Asumisvalinta

Rahola

33300 · Tampere · Pirkanmaa

33300 Rahola

Alue lyhyesti

Alueella Rahola (33300) asuu 5 035 ihmistä, 2 % Tampereen asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 22 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %). Lapsiperheitä on 22 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 44 %.

Asunnoista 53 % on kerrostaloissa ja 43 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (76,2 m² ja 63,0 m²). 62 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 38 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 039 €, 31 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 9 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 10,6 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 16,04 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 424 € vuodessa, noin 2 285 € kuukaudessa. Se on 10 % suurempi kuin Tampereella ja 4 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Tampereella (13 %). Alueella on 1 027 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (33 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (12 %).

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    7 %

    Tampereen 36 alueesta 8. pienin

    Tampere 11 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 039 €
−9,4 % vuodesta 2020
Tampere2 945 €
Kaksion vuokra / m²
16,04 €
Luku alueelta Tampere 2
Tampere16,85 €
Asukkaat
5 035
+0,1 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 424 €
+24,5 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 285 € kuukaudessa
Tampere25 038 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
38 %
2 552 taloudesta
Tampere55 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
43 %
18 vuotta täyttäneistä
Tampere41 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 039 €, 31 % vähemmän kuin Tampereella keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 9 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 039 €

Postinumeroalue 33300
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 23 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

16,04 €

Luku alueelta Tampere 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Tampere: 16,85 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Rahola2 039 €Tampere 2 945 €
2 255 € – 3 837 €Luku alueelta Tampere, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
10,6 vuotta
Tampere: 14,6
Bruttovuokratuotto
9,4 %
Tampere: 6,9 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
687–830 €
Luku alueelta Tampere 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta+0,1 %−1,6 %Vuokra+1,5 %+1,5 %
Hintaindeksin (Tampere 2) ja vuokraindeksin (Tampere) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Tampereen postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta22/28

    1 357 €Multisilta
    Tampere 2 945 €Rahola 2 039 €
    5 355 €Lapinniemi-Käpylä
    1 357 €Multisilta5 355 €Lapinniemi-Käpylä
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani13/36

    20 252 €Hervanta
    Tampere 25 038 €Rahola 27 424 €
    31 609 €Tahmela
    20 252 €Hervanta31 609 €Tahmela
  • Vuokralla asuvat taloudet27/36

    2 %Velaatta
    Tampere 55 %Rahola 38 %
    72 %Hervanta
    2 %Velaatta72 %Hervanta
  • 16–34-vuotiaat28/36

    12 %Terälahti
    Tampere 33 %Rahola 22 %
    53 %Kaleva
    12 %Terälahti53 %Kaleva
  • 65 vuotta täyttäneet14/36

    5 %Vuores
    Tampere 19 %Rahola 21 %
    29 %Terälahti
    5 %Vuores29 %Terälahti
  • Lapsiperheet11/36

    8 %Tampere Keskus Läntinen
    Tampere 16 %Rahola 22 %
    30 %Olkahinen-Tasanne
    8 %Tampere Keskus Läntinen30 %Olkahinen-Tasanne
  • Korkea-asteen tutkinto17/36

    22 %Multisilta
    Tampere 41 %Rahola 43 %
    61 %Tahmela
    22 %Multisilta61 %Tahmela
  • Työttömyys15/36

    6 %Messukylä
    Tampere 13 %Rahola 13 %
    22 %Tesoma
    6 %Messukylä22 %Tesoma
  • Asuntojen keskikoko11/36

    47,8 m²Kaleva
    Tampere 63,0 m²Rahola 76,2 m²
    119,8 m²Aitolahti
    47,8 m²Kaleva119,8 m²Aitolahti

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 22 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Tampereella 16 %).

RaholaTampere

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 7 % asukkaista, vähemmän kuin Tampereella (11 %).

  • Rahola44 %23 %16 %
  • Tampere45 %11 %21 %12 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset23 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Tampere: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
13 %
Tampere: 13 %
Talouden koko
2,0
Tampere: 1,7
Asumisväljyys
39,6 m²
Tampere: 36,7 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

62 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 38 % vuokralla (Tampereella 55 % vuokralla).

  • Rahola62 %38 %
  • Tampere44 %55 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto62 %
  • Vuokra-asunto38 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 53 % on kerrostaloissa ja 43 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Tampereella (76,2 m² ja 63,0 m²).

  • Rahola53 %43 %
  • Tampere77 %21 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot53 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot43 %
  • Muut rakennukset3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 22 % kotitalouksista (Tampereella 16 %) ja yksinasuvia 44 %.

RaholaTampere

  • Yksinasuvat44 %, Tampere 54 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Tampere 23 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Tampere 7 %
  • Lapsitaloudet22 %, Tampere 16 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Tampere 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Tampere 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita48 %, Tampere 60 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt29 %, Tampere 24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
76,2 m²
Tampere: 63,0 m²
Asunnot
2 762
Kesämökit
166

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 43 % aikuisista, enemmän kuin Tampereella (41 %).

  • Rahola15 %35 %26 %18 %
  • Tampere17 %11 %30 %24 %17 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon15 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto35 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto18 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 17 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Rahola17 %61 %22 %
  • Tampere23 %59 %18 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %17 %
  • Keskimmäinen 60 %61 %
  • Ylin 20 %22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 424 €
vuodessa, noin 2 285 € kuukaudessa
Tampere: 25 038 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
39 570 €
vuodessa, noin 3 298 € kuukaudessa
Tampere: 32 451 €
Korkea-asteen tutkinto
43 %
Tampere: 41 %

Työpaikat

Alueella on 1 027 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (33 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Tampereella (12 %).

Suurimmat toimialat

RaholaTampere

  • Teollisuus33 %, Tampere 12 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut21 %, Tampere 8 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut12 %, Tampere 19 %
  • Koulutus8 %, Tampere 8 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Tampere 10 %
  • Rakentaminen5 %, Tampere 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 027
Työpaikkoja asukasta kohden
0,20
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Tampere: 0,54

Toimialaryhmät

  • Rahola38 %62 %
  • Tampere17 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus38 %
  • Palvelut62 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Tampereella (30 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniRaholaTampereSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).