Alue lyhyesti
Alueella Keljo-Ristonmaa (40500) asuu 3 812 ihmistä, 3 % Jyväskylän asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 42 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Jyväskylässä 31 %). Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.
Asunnoista 65 % on kerrostaloissa ja 34 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (61,2 m² ja 69,0 m²). 62 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 297 €, 31 % enemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on Jyväskylän alueista 3. korkein. Neliöhinta on noussut 9 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 15,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 338 € vuodessa, noin 1 862 € kuukaudessa. Se on 10 % pienempi kuin Jyväskylässä ja 15 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, saman verran kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 2 804 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (17 %). Tavallista yleisempi on majoitus- ja ravitsemistoiminta: 9 % työpaikoista (Jyväskylässä 4 %).
Asukasmäärä on kasvanut 12 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työpaikkoja asukasta kohden
0,74
Jyväskylän 35 alueesta 4. suurin
Jyväskylä 0,45
16–34-vuotiaat
42 %
Jyväskylän 35 alueesta 4. suurin
Jyväskylä 31 %
Kaksion neliöhinta
2 297 €
Jyväskylän 18 alueesta 3. korkein
Jyväskylä 1 757 €
Lapsiperheet
13 %
Jyväskylän 35 alueesta 5. pienin
Jyväskylä 18 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 297 €
- +8,6 % vuodesta 2020
- Jyväskylä1 757 €
- Kaksion vuokra / m²
- 12,76 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä14,11 €
- Asukkaat
- 3 812
- +11,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä38,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 338 €
- +22,7 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 862 € kuukaudessa
- Jyväskylä24 711 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 62 %
- 2 235 taloudesta
- Jyväskylä51 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 41 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Jyväskylä40 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 297 €, 31 % enemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on Jyväskylän alueista 3. korkein. Neliöhinta on noussut 9 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 297 €
Postinumeroalue 40500
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 20 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Jyväskylä: 14,11 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 15,0 vuotta
- Jyväskylä: 10,4
- Bruttovuokratuotto
- 6,7 %
- Jyväskylä: 9,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 545–692 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
- Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.
Kaksion neliöhinta3/18
609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-RistikiviJyväskylä 1 757 €Keljo-Ristonmaa 2 297 €609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-RistikiviKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani29/35
20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaJyväskylä 24 711 €Keljo-Ristonmaa 22 338 €20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaVuokralla asuvat taloudet7/35
2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä 51 %Keljo-Ristonmaa 62 %2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki16–34-vuotiaat4/35
7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä KeskusJyväskylä 31 %Keljo-Ristonmaa 42 %7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus65 vuotta täyttäneet30/35
10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiJyväskylä 19 %Keljo-Ristonmaa 16 %10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiLapsiperheet31/35
6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaJyväskylä 18 %Keljo-Ristonmaa 13 %6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaKorkea-asteen tutkinto15/35
20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiJyväskylä 40 %Keljo-Ristonmaa 41 %20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiTyöttömyys10/35
6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoJyväskylä 15 %Keljo-Ristonmaa 16 %6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoAsuntojen keskikoko29/35
49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²PuuppolaJyväskylä 69,0 m²Keljo-Ristonmaa 61,2 m²49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 42 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Jyväskylässä 31 %).
Keljo-RistonmaaJyväskylä
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Opiskelijoita on 16 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (12 %).
- Keljo-Ristonmaa42 %16 %18 %11 %
- Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset42 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat16 %
- Eläkeläiset18 %
- Lapset 0–14 v.11 %
- Muut5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 38,0
- Jyväskylä: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 16 %
- Jyväskylä: 15 %
- Talouden koko
- 1,7
- Jyväskylä: 1,8
- Asumisväljyys
- 36,3 m²
- Jyväskylä: 38,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
62 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %).
- Keljo-Ristonmaa38 %62 %
- Jyväskylä49 %51 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto38 %
- Vuokra-asunto62 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 65 % on kerrostaloissa ja 34 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (61,2 m² ja 69,0 m²).
- Keljo-Ristonmaa65 %34 %
- Jyväskylä65 %34 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot65 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot34 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 13 %.
Keljo-RistonmaaJyväskylä
- Yksinasuvat57 %, Jyväskylä 52 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat33 %, Jyväskylä 22 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Jyväskylä 6 %
- Lapsitaloudet13 %, Jyväskylä 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita68 %, Jyväskylä 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt20 %, Jyväskylä 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 61,2 m²
- Jyväskylä: 69,0 m²
- Asunnot
- 2 474
- Kesämökit
- 52
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 41 % aikuisista, saman verran kuin Jyväskylässä (40 %).
- Keljo-Ristonmaa17 %14 %28 %24 %17 %
- Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon17 %
- Ylioppilastutkinto14 %
- Ammatillinen tutkinto28 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto17 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 33 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Keljo-Ristonmaa33 %53 %13 %
- Jyväskylä25 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %33 %
- Keskimmäinen 60 %53 %
- Ylin 20 %13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 338 €
- vuodessa, noin 1 862 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 24 711 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 597 €
- vuodessa, noin 2 383 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 32 454 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 41 %
- Jyväskylä: 40 %
Työpaikat
Alueella on 2 804 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (17 %). Tavallista yleisempi on majoitus- ja ravitsemistoiminta: 9 % työpaikoista (Jyväskylässä 4 %).
Suurimmat toimialat
Keljo-RistonmaaJyväskylä
- Tukku- ja vähittäiskauppa17 %, Jyväskylä 10 %
- Informaatio ja viestintä14 %, Jyväskylä 7 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus14 %, Jyväskylä 6 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta13 %, Jyväskylä 7 %
- Rakentaminen13 %, Jyväskylä 6 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta9 %, Jyväskylä 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 804
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,74
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Jyväskylä: 0,45
Toimialaryhmät
- Keljo-Ristonmaa17 %83 %
- Jyväskylä15 %84 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus17 %
- Palvelut83 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 12 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Jyväskylässä (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).