Alue lyhyesti
Alueella Peltolammi (33840) asuu 3 584 ihmistä, 1 % Tampereen asukkaista. Ikärakenne on lähellä Tampereen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 32 % ja 65 vuotta täyttäneitä 21 % asukkaista. Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (81 %). Asuntojen keskikoko on 62,4 m². 53 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 46 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 616 €, 45 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 10 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 9,5 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 990 € vuodessa, noin 1 999 € kuukaudessa. Se on 4 % pienempi kuin Tampereella ja 9 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, enemmän kuin Tampereella (13 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 3 863 työpaikkaa, 1,08 jokaista asukasta kohden.
Asukasmäärä on kasvanut 3 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työpaikkoja asukasta kohden
1,08
Tampereen 36 alueesta 3. suurin
Tampere 0,54
Kaksion neliöhinta
1 616 €
Tampereen 28 alueesta 4. matalin
Tampere 2 945 €
Korkea-asteen tutkinto
32 %
Tampereen 36 alueesta 5. pienin
Tampere 41 %
Työttömyys
16 %
Tampereen 36 alueesta 6. suurin
Tampere 13 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 616 €
- −10,3 % vuodesta 2020
- Tampere2 945 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,11 €
- Luku alueelta Tampere 3
- Tampere16,85 €
- Asukkaat
- 3 584
- +2,5 % vuodesta 2014
- Keski-ikä42,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 990 €
- +29,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 999 € kuukaudessa
- Tampere25 038 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 46 %
- 2 061 taloudesta
- Tampere55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 32 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Tampere41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 616 €, 45 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 10 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 616 €
Postinumeroalue 33840
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 74 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
14,11 €
Luku alueelta Tampere 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Tampere: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 9,5 vuotta
- Tampere: 14,6
- Bruttovuokratuotto
- 10,5 %
- Tampere: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 670–820 €
- Luku alueelta Tampere 3, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,0 %−3,8 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Tampere 3) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta25/28
1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläTampere 2 945 €Peltolammi 1 616 €1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani31/36
20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaTampere 25 038 €Peltolammi 23 990 €20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaVuokralla asuvat taloudet21/36
2 %Velaatta72 %HervantaTampere 55 %Peltolammi 46 %2 %Velaatta72 %Hervanta16–34-vuotiaat13/36
12 %Terälahti53 %KalevaTampere 33 %Peltolammi 32 %12 %Terälahti53 %Kaleva65 vuotta täyttäneet16/36
5 %Vuores29 %TerälahtiTampere 19 %Peltolammi 21 %5 %Vuores29 %TerälahtiLapsiperheet23/36
8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneTampere 16 %Peltolammi 15 %8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneKorkea-asteen tutkinto32/36
22 %Multisilta61 %TahmelaTampere 41 %Peltolammi 32 %22 %Multisilta61 %TahmelaTyöttömyys6/36
6 %Messukylä22 %TesomaTampere 13 %Peltolammi 16 %6 %Messukylä22 %TesomaAsuntojen keskikoko22/36
47,8 m²Kaleva119,8 m²AitolahtiTampere 63,0 m²Peltolammi 62,4 m²47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Tampereen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 32 % ja 65 vuotta täyttäneitä 21 % asukkaista.
PeltolammiTampere
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 23 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (21 %).
- Peltolammi43 %23 %12 %
- Tampere45 %11 %21 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset43 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset23 %
- Lapset 0–14 v.12 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 42,0
- Tampere: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 16 %
- Tampere: 13 %
- Talouden koko
- 1,7
- Tampere: 1,7
- Asumisväljyys
- 36,6 m²
- Tampere: 36,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
53 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 46 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla).
- Peltolammi53 %46 %
- Tampere44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto53 %
- Vuokra-asunto46 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (81 %). Asuntojen keskikoko on 62,4 m².
- Peltolammi81 %17 %
- Tampere77 %21 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot81 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot17 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.
PeltolammiTampere
- Yksinasuvat54 %, Tampere 54 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat20 %, Tampere 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Tampere 7 %
- Lapsitaloudet15 %, Tampere 16 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Tampere 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Tampere 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita59 %, Tampere 60 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Tampere 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 62,4 m²
- Tampere: 63,0 m²
- Asunnot
- 2 177
- Kesämökit
- 8
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 32 % aikuisista, vähemmän kuin Tampereella (41 %).
- Peltolammi20 %40 %23 %
- Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon20 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto40 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
- Ylempi korkeakoulututkinto9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % ja suurituloisimpaan 10 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Peltolammi25 %65 %10 %
- Tampere23 %59 %18 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %25 %
- Keskimmäinen 60 %65 %
- Ylin 20 %10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 990 €
- vuodessa, noin 1 999 € kuukaudessa
- Tampere: 25 038 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 31 277 €
- vuodessa, noin 2 606 € kuukaudessa
- Tampere: 32 451 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 32 %
- Tampere: 41 %
Työpaikat
Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 3 863 työpaikkaa, 1,08 jokaista asukasta kohden.
Suurimmat toimialat
PeltolammiTampere
- Tukku- ja vähittäiskauppa34 %, Tampere 10 %
- Teollisuus22 %, Tampere 12 %
- Kuljetus ja varastointi12 %, Tampere 3 %
- Rakentaminen12 %, Tampere 4 %
- Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Tampere 8 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta3 %, Tampere 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 3 863
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 1,08
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Tampere: 0,54
Toimialaryhmät
- Peltolammi35 %65 %
- Tampere17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus35 %
- Palvelut65 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 3 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).