Asumisvalinta

Kuohu

41930 · Jyväskylä · Keski-Suomi

41930 Kuohu

Alue lyhyesti

Alueella Kuohu (41930) asuu 752 ihmistä, 1 % Jyväskylän asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %). Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 30 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (100,4 m² ja 69,0 m²). 91 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 8 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 529 € vuodessa, noin 2 294 € kuukaudessa. Se on 11 % suurempi kuin Jyväskylässä ja 4 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 69 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (33 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 9 % työpaikoista (Jyväskylässä 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 14 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,09

    Jyväskylän 35 alueesta 7. pienin

    Jyväskylä 0,45

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 244 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
752
−13,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 529 €
+27,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 294 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
8 %
323 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
35 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 244 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 88 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kuohu1 244 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,1 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
12,3 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani14/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Kuohu 27 529 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet25/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Kuohu 8 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat22/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Kuohu 19 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet12/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Kuohu 21 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet10/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Kuohu 25 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto23/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Kuohu 35 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys28/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Kuohu 10 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko9/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Kuohu 100,4 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %).

KuohuJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 17 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (14 %).

  • Kuohu44 %22 %17 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset22 %
  • Lapset 0–14 v.17 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
2,3
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
44,3 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

91 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 8 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).

  • Kuohu91 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto91 %
  • Vuokra-asunto8 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (100,4 m² ja 69,0 m²).

  • Kuohu95 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot95 %
  • Muut rakennukset5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 30 %.

KuohuJyväskylä

  • Yksinasuvat30 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat4 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet25 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita41 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
100,4 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
364
Kesämökit
131

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 35 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Kuohu15 %46 %26 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon15 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto46 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Kuohu19 %59 %22 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %19 %
  • Keskimmäinen 60 %59 %
  • Ylin 20 %22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 529 €
vuodessa, noin 2 294 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
49 849 €
vuodessa, noin 4 154 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
35 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 69 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (33 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 9 % työpaikoista (Jyväskylässä 1 %).

Suurimmat toimialat

KuohuJyväskylä

  • Teollisuus33 %, Jyväskylä 8 %
  • Rakentaminen14 %, Jyväskylä 6 %
  • Kuljetus ja varastointi14 %, Jyväskylä 4 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous9 %, Jyväskylä 1 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Jyväskylä 10 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys6 %, Jyväskylä 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
69
Työpaikkoja asukasta kohden
0,09
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Kuohu48 %43 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto9 %
  • Jalostus48 %
  • Palvelut43 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 14 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKuohuJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).