Asumisvalinta

Myllypuro-Kalkku

33330 · Tampere · Pirkanmaa

33330 Myllypuro-Kalkku

Alue lyhyesti

Alueella Myllypuro-Kalkku (33330) asuu 3 181 ihmistä, 1 % Tampereen asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 23 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 23 %.

Asunnoista 73 % on kerrostaloissa ja 27 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (69,3 m² ja 63,0 m²). 54 % kotitalouksista asuu vuokralla, saman verran kuin Tampereella (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 525 €, 48 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on Tampereen alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 9,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 150 € vuodessa, noin 2 096 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Tampereella ja 5 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, enemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 2 572 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (69 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (12 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 8 % vuodesta 2014, vaikka Tampereella se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Kaksion neliöhinta

    1 525 €

    Tampereen 28 alueesta 2. matalin

    Tampere 2 945 €

  • Korkea-asteen tutkinto

    27 %

    Tampereen 36 alueesta 3. pienin

    Tampere 41 %

  • Työttömyys

    16 %

    Tampereen 36 alueesta 5. suurin

    Tampere 13 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,81

    Tampereen 36 alueesta 7. suurin

    Tampere 0,54

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 525 €
−5,7 % vuodesta 2020
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
14,11 €
Luku alueelta Tampere 3
Tampere16,85 €
Asukkaat
3 181
−7,6 % vuodesta 2014
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 150 €
+25,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 096 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
54 %
1 673 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
27 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 525 €, 48 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on Tampereen alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 525 €

Postinumeroalue 33330
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 11 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,11 €

Luku alueelta Tampere 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Myllypuro-Kalkku1 525 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
9,0 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
11,1 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
670–820 €
Luku alueelta Tampere 3, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−3,8 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 3) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, korkea-asteen tutkinto.

  • Kaksion neliöhinta27/28

    1 357 €Multisilta
    Tampere 2 945 €Myllypuro-Kalkku 1 525 €
    5 355 €Lapinniemi-Käpylä
    1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-Käpylä
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani25/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Myllypuro-Kalkku 25 150 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet16/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Myllypuro-Kalkku 54 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat24/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Myllypuro-Kalkku 25 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet29/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Myllypuro-Kalkku 16 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet10/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Myllypuro-Kalkku 23 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto34/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Myllypuro-Kalkku 27 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys5/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Myllypuro-Kalkku 16 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko16/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Myllypuro-Kalkku 69,3 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 23 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %).

Myllypuro-KalkkuTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 17 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (12 %).

  • Myllypuro-Kalkku44 %19 %17 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset19 %
  • Lapset 0–14 v.17 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
16 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
1,9
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
37,0 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

54 % kotitalouksista asuu vuokralla, saman verran kuin Tampereella (55 %).

  • Myllypuro-Kalkku46 %54 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto46 %
  • Vuokra-asunto54 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 73 % on kerrostaloissa ja 27 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (69,3 m² ja 63,0 m²).

  • Myllypuro-Kalkku73 %27 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot73 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot27 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 23 %.

Myllypuro-KalkkuTampere

  • Yksinasuvat50 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat13 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet23 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita54 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt24 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
69,3 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
1 825
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 27 % aikuisista, vähemmän kuin Tampereella (41 %). Osuus on Tampereen alueista 3. pienin.

  • Myllypuro-Kalkku21 %45 %18 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon21 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto45 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste18 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 14 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Myllypuro-Kalkku21 %65 %14 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %21 %
  • Keskimmäinen 60 %65 %
  • Ylin 20 %14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 150 €
vuodessa, noin 2 096 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 739 €
vuodessa, noin 2 728 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
27 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 2 572 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (69 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (12 %).

Suurimmat toimialat

Myllypuro-KalkkuTampere

  • Teollisuus69 %, Tampere 12 %
  • Kuljetus ja varastointi9 %, Tampere 3 %
  • Rakentaminen7 %, Tampere 4 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Tampere 10 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut3 %, Tampere 19 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta2 %, Tampere 9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 572
Työpaikkoja asukasta kohden
0,81
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Myllypuro-Kalkku76 %23 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus76 %
  • Palvelut23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 8 % vuodesta 2014, vaikka Tampereella se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella (30 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMyllypuro-KalkkuTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).