Asumisvalinta

Haukiluoma-Ikuri

33340 · Tampere · Pirkanmaa

33340 Haukiluoma-Ikuri

Alue lyhyesti

Alueella Haukiluoma-Ikuri (33340) asuu 5 670 ihmistä, 2 % Tampereen asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 24 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 39 %.

Asunnoista 67 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 33 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (81,8 m² ja 63,0 m²). 69 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 31 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 960 €, 33 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 7 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 11,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 715 € vuodessa, noin 2 310 € kuukaudessa. Se on 11 % suurempi kuin Tampereella ja 5 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Tampereella (13 %). Alueella on 375 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 15 % työpaikoista (Tampereella 3 %).

Asukasmäärä on kasvanut 12 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,07

    Tampereen 36 alueesta 2. pienin

    Tampere 0,54

  • Yksinasuvat

    39 %

    Tampereen 36 alueesta 5. pienin

    Tampere 54 %

  • Kaksion neliöhinta

    1 960 €

    Tampereen 28 alueesta 5. matalin

    Tampere 2 945 €

  • Pientaloasunnot

    67 %

    Tampereen 36 alueesta 7. suurin

    Tampere 21 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 960 €
−6,8 % vuodesta 2020
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
14,11 €
Luku alueelta Tampere 3
Tampere16,85 €
Asukkaat
5 670
+11,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 715 €
+26,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 310 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
31 %
2 738 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
39 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 960 €, 33 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 7 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 960 €

Postinumeroalue 33340
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 10 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,11 €

Luku alueelta Tampere 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Haukiluoma-Ikuri1 960 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,6 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
8,6 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
670–820 €
Luku alueelta Tampere 3, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−3,8 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 3) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta24/28

    1 357 €Multisilta
    Tampere 2 945 €Haukiluoma-Ikuri 1 960 €
    5 355 €Lapinniemi-Käpylä
    1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-Käpylä
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani11/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Haukiluoma-Ikuri 27 715 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet29/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Haukiluoma-Ikuri 31 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat29/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Haukiluoma-Ikuri 21 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet12/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Haukiluoma-Ikuri 22 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet7/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Haukiluoma-Ikuri 24 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto25/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Haukiluoma-Ikuri 39 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys19/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Haukiluoma-Ikuri 12 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko7/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Haukiluoma-Ikuri 81,8 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 24 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %).

Haukiluoma-IkuriTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 17 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (12 %).

  • Haukiluoma-Ikuri44 %24 %17 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset24 %
  • Lapset 0–14 v.17 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
12 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
2,1
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
39,9 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

69 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 31 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla).

  • Haukiluoma-Ikuri69 %31 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto69 %
  • Vuokra-asunto31 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 67 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 33 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (81,8 m² ja 63,0 m²).

  • Haukiluoma-Ikuri33 %67 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot33 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot67 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 39 %.

Haukiluoma-IkuriTampere

  • Yksinasuvat39 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat11 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet24 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita45 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
81,8 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
2 847
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 39 % aikuisista, vähemmän kuin Tampereella (41 %).

  • Haukiluoma-Ikuri16 %40 %26 %13 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon16 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto40 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto13 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 16 % ja suurituloisimpaan 20 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Haukiluoma-Ikuri16 %64 %20 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %64 %
  • Ylin 20 %20 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 715 €
vuodessa, noin 2 310 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
43 140 €
vuodessa, noin 3 595 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
39 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 375 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 15 % työpaikoista (Tampereella 3 %).

Suurimmat toimialat

Haukiluoma-IkuriTampere

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut31 %, Tampere 19 %
  • Rakentaminen18 %, Tampere 4 %
  • Kuljetus ja varastointi15 %, Tampere 3 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Tampere 10 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7 %, Tampere 9 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta6 %, Tampere 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
375
Työpaikkoja asukasta kohden
0,07
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Haukiluoma-Ikuri22 %78 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus22 %
  • Palvelut78 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 12 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniHaukiluoma-IkuriTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).