Asumisvalinta

Nisula

40720 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40720 Nisula

Alue lyhyesti

Alueella Nisula (40720) asuu 2 831 ihmistä, 2 % Jyväskylän asukkaista. Ikärakenne on lähellä Jyväskylän keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 36 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista. Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (85 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (58,4 m² ja 69,0 m²). 55 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 541 €, 12 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 18 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,55 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 569 € vuodessa, noin 1 964 € kuukaudessa. Se on 5 % pienempi kuin Jyväskylässä ja 11 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, enemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 1 344 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (54 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (11 %).

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Jyväskylässä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Yksinasuvat

    63 %

    Jyväskylän 35 alueesta 3. suurin

    Jyväskylä 52 %

  • Työttömyys

    17 %

    Jyväskylän 35 alueesta 4. suurin

    Jyväskylä 15 %

  • Asuntojen keskikoko

    58,4 m²

    Jyväskylän 35 alueesta 5. pienin

    Jyväskylä 69,0 m²

  • Opiskelijat

    14 %

    Jyväskylän 35 alueesta 7. suurin

    Jyväskylä 12 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 541 €
−18,0 % vuodesta 2020
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
15,55 €
Luku alueelta Jyväskylä 1
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
2 831
+5,4 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 569 €
+27,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 964 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
55 %
1 796 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
44 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 541 €, 12 % vähemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 18 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 541 €

Postinumeroalue 40720
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 8 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,55 €

Luku alueelta Jyväskylä 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Nisula1 541 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,3 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
12,1 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
600–750 €
Luku alueelta Jyväskylä 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,0 %−3,0 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 1) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta12/18

    609 €Säynätsalo
    Jyväskylä 1 757 €Nisula 1 541 €
    2 749 €Kuokkala-Ristikivi
    609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-Ristikivi
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani28/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Nisula 23 569 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet9/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Nisula 55 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat7/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Nisula 36 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet11/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Nisula 23 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet32/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Nisula 12 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto8/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Nisula 44 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys4/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Nisula 17 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko31/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Nisula 58,4 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Jyväskylän keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 36 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista.

NisulaJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 9 % asukkaista, vähemmän kuin Jyväskylässä (14 %).

  • Nisula41 %14 %25 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset41 %
  • Työttömät9 %
  • Opiskelijat14 %
  • Eläkeläiset25 %
  • Lapset 0–14 v.9 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
17 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
1,5
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
38,0 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

55 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %).

  • Nisula45 %55 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto45 %
  • Vuokra-asunto55 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (85 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (58,4 m² ja 69,0 m²).

  • Nisula85 %15 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot85 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot15 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.

NisulaJyväskylä

  • Yksinasuvat63 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat27 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet12 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita61 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
58,4 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
1 987
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 44 % aikuisista, enemmän kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Nisula15 %13 %28 %25 %19 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon15 %
  • Ylioppilastutkinto13 %
  • Ammatillinen tutkinto28 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Nisula27 %58 %15 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %27 %
  • Keskimmäinen 60 %58 %
  • Ylin 20 %15 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 569 €
vuodessa, noin 1 964 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 244 €
vuodessa, noin 2 354 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
44 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 1 344 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (54 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (11 %).

Suurimmat toimialat

NisulaJyväskylä

  • Koulutus54 %, Jyväskylä 11 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut15 %, Jyväskylä 21 %
  • Informaatio ja viestintä7 %, Jyväskylä 7 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Jyväskylä 7 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus4 %, Jyväskylä 6 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta4 %, Jyväskylä 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 344
Työpaikkoja asukasta kohden
0,47
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Nisula98 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus2 %
  • Palvelut98 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniNisulaJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).