Alue lyhyesti
Alueella Kypärämäki (40630) asuu 3 566 ihmistä, 2 % Jyväskylän asukkaista. Ikärakenne on lähellä Jyväskylän keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 20 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista. Kotitalouksista 44 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
Asunnot jakautuvat kerrostalojen (49 %) ja pientalojen (50 %) kesken. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (79,5 m² ja 69,0 m²). 58 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 41 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 372 €, 22 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on noussut 44 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 9,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 412 € vuodessa, noin 2 201 € kuukaudessa. Se on 7 % suurempi kuin Jyväskylässä ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 15 % on työttömänä, saman verran kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 771 työpaikkaa, ja suurin toimiala on hallinto- ja tukipalvelut (36 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (7 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 7 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Korkea-asteen tutkinto
45 %
Jyväskylän 35 alueesta 5. suurin
Jyväskylä 40 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 372 €
- +44,3 % vuodesta 2020
- Jyväskylä1 757 €
- Kaksion vuokra / m²
- 12,76 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä14,11 €
- Asukkaat
- 3 566
- −6,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä44,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 412 €
- +27,3 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 201 € kuukaudessa
- Jyväskylä24 711 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 41 %
- 1 773 taloudesta
- Jyväskylä51 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 45 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Jyväskylä40 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 372 €, 22 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on noussut 44 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 372 €
Postinumeroalue 40630
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 6 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Jyväskylä: 14,11 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 9,0 vuotta
- Jyväskylä: 10,4
- Bruttovuokratuotto
- 11,2 %
- Jyväskylä: 9,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 545–692 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
- Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta13/18
609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-RistikiviJyväskylä 1 757 €Kypärämäki 1 372 €609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-RistikiviKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani19/35
20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaJyväskylä 24 711 €Kypärämäki 26 412 €20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaVuokralla asuvat taloudet14/35
2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä 51 %Kypärämäki 41 %2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki16–34-vuotiaat21/35
7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä KeskusJyväskylä 31 %Kypärämäki 20 %7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus65 vuotta täyttäneet10/35
10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiJyväskylä 19 %Kypärämäki 23 %10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiLapsiperheet17/35
6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaJyväskylä 18 %Kypärämäki 22 %6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaKorkea-asteen tutkinto5/35
20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiJyväskylä 40 %Kypärämäki 45 %20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiTyöttömyys15/35
6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoJyväskylä 15 %Kypärämäki 15 %6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoAsuntojen keskikoko20/35
49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²PuuppolaJyväskylä 69,0 m²Kypärämäki 79,5 m²49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Jyväskylän keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 20 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista.
KypärämäkiJyväskylä
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 25 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (21 %).
- Kypärämäki39 %10 %25 %15 %
- Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset39 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat10 %
- Eläkeläiset25 %
- Lapset 0–14 v.15 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 44,0
- Jyväskylä: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 15 %
- Jyväskylä: 15 %
- Talouden koko
- 2,0
- Jyväskylä: 1,8
- Asumisväljyys
- 40,8 m²
- Jyväskylä: 38,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
58 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 41 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).
- Kypärämäki58 %41 %
- Jyväskylä49 %51 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto58 %
- Vuokra-asunto41 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnot jakautuvat kerrostalojen (49 %) ja pientalojen (50 %) kesken. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (79,5 m² ja 69,0 m²).
- Kypärämäki49 %50 %
- Jyväskylä65 %34 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot49 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot50 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 44 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
KypärämäkiJyväskylä
- Yksinasuvat44 %, Jyväskylä 52 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Jyväskylä 22 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Jyväskylä 6 %
- Lapsitaloudet22 %, Jyväskylä 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Jyväskylä 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita45 %, Jyväskylä 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Jyväskylä 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 79,5 m²
- Jyväskylä: 69,0 m²
- Asunnot
- 2 015
- Kesämökit
- 1
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 45 % aikuisista, enemmän kuin Jyväskylässä (40 %).
- Kypärämäki17 %31 %24 %21 %
- Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon17 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto31 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto21 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 20 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Kypärämäki22 %58 %20 %
- Jyväskylä25 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %22 %
- Keskimmäinen 60 %58 %
- Ylin 20 %20 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 412 €
- vuodessa, noin 2 201 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 24 711 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 37 941 €
- vuodessa, noin 3 162 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 32 454 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 45 %
- Jyväskylä: 40 %
Työpaikat
Alueella on 771 työpaikkaa, ja suurin toimiala on hallinto- ja tukipalvelut (36 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (7 %).
Suurimmat toimialat
KypärämäkiJyväskylä
- Hallinto- ja tukipalvelut36 %, Jyväskylä 7 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut15 %, Jyväskylä 21 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta11 %, Jyväskylä 7 %
- Koulutus9 %, Jyväskylä 11 %
- Taiteet, viihde ja virkistys8 %, Jyväskylä 2 %
- Muu palvelutoiminta5 %, Jyväskylä 3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 771
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,22
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Jyväskylä: 0,45
Toimialaryhmät
- Kypärämäki94 %
- Jyväskylä15 %84 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus5 %
- Palvelut94 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 7 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).