Asumisvalinta

Härmälä-Rantaperkiö

33900 · Tampere · Pirkanmaa

33900 Härmälä-Rantaperkiö

Alue lyhyesti

Alueella Härmälä-Rantaperkiö (33900) asuu 14 423 ihmistä, 6 % Tampereen asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 39 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Tampereella 33 %). Yksinasuvia on 59 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (54,7 m² ja 63,0 m²). 68 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vuokralla asuvien osuus on Tampereen alueista 3. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 281 €, 11 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on noussut 10 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 15,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,48 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 324 € vuodessa, noin 2 110 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Tampereella ja 4 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Tampereella (13 %). Alueella on 13 342 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (28 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (12 %).

Asukasmäärä on kasvanut 37 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Vuokralla asuvat taloudet

    68 %

    Tampereen 36 alueesta 3. suurin

    Tampere 55 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,93

    Tampereen 36 alueesta 5. suurin

    Tampere 0,54

  • 16–34-vuotiaat

    39 %

    Tampereen 36 alueesta 5. suurin

    Tampere 33 %

  • Asukkaat

    14 423

    Tampereen 36 alueesta 5. suurin

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 281 €
+9,6 % vuodesta 2020
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
17,48 €
Luku alueelta Tampere 1
Tampere16,85 €
Asukkaat
14 423
+37,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 324 €
+30,3 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 110 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
68 %
8 860 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
41 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 281 €, 11 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on noussut 10 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 281 €

Postinumeroalue 33900
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 15 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

17,48 €

Luku alueelta Tampere 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Härmälä-Rantaperkiö3 281 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
15,6 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
6,4 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
726–899 €
Luku alueelta Tampere 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,9 %−2,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 1) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: vuokralla asuvat taloudet.

  • Kaksion neliöhinta10/28

    1 357 €Multisilta
    Tampere 2 945 €Härmälä-Rantaperkiö 3 281 €
    5 355 €Lapinniemi-Käpylä
    1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-Käpylä
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani22/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Härmälä-Rantaperkiö 25 324 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet3/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Härmälä-Rantaperkiö 68 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat5/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Härmälä-Rantaperkiö 39 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet28/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Härmälä-Rantaperkiö 17 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet28/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Härmälä-Rantaperkiö 13 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto20/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Härmälä-Rantaperkiö 41 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys10/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Härmälä-Rantaperkiö 14 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko32/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Härmälä-Rantaperkiö 54,7 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 39 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Tampereella 33 %).

Härmälä-RantaperkiöTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 50 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (45 %).

  • Härmälä-Rantaperkiö50 %19 %10 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset50 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset19 %
  • Lapset 0–14 v.10 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
14 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
1,6
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
34,2 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

68 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vuokralla asuvien osuus on Tampereen alueista 3. suurin.

  • Härmälä-Rantaperkiö31 %68 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto31 %
  • Vuokra-asunto68 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (54,7 m² ja 63,0 m²).

  • Härmälä-Rantaperkiö91 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot91 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot8 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 59 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.

Härmälä-RantaperkiöTampere

  • Yksinasuvat59 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat26 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit10 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet13 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita68 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt20 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
54,7 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
9 515
Kesämökit
95

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 41 % aikuisista, saman verran kuin Tampereella (41 %).

  • Härmälä-Rantaperkiö17 %11 %31 %25 %15 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon17 %
  • Ylioppilastutkinto11 %
  • Ammatillinen tutkinto31 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto15 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 16 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Härmälä-Rantaperkiö21 %63 %16 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %21 %
  • Keskimmäinen 60 %63 %
  • Ylin 20 %16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 324 €
vuodessa, noin 2 110 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
31 147 €
vuodessa, noin 2 596 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
41 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 13 342 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (28 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (12 %).

Suurimmat toimialat

Härmälä-RantaperkiöTampere

  • Teollisuus28 %, Tampere 12 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut21 %, Tampere 19 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa11 %, Tampere 10 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Tampere 8 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7 %, Tampere 9 %
  • Informaatio ja viestintä6 %, Tampere 9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
13 342
Työpaikkoja asukasta kohden
0,93
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Härmälä-Rantaperkiö36 %64 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus36 %
  • Palvelut64 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 37 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniHärmälä-RantaperkiöTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).