Alue lyhyesti
Alueella Tahmela (33240) asuu 1 635 ihmistä, 1 % Tampereen asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 21 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Lapsiperheitä on 21 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 45 %.
Asunnoista 53 % on kerrostaloissa ja 46 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (80,8 m² ja 63,0 m²). 71 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 28 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 954 €, suunnilleen sama kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,48 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 31 609 € vuodessa, noin 2 634 € kuukaudessa. Se on 26 % suurempi kuin Tampereella ja 20 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Tampereen alueista suurimmat. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Tampereella (13 %). Alueella on 221 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (34 %). Tavallista yleisempi on majoitus- ja ravitsemistoiminta: 20 % työpaikoista (Tampereella 4 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Tampereella se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Korkea-asteen tutkinto
61 %
Tampereen 36 alueesta suurin
Tampere 41 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
31 609 €
Tampereen 36 alueesta suurin
Tampere 25 038 €
Asukkaat
1 635
Tampereen 36 alueesta 5. pienin
16–34-vuotiaat
18 %
Tampereen 36 alueesta 6. pienin
Tampere 33 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 954 €
- −6,2 % vuodesta 2020
- Tampere2 945 €
- Kaksion vuokra / m²
- 17,48 €
- Luku alueelta Tampere 1
- Tampere16,85 €
- Asukkaat
- 1 635
- −2,3 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 31 609 €
- +32,1 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 634 € kuukaudessa
- Tampere25 038 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 28 %
- 839 taloudesta
- Tampere55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 61 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Tampere41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 954 €, suunnilleen sama kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 6 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 954 €
Postinumeroalue 33240
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 7 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
17,48 €
Luku alueelta Tampere 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Tampere: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 14,1 vuotta
- Tampere: 14,6
- Bruttovuokratuotto
- 7,1 %
- Tampere: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 726–899 €
- Luku alueelta Tampere 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,9 %−2,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Tampere 1) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: mediaanitulot, korkea-asteen tutkinto.
Kaksion neliöhinta13/28
1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläTampere 2 945 €Tahmela 2 954 €1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani1/36
20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaTampere 25 038 €Tahmela 31 609 €20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaVuokralla asuvat taloudet30/36
2 %Velaatta72 %HervantaTampere 55 %Tahmela 28 %2 %Velaatta72 %Hervanta16–34-vuotiaat31/36
12 %Terälahti53 %KalevaTampere 33 %Tahmela 18 %12 %Terälahti53 %Kaleva65 vuotta täyttäneet25/36
5 %Vuores29 %TerälahtiTampere 19 %Tahmela 18 %5 %Vuores29 %TerälahtiLapsiperheet15/36
8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneTampere 16 %Tahmela 21 %8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneKorkea-asteen tutkinto1/36
22 %Multisilta61 %TahmelaTampere 41 %Tahmela 61 %22 %Multisilta61 %TahmelaTyöttömyys14/36
6 %Messukylä22 %TesomaTampere 13 %Tahmela 13 %6 %Messukylä22 %TesomaAsuntojen keskikoko8/36
47,8 m²Kaleva119,8 m²AitolahtiTampere 63,0 m²Tahmela 80,8 m²47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 21 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %).
TahmelaTampere
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Opiskelijoita on 7 % asukkaista, vähemmän kuin Tampereella (11 %).
- Tahmela47 %19 %15 %
- Tampere45 %11 %21 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset47 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset19 %
- Lapset 0–14 v.15 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Tampere: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 13 %
- Tampere: 13 %
- Talouden koko
- 1,9
- Tampere: 1,7
- Asumisväljyys
- 42,7 m²
- Tampere: 36,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
71 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 28 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla).
- Tahmela71 %28 %
- Tampere44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto71 %
- Vuokra-asunto28 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 53 % on kerrostaloissa ja 46 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (80,8 m² ja 63,0 m²).
- Tahmela53 %46 %
- Tampere77 %21 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot53 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot46 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 21 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 45 %.
TahmelaTampere
- Yksinasuvat45 %, Tampere 54 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat11 %, Tampere 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Tampere 7 %
- Lapsitaloudet21 %, Tampere 16 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Tampere 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Tampere 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita54 %, Tampere 60 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Tampere 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 80,8 m²
- Tampere: 63,0 m²
- Asunnot
- 938
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 61 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %). Osuus on Tampereen alueista suurin.
- Tahmela11 %20 %26 %36 %
- Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon11 %
- Ylioppilastutkinto9 %
- Ammatillinen tutkinto20 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto36 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 37 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Tahmela17 %47 %37 %
- Tampere23 %59 %18 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %17 %
- Keskimmäinen 60 %47 %
- Ylin 20 %37 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 31 609 €
- vuodessa, noin 2 634 € kuukaudessa
- Tampere: 25 038 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 45 398 €
- vuodessa, noin 3 783 € kuukaudessa
- Tampere: 32 451 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 61 %
- Tampere: 41 %
Työpaikat
Alueella on 221 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (34 %). Tavallista yleisempi on majoitus- ja ravitsemistoiminta: 20 % työpaikoista (Tampereella 4 %).
Suurimmat toimialat
TahmelaTampere
- Koulutus34 %, Tampere 8 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta20 %, Tampere 4 %
- Taiteet, viihde ja virkistys9 %, Tampere 2 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta8 %, Tampere 9 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Tampere 10 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut6 %, Tampere 19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 221
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,14
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Tampere: 0,54
Toimialaryhmät
- Tahmela94 %
- Tampere17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto2 %
- Jalostus4 %
- Palvelut94 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Tampereella se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 32 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).