Asumisvalinta

Nekala

33800 · Tampere · Pirkanmaa

33800 Nekala

Alue lyhyesti

Alueella Nekala (33800) asuu 5 324 ihmistä, 2 % Tampereen asukkaista. Ikärakenne on lähellä Tampereen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 31 % ja 65 vuotta täyttäneitä 16 % asukkaista. Yksinasuvia on 65 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.

Asunnoista 74 % on kerrostaloissa ja 22 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (53,0 m² ja 63,0 m²). 59 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 620 €, 11 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 13,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,04 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 876 € vuodessa, noin 1 990 € kuukaudessa. Se on 5 % pienempi kuin Tampereella ja 9 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, enemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 3 878 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (25 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 18 % työpaikoista (Tampereella 4 %).

Asukasmäärä on kasvanut 3 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Yksinasuvat

    65 %

    Tampereen 36 alueesta suurin

    Tampere 54 %

  • Asuntojen keskikoko

    53,0 m²

    Tampereen 36 alueesta 3. pienin

    Tampere 63,0 m²

  • Työttömyys

    16 %

    Tampereen 36 alueesta 4. suurin

    Tampere 13 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    16 %

    Tampereen 36 alueesta 7. pienin

    Tampere 19 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 620 €
−14,2 % vuodesta 2020
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
16,04 €
Luku alueelta Tampere 2
Tampere16,85 €
Asukkaat
5 324
+3,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 876 €
+28,3 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 990 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
59 %
3 317 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
40 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 620 €, 11 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 620 €

Postinumeroalue 33800
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 7 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,04 €

Luku alueelta Tampere 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Nekala2 620 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
13,6 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
7,3 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
687–830 €
Luku alueelta Tampere 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,1 %−1,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 2) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: asuntojen keskikoko.

  • Kaksion neliöhinta15/28

    1 357 €Multisilta
    Tampere 2 945 €Nekala 2 620 €
    5 355 €Lapinniemi-Käpylä
    1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-Käpylä
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani32/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Nekala 23 876 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet9/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Nekala 59 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat16/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Nekala 31 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet30/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Nekala 16 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet22/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Nekala 15 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto23/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Nekala 40 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys4/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Nekala 16 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko34/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Nekala 53,0 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Tampereen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 31 % ja 65 vuotta täyttäneitä 16 % asukkaista.

NekalaTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 18 % asukkaista, vähemmän kuin Tampereella (21 %).

  • Nekala45 %11 %18 %12 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset45 %
  • Työttömät9 %
  • Opiskelijat11 %
  • Eläkeläiset18 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
16 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
1,6
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
33,6 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

59 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %).

  • Nekala40 %59 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto40 %
  • Vuokra-asunto59 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 74 % on kerrostaloissa ja 22 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (53,0 m² ja 63,0 m²).

  • Nekala74 %22 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot74 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot22 %
  • Muut rakennukset4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 65 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.

NekalaTampere

  • Yksinasuvat65 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat26 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet15 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita65 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt21 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
53,0 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
3 612
Kesämökit
141

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 40 % aikuisista, saman verran kuin Tampereella (41 %).

  • Nekala20 %30 %21 %19 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon20 %
  • Ylioppilastutkinto10 %
  • Ammatillinen tutkinto30 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 24 % ja suurituloisimpaan 18 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Nekala24 %58 %18 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %24 %
  • Keskimmäinen 60 %58 %
  • Ylin 20 %18 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 876 €
vuodessa, noin 1 990 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 656 €
vuodessa, noin 2 221 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
40 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 3 878 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (25 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 18 % työpaikoista (Tampereella 4 %).

Suurimmat toimialat

NekalaTampere

  • Tukku- ja vähittäiskauppa25 %, Tampere 10 %
  • Rakentaminen18 %, Tampere 4 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut13 %, Tampere 8 %
  • Teollisuus8 %, Tampere 12 %
  • Kuljetus ja varastointi7 %, Tampere 3 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut6 %, Tampere 19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
3 878
Työpaikkoja asukasta kohden
0,73
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Nekala30 %70 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus30 %
  • Palvelut70 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 3 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniNekalaTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).