahti 100,4 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 29 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Tampereella 19 %). Osuus on Tampereen alueista suurin.

TerälahtiTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 32 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (21 %).

  • Terälahti41 %32 %13 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset41 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat5 %
  • Eläkeläiset32 %
  • Lapset 0–14 v.13 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
49,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
2,0
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
52,1 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

81 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 16 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla).

  • Terälahti81 %16 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto81 %
  • Vuokra-asunto16 %
  • Muu tai tuntematon4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (87 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (100,4 m² ja 63,0 m²).

  • Terälahti11 %87 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot11 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot87 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 42 % on yksinasuvia ja 17 % lapsiperheitä.

TerälahtiTampere

  • Yksinasuvat42 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet17 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt42 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
100,4 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
510
Kesämökit
841

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 35 % aikuisista, vähemmän kuin Tampereella (41 %).

  • Terälahti19 %42 %23 %12 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon19 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto42 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 23 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Terälahti20 %57 %23 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %20 %
  • Keskimmäinen 60 %57 %
  • Ylin 20 %23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 420 €
vuodessa, noin 2 202 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
42 128 €
vuodessa, noin 3 511 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
35 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 141 työpaikkaa, ja suurin toimiala on majoitus- ja ravitsemistoiminta (28 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 13 % työpaikoista (Tampereella alle 1 %).

Suurimmat toimialat

TerälahtiTampere

  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta28 %, Tampere 4 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous13 %, Tampere 0 %
  • Rakentaminen11 %, Tampere 4 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa11 %, Tampere 10 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut9 %, Tampere 19 %
  • Koulutus6 %, Tampere 8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
141
Työpaikkoja asukasta kohden
0,17
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Terälahti13 %18 %69 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto13 %
  • Jalostus18 %
  • Palvelut69 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 7 % vuodesta 2014, vaikka Tampereella se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniTerälahtiTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).