Asumisvalinta

Palokka

40270 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40270 Palokka

Alue lyhyesti

Alueella Palokka (40270) asuu 13 762 ihmistä, 9 % Jyväskylän asukkaista. Asukasmäärä on Jyväskylän alueista 3. suurin. Lapsiperheitä on paljon: 28 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %). Lapsiperheitä on 28 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 40 %.

Asunnoista 57 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 42 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (82,0 m² ja 69,0 m²). 62 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 37 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 970 €, 12 % enemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 9 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 12,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 108 € vuodessa, noin 2 342 € kuukaudessa. Se on 14 % suurempi kuin Jyväskylässä ja 7 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 2 621 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (29 %). Tavallista yleisempi on tukku- ja vähittäiskauppa: 27 % työpaikoista (Jyväskylässä 10 %).

Asukasmäärä on kasvanut 25 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asukkaat

    13 762

    Jyväskylän 35 alueesta 3. suurin

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 970 €
−9,2 % vuodesta 2020
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
13 762
+24,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 108 €
+25,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 342 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
37 %
6 393 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
42 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 970 €, 12 % enemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 9 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 970 €

Postinumeroalue 40270
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 26 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Palokka1 970 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,9 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
7,8 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta5/18

    609 €Säynätsalo
    Jyväskylä 1 757 €Palokka 1 970 €
    2 749 €Kuokkala-Ristikivi
    609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-Ristikivi
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani10/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Palokka 28 108 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet15/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Palokka 37 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat19/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Palokka 23 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet21/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Palokka 19 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet8/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Palokka 28 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto13/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Palokka 42 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys25/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Palokka 11 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko19/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Palokka 82,0 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 28 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %).

PalokkaJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 20 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (14 %).

  • Palokka44 %21 %20 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset21 %
  • Lapset 0–14 v.20 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
2,1
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
39,2 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

62 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 37 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).

  • Palokka62 %37 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto62 %
  • Vuokra-asunto37 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 57 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 42 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (82,0 m² ja 69,0 m²).

  • Palokka42 %57 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot42 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot57 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 28 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 40 %.

PalokkaJyväskylä

  • Yksinasuvat40 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet28 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita44 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
82,0 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
6 923
Kesämökit
196

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 42 % aikuisista, saman verran kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Palokka14 %40 %27 %15 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon14 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto40 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto15 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 15 % ja suurituloisimpaan 21 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Palokka15 %65 %21 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %15 %
  • Keskimmäinen 60 %65 %
  • Ylin 20 %21 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 108 €
vuodessa, noin 2 342 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
42 425 €
vuodessa, noin 3 535 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
42 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 2 621 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (29 %). Tavallista yleisempi on tukku- ja vähittäiskauppa: 27 % työpaikoista (Jyväskylässä 10 %).

Suurimmat toimialat

PalokkaJyväskylä

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut29 %, Jyväskylä 21 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa27 %, Jyväskylä 10 %
  • Rakentaminen8 %, Jyväskylä 6 %
  • Teollisuus7 %, Jyväskylä 8 %
  • Koulutus6 %, Jyväskylä 11 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Jyväskylä 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 621
Työpaikkoja asukasta kohden
0,19
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Palokka15 %84 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus15 %
  • Palvelut84 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 25 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniPalokkaJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).