Alue lyhyesti
Alueella Tikkakoski (41160) asuu 4 672 ihmistä, 3 % Jyväskylän asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 27 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %). Lapsiperheitä on 27 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 39 %.
Asunnoista 71 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 27 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (85,2 m² ja 69,0 m²). 71 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 28 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 975 € vuodessa, noin 2 331 € kuukaudessa. Se on 13 % suurempi kuin Jyväskylässä ja 6 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, vähemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 1 618 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (43 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (6 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut.
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 244 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä1 757 €
- Kaksion vuokra / m²
- 12,76 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2
- Jyväskylä14,11 €
- Asukkaat
- 4 672
- −2,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 975 €
- +25,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 331 € kuukaudessa
- Jyväskylä24 711 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 28 %
- 2 106 taloudesta
- Jyväskylä51 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 34 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Jyväskylä40 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 244 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 88 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Jyväskylä: 14,11 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,1 vuotta
- Jyväskylä: 10,4
- Bruttovuokratuotto
- 12,3 %
- Jyväskylä: 9,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 545–692 €
- Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
- Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani11/35
20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaJyväskylä 24 711 €Tikkakoski 27 975 €20 173 €Huhtasuo31 477 €PuuppolaVuokralla asuvat taloudet21/35
2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-KukkumäkiJyväskylä 51 %Tikkakoski 28 %2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki16–34-vuotiaat25/35
7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä KeskusJyväskylä 31 %Tikkakoski 18 %7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus65 vuotta täyttäneet20/35
10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiJyväskylä 19 %Tikkakoski 20 %10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %PutkilahtiLapsiperheet9/35
6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaJyväskylä 18 %Tikkakoski 27 %6 %Jyväskylä Keskus43 %PuuppolaKorkea-asteen tutkinto26/35
20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiJyväskylä 40 %Tikkakoski 34 %20 %Huhtasuo50 %Mannila-TaulumäkiTyöttömyys19/35
6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoJyväskylä 15 %Tikkakoski 13 %6 %Länsi-Palokka31 %HuhtasuoAsuntojen keskikoko16/35
49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²PuuppolaJyväskylä 69,0 m²Tikkakoski 85,2 m²49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 27 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %).
TikkakoskiJyväskylä
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 20 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (14 %).
- Tikkakoski41 %22 %20 %
- Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset41 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset22 %
- Lapset 0–14 v.20 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Jyväskylä: 41,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 13 %
- Jyväskylä: 15 %
- Talouden koko
- 2,2
- Jyväskylä: 1,8
- Asumisväljyys
- 40,2 m²
- Jyväskylä: 38,9 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
71 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 28 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).
- Tikkakoski71 %28 %
- Jyväskylä49 %51 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto71 %
- Vuokra-asunto28 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 71 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 27 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (85,2 m² ja 69,0 m²).
- Tikkakoski27 %71 %
- Jyväskylä65 %34 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot27 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot71 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 27 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 39 %.
TikkakoskiJyväskylä
- Yksinasuvat39 %, Jyväskylä 52 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat7 %, Jyväskylä 22 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Jyväskylä 6 %
- Lapsitaloudet27 %, Jyväskylä 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Jyväskylä 4 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Jyväskylä 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita42 %, Jyväskylä 57 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Jyväskylä 25 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 85,2 m²
- Jyväskylä: 69,0 m²
- Asunnot
- 2 388
- Kesämökit
- 40
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 34 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %).
- Tikkakoski17 %46 %24 %
- Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon17 %
- Ylioppilastutkinto4 %
- Ammatillinen tutkinto46 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 17 % ja suurituloisimpaan 19 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Tikkakoski17 %64 %19 %
- Jyväskylä25 %59 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %17 %
- Keskimmäinen 60 %64 %
- Ylin 20 %19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 975 €
- vuodessa, noin 2 331 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 24 711 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 42 783 €
- vuodessa, noin 3 565 € kuukaudessa
- Jyväskylä: 32 454 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 34 %
- Jyväskylä: 40 %
Työpaikat
Alueella on 1 618 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (43 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (6 %).
Suurimmat toimialat
TikkakoskiJyväskylä
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus43 %, Jyväskylä 6 %
- Teollisuus17 %, Jyväskylä 8 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut12 %, Jyväskylä 21 %
- Koulutus5 %, Jyväskylä 11 %
- Kiinteistöalan toiminta5 %, Jyväskylä 1 %
- Kuljetus ja varastointi3 %, Jyväskylä 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 618
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,35
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Jyväskylä: 0,45
Toimialaryhmät
- Tikkakoski21 %78 %
- Jyväskylä15 %84 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus21 %
- Palvelut78 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).