Asumisvalinta

Moksi

41840 · Jyväskylä · Keski-Suomi

41840 Moksi

Alue lyhyesti

Alueella Moksi (41840) asuu vain 73 ihmistä, joten Tilastokeskus julkaisee siitä vain osan tiedoista.

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 244 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
73
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
31 284 €
vuodessa, noin 2 607 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
8 %
36 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
25 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Neliöhinta

1 244 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 88 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Moksi1 244 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,1 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
12,3 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Asukkaat

Ikä

MoksiJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

  • Moksi44 %21 %21 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset44 %
  • Työttömät10 %
  • Opiskelijat5 %
  • Eläkeläiset21 %
  • Lapset 0–14 v.21 %
  • Muut0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
18 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
2,0
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
51,8 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

  • Moksi83 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto83 %
  • Vuokra-asunto8 %
  • Muu tai tuntematon8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

  • Moksi100 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot100 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

MoksiJyväskylä

  • Yksinasuvat47 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet22 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet0 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita56 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt25 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
97,1 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
55
Kesämökit
74

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

  • Moksi13 %59 %20 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon13 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto59 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste20 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

  • Moksi23 %50 %27 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %23 %
  • Keskimmäinen 60 %50 %
  • Ylin 20 %27 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
31 284 €
vuodessa, noin 2 607 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
41 513 €
vuodessa, noin 3 459 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
25 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Suurimmat toimialat

MoksiJyväskylä

Ei julkaista: liian vähän asukkaita

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
6
Työpaikkoja asukasta kohden
0,08
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

Ei julkaista: liian vähän asukkaita

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMoksiJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).