Alue lyhyesti
Alueella Lapinniemi-Käpylä (33180) asuu 4 300 ihmistä, 2 % Tampereen asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 26 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Tampereella 19 %). Yksinasuvia on 56 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 9 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (56,5 m² ja 63,0 m²). 60 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 5 355 €, 82 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on Tampereen alueista korkein. Neliöhinta on noussut 18 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 25,5 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 17,48 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 626 € vuodessa, noin 2 302 € kuukaudessa. Se on 10 % suurempi kuin Tampereella ja 5 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Tampereella (13 %). Alueella on 1 382 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (74 %). Tavallista yleisempi on sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto: 7 % työpaikoista (Tampereella alle 1 %).
Asukasmäärä on kasvanut 89 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Kaksion neliöhinta
5 355 €
Tampereen 28 alueesta korkein
Tampere 2 945 €
Lapsiperheet
9 %
Tampereen 36 alueesta 3. pienin
Tampere 16 %
Työttömyys
8 %
Tampereen 36 alueesta 4. pienin
Tampere 13 %
Korkea-asteen tutkinto
50 %
Tampereen 36 alueesta 5. suurin
Tampere 41 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 5 355 €
- +18,1 % vuodesta 2020
- Tampere2 945 €
- Kaksion vuokra / m²
- 17,48 €
- Luku alueelta Tampere 1
- Tampere16,85 €
- Asukkaat
- 4 300
- +88,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä46,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 626 €
- +38,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 302 € kuukaudessa
- Tampere25 038 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 60 %
- 2 347 taloudesta
- Tampere55 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 50 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Tampere41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 5 355 €, 82 % enemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on Tampereen alueista korkein. Neliöhinta on noussut 18 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
5 355 €
Postinumeroalue 33180
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 36 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
17,48 €
Luku alueelta Tampere 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Tampere: 16,85 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 25,5 vuotta
- Tampere: 14,6
- Bruttovuokratuotto
- 3,9 %
- Tampere: 6,9 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 726–899 €
- Luku alueelta Tampere 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+0,9 %−2,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Tampere 1) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, lapsiperheet.
Kaksion neliöhinta1/28
1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläTampere 2 945 €Lapinniemi-Käpylä 5 355 €1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-KäpyläKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani12/36
20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaTampere 25 038 €Lapinniemi-Käpylä 27 626 €20 252 €Hervanta31 609 €TahmelaVuokralla asuvat taloudet8/36
2 %Velaatta72 %HervantaTampere 55 %Lapinniemi-Käpylä 60 %2 %Velaatta72 %Hervanta16–34-vuotiaat9/36
12 %Terälahti53 %KalevaTampere 33 %Lapinniemi-Käpylä 36 %12 %Terälahti53 %Kaleva65 vuotta täyttäneet6/36
5 %Vuores29 %TerälahtiTampere 19 %Lapinniemi-Käpylä 26 %5 %Vuores29 %TerälahtiLapsiperheet34/36
8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneTampere 16 %Lapinniemi-Käpylä 9 %8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-TasanneKorkea-asteen tutkinto5/36
22 %Multisilta61 %TahmelaTampere 41 %Lapinniemi-Käpylä 50 %22 %Multisilta61 %TahmelaTyöttömyys33/36
6 %Messukylä22 %TesomaTampere 13 %Lapinniemi-Käpylä 8 %6 %Messukylä22 %TesomaAsuntojen keskikoko29/36
47,8 m²Kaleva119,8 m²AitolahtiTampere 63,0 m²Lapinniemi-Käpylä 56,5 m²47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 26 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Tampereella 19 %).
Lapinniemi-KäpyläTampere
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 51 % asukkaista, enemmän kuin Tampereella (45 %).
- Lapinniemi-Käpylä51 %26 %
- Tampere45 %11 %21 %12 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset51 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset26 %
- Lapset 0–14 v.7 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 46,0
- Tampere: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 8 %
- Tampere: 13 %
- Talouden koko
- 1,6
- Tampere: 1,7
- Asumisväljyys
- 35,3 m²
- Tampere: 36,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
60 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Tampereella (55 %).
- Lapinniemi-Käpylä39 %60 %
- Tampere44 %55 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto39 %
- Vuokra-asunto60 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Tampereella (56,5 m² ja 63,0 m²).
- Lapinniemi-Käpylä95 %
- Tampere77 %21 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot95 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot5 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 56 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 9 %.
Lapinniemi-KäpyläTampere
- Yksinasuvat56 %, Tampere 54 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat30 %, Tampere 23 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit11 %, Tampere 7 %
- Lapsitaloudet9 %, Tampere 16 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Tampere 4 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Tampere 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita72 %, Tampere 60 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt19 %, Tampere 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 56,5 m²
- Tampere: 63,0 m²
- Asunnot
- 2 831
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 50 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %).
- Lapinniemi-Käpylä14 %13 %23 %27 %23 %
- Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon14 %
- Ylioppilastutkinto13 %
- Ammatillinen tutkinto23 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
- Ylempi korkeakoulututkinto23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 26 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Lapinniemi-Käpylä17 %57 %26 %
- Tampere23 %59 %18 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %17 %
- Keskimmäinen 60 %57 %
- Ylin 20 %26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 626 €
- vuodessa, noin 2 302 € kuukaudessa
- Tampere: 25 038 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 38 156 €
- vuodessa, noin 3 180 € kuukaudessa
- Tampere: 32 451 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 50 %
- Tampere: 41 %
Työpaikat
Alueella on 1 382 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (74 %). Tavallista yleisempi on sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto: 7 % työpaikoista (Tampereella alle 1 %).
Suurimmat toimialat
Lapinniemi-KäpyläTampere
- Terveys- ja sosiaalipalvelut74 %, Tampere 19 %
- Sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto7 %, Tampere 0 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta6 %, Tampere 4 %
- Taiteet, viihde ja virkistys3 %, Tampere 2 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta2 %, Tampere 9 %
- Kiinteistöalan toiminta2 %, Tampere 1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 382
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,32
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Tampere: 0,54
Toimialaryhmät
- Lapinniemi-Käpylä91 %
- Tampere17 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus9 %
- Palvelut91 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 89 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella. Mediaanitulot ovat nousseet 39 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Tampereella (30 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).