Asumisvalinta

Velaatta

34270 · Tampere · Pirkanmaa

34270 Velaatta

Alue lyhyesti

Alueella Velaatta (34270) asuu 275 ihmistä, alle 1 % Tampereen asukkaista. Asukasmäärä on Tampereen alueista pienin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 29 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Tampereella 19 %). Osuus on Tampereen alueista 2. suurin. Kotitalouksista 40 % on yksinasuvia ja 11 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (95,0 m² ja 63,0 m²). 95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 2 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Tampereen alueista pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 890 € on hinta-alueelta Tampere 3. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 486 € vuodessa, noin 2 040 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Tampereella ja 7 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Tampereella (13 %). Alueella on 55 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (33 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 18 % työpaikoista (Tampereella alle 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, vaikka Tampereella se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Vuokralla asuvat taloudet

    2 %

    Tampereen 36 alueesta pienin

    Tampere 55 %

  • Opiskelijat

    4 %

    Tampereen 36 alueesta pienin

    Tampere 11 %

  • Asukkaat

    275

    Tampereen 36 alueesta pienin

  • 65 vuotta täyttäneet

    29 %

    Tampereen 36 alueesta 2. suurin

    Tampere 19 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 890 €
Luku alueelta Tampere 3
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
14,11 €
Luku alueelta Tampere 3
Tampere16,85 €
Asukkaat
275
−8,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä52,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 486 €
+42,3 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 040 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
2 %
144 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
28 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 890 € on hinta-alueelta Tampere 3. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 890 €

Luku alueelta Tampere 3
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 92 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,11 €

Luku alueelta Tampere 3
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Velaatta1 890 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
11,2 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
9,0 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
670–820 €
Luku alueelta Tampere 3, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,0 %−3,8 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 3) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet, 65 vuotta täyttäneet.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani28/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Velaatta 24 486 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet36/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Velaatta 2 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat33/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Velaatta 15 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet2/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Velaatta 29 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet30/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Velaatta 11 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto33/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Velaatta 28 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys17/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Velaatta 12 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko5/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Velaatta 95,0 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 29 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Tampereella 19 %). Osuus on Tampereen alueista 2. suurin.

VelaattaTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 32 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (21 %).

  • Velaatta47 %32 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset47 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat4 %
  • Eläkeläiset32 %
  • Lapset 0–14 v.9 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
52,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
12 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
1,9
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
53,0 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 2 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Tampereen alueista pienin.

  • Velaatta95 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto95 %
  • Vuokra-asunto2 %
  • Muu tai tuntematon3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (95,0 m² ja 63,0 m²).

  • Velaatta95 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot95 %
  • Muut rakennukset5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 40 % on yksinasuvia ja 11 % lapsiperheitä.

VelaattaTampere

  • Yksinasuvat40 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet11 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet0 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita49 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt40 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
95,0 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
178
Kesämökit
229

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 28 % aikuisista, vähemmän kuin Tampereella (41 %).

  • Velaatta23 %46 %22 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon23 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto46 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Velaatta27 %56 %17 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %27 %
  • Keskimmäinen 60 %56 %
  • Ylin 20 %17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 486 €
vuodessa, noin 2 040 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
41 192 €
vuodessa, noin 3 433 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
28 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 55 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (33 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 18 % työpaikoista (Tampereella alle 1 %).

Suurimmat toimialat

VelaattaTampere

  • Rakentaminen33 %, Tampere 4 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous18 %, Tampere 0 %
  • Kuljetus ja varastointi18 %, Tampere 3 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut13 %, Tampere 8 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Tampere 10 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta7 %, Tampere 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
55
Työpaikkoja asukasta kohden
0,20
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Velaatta18 %35 %47 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto18 %
  • Jalostus35 %
  • Palvelut47 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, vaikka Tampereella se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 42 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella (30 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniVelaattaTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).