Asumisvalinta

Kämmenteisko

34240 · Tampere · Pirkanmaa

34240 Kämmenteisko

Alue lyhyesti

Alueella Kämmenteisko (34240) asuu 1 554 ihmistä, 1 % Tampereen asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 29 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Osuus on Tampereen alueista 3. suurin. Lapsiperheitä on 29 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 29 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (92 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (112,3 m² ja 63,0 m²). 78 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 20 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 890 € on hinta-alueelta Tampere 3. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 240 € vuodessa, noin 2 437 € kuukaudessa. Se on 17 % suurempi kuin Tampereella ja 11 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 286 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (21 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 6 % työpaikoista (Tampereella alle 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 7 % vuodesta 2014, vaikka Tampereella se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asuntojen keskikoko

    112,3 m²

    Tampereen 36 alueesta 2. suurin

    Tampere 63,0 m²

  • 16–34-vuotiaat

    14 %

    Tampereen 36 alueesta 2. pienin

    Tampere 33 %

  • Lapsiperheet

    29 %

    Tampereen 36 alueesta 3. suurin

    Tampere 16 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    29 240 €

    Tampereen 36 alueesta 4. suurin

    Tampere 25 038 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 890 €
Luku alueelta Tampere 3
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
14,11 €
Luku alueelta Tampere 3
Tampere16,85 €
Asukkaat
1 554
−7,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 240 €
+30,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 437 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
20 %
663 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
40 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 890 € on hinta-alueelta Tampere 3. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 890 €

Luku alueelta Tampere 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 92 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,11 €

Luku alueelta Tampere 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kämmenteisko1 890 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,2 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
9,0 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
670–820 €
Luku alueelta Tampere 3, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−3,8 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 3) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: 16–34-vuotiaat, lapsiperheet, asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani4/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Kämmenteisko 29 240 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet31/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Kämmenteisko 20 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat35/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Kämmenteisko 14 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet13/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Kämmenteisko 21 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet3/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Kämmenteisko 29 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto22/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Kämmenteisko 40 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys32/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Kämmenteisko 9 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko2/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Kämmenteisko 112,3 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 29 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Osuus on Tampereen alueista 3. suurin.

KämmenteiskoTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 19 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (12 %).

  • Kämmenteisko43 %24 %19 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset43 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset24 %
  • Lapset 0–14 v.19 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
9 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
2,3
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
48,0 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

78 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 20 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla).

  • Kämmenteisko78 %20 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto78 %
  • Vuokra-asunto20 %
  • Muu tai tuntematon2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (92 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (112,3 m² ja 63,0 m²).

  • Kämmenteisko92 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot1 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot92 %
  • Muut rakennukset7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 29 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 29 %.

KämmenteiskoTampere

  • Yksinasuvat29 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet29 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita34 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt38 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
112,3 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
722
Kesämökit
728

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 40 % aikuisista, saman verran kuin Tampereella (41 %).

  • Kämmenteisko18 %37 %27 %13 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon18 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto37 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto13 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 16 % ja suurituloisimpaan 25 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Kämmenteisko16 %60 %25 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %60 %
  • Ylin 20 %25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 240 €
vuodessa, noin 2 437 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
52 693 €
vuodessa, noin 4 391 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
40 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 286 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (21 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 6 % työpaikoista (Tampereella alle 1 %).

Suurimmat toimialat

KämmenteiskoTampere

  • Koulutus21 %, Tampere 8 %
  • Rakentaminen20 %, Tampere 4 %
  • Kuljetus ja varastointi16 %, Tampere 3 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut14 %, Tampere 19 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Tampere 10 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous6 %, Tampere 0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
286
Työpaikkoja asukasta kohden
0,18
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Kämmenteisko21 %74 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto6 %
  • Jalostus21 %
  • Palvelut74 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 7 % vuodesta 2014, vaikka Tampereella se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKämmenteiskoTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).