Alue lyhyesti
Jyväskylässä asuu 149 194 ihmistä 36 postinumeroalueella. Asukasmäärä on kasvanut 10 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Suomessa. Nuoria aikuisia on paljon: 31 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Suomessa 23 %).
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 757 €, 30 % vähemmän kuin Suomessa. Postinumeroalueittain hinta vaihtelee 609 eurosta (Säynätsalo) 2 749 euroon (Kuokkala-Ristikivi). Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020. 51 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Suomessa (38 %).
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 711 € vuodessa, noin 2 059 € kuukaudessa. Se on 6 % pienempi kuin Suomessa. Postinumeroalueittain mediaanitulot vaihtelevat 20 173 eurosta (Huhtasuo) 31 477 euroon (Puuppola). Työvoimasta 15 % on työttömänä, enemmän kuin Suomessa (12 %). Jyväskylässä on 66 900 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on informaatio ja viestintä: 7 % työpaikoista (Suomessa 5 %).
Ääripäät
Kaksion neliöhinta
Korkein kaksion neliöhintaKuokkala-Ristikivi2 749 €Matalin kaksion neliöhintaSäynätsalo609 €Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
Suurimmat tulotPuuppola31 477 €Pienimmät tulotHuhtasuo20 173 €Vuokralla asuvat taloudet
Eniten vuokralla asuviaKeskussairaala-alue-Kukkumäki94 %Vähiten vuokralla asuviaLänsi-Palokka2 %16–34-vuotiaat
Eniten 16–34-vuotiaitaJyväskylä Keskus53 %Vähiten 16–34-vuotiaitaRutalahti-Kivisuo7 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 757 €
- −2,5 % vuodesta 2020
- 2025 Q3–2026 Q2
- Suomi2 502 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,11 €
- kuukaudessa
- Suomi16,12 €
- Asukkaat
- 149 194
- +9,9 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 711 €
- +28,3 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 059 € kuukaudessa
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 51 %
- 81 042 taloudesta
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 40 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Suomi36 %
Postinumeroalueet
Jyväskylä · Kaksion neliöhinta
1 757 €
* Viivoitettu: luku suuremmalta alueelta
| 40100Jyväskylä Keskus | 2 609 € | 15,55 € | 21 397 € | 70 % | 17 067 |
|---|---|---|---|---|---|
| 40200Mannila-Taulumäki | 2 232 € | 15,55 € | 26 585 € | 48 % | 4 482 |
| 40250Ritoniemi-Lohikoski | 1 314 € | 12,76 € | 28 241 € | 30 % | 6 065 |
| 40270Palokka | 1 970 € | 12,76 € | 28 108 € | 37 % | 13 762 |
| 40320Seppälän Teollisuusalue | 1 546 € | 12,76 € | 24 320 € | 53 % | 5 272 |
| 40340Huhtasuo | 862 € | 12,76 € | 20 173 € | 65 % | 6 731 |
| 40400Halssila | 1 628 € | 12,76 € | 26 606 € | 35 % | 3 931 |
| 40420Jyskä | 1 739 € | 12,76 € | 28 234 € | 37 % | 5 072 |
| 40500Keljo-Ristonmaa | 2 297 € | 12,76 € | 22 338 € | 62 % | 3 812 |
| 40520Kuokkala-Ristikivi | 2 749 € | 12,76 € | 24 875 € | 62 % | 17 689 |
| 40530Keljonkangas | 1 244 €* | 12,76 € | 29 280 € | 36 % | 7 135 |
| 40600Mattilanpelto | 1 914 € | 15,55 € | 23 660 € | 56 % | 2 189 |
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 757 €, 30 % vähemmän kuin Suomessa. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020.
Hinnat ja vuokrat asunnon koon mukaan
Neljä viimeisintä neljännestä, 2025 Q3–2026 Q2. Lähde: Tilastokeskus
| Asunnon koko | Neliöhinta | Vuokra / m² kuukaudessa | Hinta–vuokra-suhde | Kaupat |
|---|---|---|---|---|
| Yksiö | 2 176 € | 19,30 € | 9,4 | 339 |
| Kaksio | 1 757 € | 14,11 € | 10,4 | 682 |
| Kolmio+ | 1 923 € | 12,00 € | 13,3 | 461 |
| Kaikki koot | 1 886 € | 14,72 € | 10,7 | 1 482 |
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Bruttovuokratuotto
- 9,6 %
- Kaksio. Vuoden vuokra osuutena hinnasta ennen kuluja
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain, kaikki huoneluvut. Lähde: Tilastokeskus.
Erot alueiden välillä
Kalleimmalla postinumeroalueella kaksion neliöhinta on noin 4,5-kertainen halvimpaan verrattuna. Suurimmat mediaanitulot ovat noin 1,6-kertaiset pienimpiin verrattuna.
Kaksion neliöhinta
609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-RistikiviJyväskylä 1 757 €609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-RistikiviKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani
20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaJyväskylä 24 711 €20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaVuokralla asuvat taloudet
2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä 51 %2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki16–34-vuotiaat
7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä KeskusJyväskylä 31 %7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus65 vuotta täyttäneet
10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiJyväskylä 19 %10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiLapsiperheet
6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaJyväskylä 18 %6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaKorkea-asteen tutkinto
20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiJyväskylä 40 %20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiTyöttömyys
6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoJyväskylä 15 %6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoAsuntojen keskikoko
49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²PuuppolaJyväskylä 69,0 m²49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 31 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Suomessa 23 %).
JyväskyläSuomi
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 21 % asukkaista, vähemmän kuin Suomessa (26 %).
- Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset42 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat12 %
- Eläkeläiset21 %
- Lapset 0–14 v.14 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Suomi: 44,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 15 %
- Suomi: 12 %
- Talouden koko
- 1,8
- Suomi: 1,9
- Asumisväljyys
- 38,9 m²
- Suomi: 41,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
51 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Suomessa (38 %).
- Jyväskylä49 %51 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto49 %
- Vuokra-asunto51 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 65 % on kerrostaloissa ja 34 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Suomessa (69,0 m² ja 78,5 m²).
- Jyväskylä65 %34 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot65 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot34 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 52 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.
JyväskyläSuomi
- Yksinasuvat52 %, Suomi 47 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat22 %, Suomi 13 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Suomi 4 %
- Lapsitaloudet18 %, Suomi 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Suomi 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Suomi 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita57 %, Suomi 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt25 %, Suomi 33 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 69,0 m²
- Suomi: 78,5 m²
- Asunnot
- 89 222
- Kesämökit
- 3 677
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 40 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (36 %).
- Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon17 %
- Ylioppilastutkinto10 %
- Ammatillinen tutkinto34 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
- Ylempi korkeakoulututkinto15 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % ja suurituloisimpaan 16 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Jyväskylä25 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %25 %
- Keskimmäinen 60 %59 %
- Ylin 20 %16 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 711 €
- vuodessa, noin 2 059 € kuukaudessa
- Suomi: 26 351 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 32 454 €
- vuodessa, noin 2 704 € kuukaudessa
- Suomi: 37 777 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 40 %
- Suomi: 36 %
Työpaikat
Jyväskylässä on 66 900 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on informaatio ja viestintä: 7 % työpaikoista (Suomessa 5 %).
Suurimmat toimialat
JyväskyläSuomi
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21 %, Suomi 19 %
- Koulutus11 %, Suomi 7 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa10 %, Suomi 11 %
- Teollisuus8 %, Suomi 12 %
- Hallinto- ja tukipalvelut7 %, Suomi 7 %
- Informaatio ja viestintä7 %, Suomi 5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 66 900
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,45
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Suomi: 0,43
Toimialaryhmät
- Jyväskylä15 %84 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus15 %
- Palvelut84 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 10 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Suomessa. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Suomessa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).