Asumisvalinta

Tesoma

33310 · Tampere · Pirkanmaa

33310 Tesoma

Alue lyhyesti

Alueella Tesoma (33310) asuu 8 194 ihmistä, 3 % Tampereen asukkaista. Ikärakenne on lähellä Tampereen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 24 % asukkaista. Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (88 %). Asuntojen keskikoko on 61,5 m². 58 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 579 €, 46 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on Tampereen alueista 3. matalin. Neliöhinta on laskenut 13 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 9,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 781 € vuodessa, noin 1 898 € kuukaudessa. Se on 9 % pienempi kuin Tampereella ja 14 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 22 % on työttömänä, enemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 1 498 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (30 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 6 % työpaikoista (Tampereella 2 %).

Asukasmäärä on kasvanut 10 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työttömyys

    22 %

    Tampereen 36 alueesta suurin

    Tampere 13 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    24 %

    Tampereen 36 alueesta 2. pienin

    Tampere 41 %

  • Kaksion neliöhinta

    1 579 €

    Tampereen 28 alueesta 3. matalin

    Tampere 2 945 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 579 €
−13,3 % vuodesta 2020
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
14,11 €
Luku alueelta Tampere 3
Tampere16,85 €
Asukkaat
8 194
+9,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä44,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 781 €
+27,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 898 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
58 %
4 741 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
24 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 579 €, 46 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on Tampereen alueista 3. matalin. Neliöhinta on laskenut 13 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 579 €

Postinumeroalue 33310
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 7 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,11 €

Luku alueelta Tampere 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Tesoma1 579 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
9,3 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
10,7 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
670–820 €
Luku alueelta Tampere 3, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−3,8 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 3) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.

  • Kaksion neliöhinta26/28

    1 357 €Multisilta
    Tampere 2 945 €Tesoma 1 579 €
    5 355 €Lapinniemi-Käpylä
    1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-Käpylä
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani33/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Tesoma 22 781 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet11/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Tesoma 58 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat22/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Tesoma 25 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet9/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Tesoma 24 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet18/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Tesoma 18 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto35/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Tesoma 24 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys1/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Tesoma 22 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko24/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Tesoma 61,5 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Tampereen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 24 % asukkaista.

TesomaTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 36 % asukkaista, vähemmän kuin Tampereella (45 %).

  • Tesoma36 %27 %14 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset36 %
  • Työttömät10 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset27 %
  • Lapset 0–14 v.14 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
44,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
22 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
1,7
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
36,1 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

58 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %).

  • Tesoma41 %58 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto41 %
  • Vuokra-asunto58 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (88 %). Asuntojen keskikoko on 61,5 m².

  • Tesoma88 %12 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot88 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot12 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.

TesomaTampere

  • Yksinasuvat57 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat16 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet18 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet8 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita50 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt32 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
61,5 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
5 055
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 24 % aikuisista, vähemmän kuin Tampereella (41 %). Osuus on Tampereen alueista 2. pienin.

  • Tesoma26 %43 %17 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon26 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto43 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste17 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 23 % ja suurituloisimpaan 10 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Tesoma23 %67 %10 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %23 %
  • Keskimmäinen 60 %67 %
  • Ylin 20 %10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 781 €
vuodessa, noin 1 898 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 392 €
vuodessa, noin 2 366 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
24 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 1 498 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (30 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 6 % työpaikoista (Tampereella 2 %).

Suurimmat toimialat

TesomaTampere

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut30 %, Tampere 19 %
  • Teollisuus22 %, Tampere 12 %
  • Koulutus13 %, Tampere 8 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Tampere 10 %
  • Rakentaminen6 %, Tampere 4 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys6 %, Tampere 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 498
Työpaikkoja asukasta kohden
0,18
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Tesoma28 %72 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus28 %
  • Palvelut72 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 10 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniTesomaTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).