Asumisvalinta

Vuores

33870 · Tampere · Pirkanmaa

33870 Vuores

Alue lyhyesti

Alueella Vuores (33870) asuu 8 333 ihmistä, 3 % Tampereen asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 26 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 26 %.

Asunnoista 72 % on kerrostaloissa ja 28 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (61,1 m² ja 63,0 m²). 61 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 360 €, 14 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on noussut 2 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 16,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,48 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 106 € vuodessa, noin 2 426 € kuukaudessa. Se on 16 % suurempi kuin Tampereella ja 10 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 663 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (34 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 30 % työpaikoista (Tampereella 8 %).

Asukasmäärä on kasvanut 468 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 65 vuotta täyttäneet

    5 %

    Tampereen 36 alueesta pienin

    Tampere 19 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,08

    Tampereen 36 alueesta 3. pienin

    Tampere 0,54

  • Lapsiperheet

    26 %

    Tampereen 36 alueesta 4. suurin

    Tampere 16 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    29 106 €

    Tampereen 36 alueesta 5. suurin

    Tampere 25 038 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
3 360 €
+2,2 % vuodesta 2020
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
17,48 €
Luku alueelta Tampere 1
Tampere16,85 €
Asukkaat
8 333
+468,4 % vuodesta 2014
Keski-ikä31,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 106 €
+33,5 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 426 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
61 %
4 351 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
47 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 3 360 €, 14 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on noussut 2 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

3 360 €

Postinumeroalue 33870
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 23 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

17,48 €

Luku alueelta Tampere 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Vuores3 360 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
16,0 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
6,2 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
726–899 €
Luku alueelta Tampere 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,9 %−2,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 1) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: 65 vuotta täyttäneet.

  • Kaksion neliöhinta9/28

    1 357 €Multisilta
    Tampere 2 945 €Vuores 3 360 €
    5 355 €Lapinniemi-Käpylä
    1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-Käpylä
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani5/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Vuores 29 106 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet7/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Vuores 61 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat6/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Vuores 38 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet36/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Vuores 5 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet4/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Vuores 26 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto13/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Vuores 47 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys30/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Vuores 10 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko25/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Vuores 61,1 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 26 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %).

VuoresTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 6 % asukkaista, vähemmän kuin Tampereella (21 %).

  • Vuores53 %22 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset53 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat10 %
  • Eläkeläiset6 %
  • Lapset 0–14 v.22 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
31,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
1,9
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
32,3 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

61 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %).

  • Vuores39 %61 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto39 %
  • Vuokra-asunto61 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 72 % on kerrostaloissa ja 28 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (61,1 m² ja 63,0 m²).

  • Vuores72 %28 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot72 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot28 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 26 %.

VuoresTampere

  • Yksinasuvat53 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat34 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit9 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet26 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita67 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt7 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
61,1 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
4 582
Kesämökit
63

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 47 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %).

  • Vuores12 %12 %30 %25 %22 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon12 %
  • Ylioppilastutkinto12 %
  • Ammatillinen tutkinto30 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 26 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Vuores19 %55 %26 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %19 %
  • Keskimmäinen 60 %55 %
  • Ylin 20 %26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 106 €
vuodessa, noin 2 426 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
35 025 €
vuodessa, noin 2 919 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
47 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 663 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (34 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 30 % työpaikoista (Tampereella 8 %).

Suurimmat toimialat

VuoresTampere

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut34 %, Tampere 19 %
  • Koulutus30 %, Tampere 8 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta8 %, Tampere 9 %
  • Rakentaminen5 %, Tampere 4 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Tampere 4 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa4 %, Tampere 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
663
Työpaikkoja asukasta kohden
0,08
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Vuores94 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus6 %
  • Palvelut94 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 468 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 34 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Tampereella.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniVuoresTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).