Asumisvalinta

Jyväskylä Keskus

40100 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40100 Jyväskylä Keskus

Alue lyhyesti

Alueella Jyväskylä Keskus (40100) asuu 17 067 ihmistä, 11 % Jyväskylän asukkaista. Asukasmäärä on Jyväskylän alueista 2. suurin. Nuoria aikuisia on paljon: 53 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Jyväskylässä 31 %). Osuus on Jyväskylän alueista suurin. Yksinasuvia on 68 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 6 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (50,8 m² ja 69,0 m²). 70 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %). Vuokralla asuvien osuus on Jyväskylän alueista 3. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 609 €, 48 % enemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on Jyväskylän alueista 2. korkein. Neliöhinta on laskenut 1 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,55 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 21 397 € vuodessa, noin 1 783 € kuukaudessa. Se on 13 % pienempi kuin Jyväskylässä ja 19 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Jyväskylässä (15 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 20 498 työpaikkaa, 1,20 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on kasvanut 24 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 16–34-vuotiaat

    53 %

    Jyväskylän 35 alueesta suurin

    Jyväskylä 31 %

  • Lapsiperheet

    6 %

    Jyväskylän 35 alueesta pienin

    Jyväskylä 18 %

  • Pientaloasunnot

    0 %

    Jyväskylän 35 alueesta 2. pienin

    Jyväskylä 34 %

  • Asukkaat

    17 067

    Jyväskylän 35 alueesta 2. suurin

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 609 €
−1,3 % vuodesta 2020
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
15,55 €
Luku alueelta Jyväskylä 1
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
17 067
+23,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
21 397 €
+28,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 783 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
70 %
11 915 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
42 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 609 €, 48 % enemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on Jyväskylän alueista 2. korkein. Neliöhinta on laskenut 1 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 609 €

Postinumeroalue 40100
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 35 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,55 €

Luku alueelta Jyväskylä 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Jyväskylä Keskus2 609 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
14,0 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
7,2 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
600–750 €
Luku alueelta Jyväskylä 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−2,0 %−3,0 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 1) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, lapsiperheet, asuntojen keskikoko.

  • Kaksion neliöhinta2/18

    609 €Säynätsalo
    Jyväskylä 1 757 €Jyväskylä Keskus 2 609 €
    2 749 €Kuokkala-Ristikivi
    609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-Ristikivi
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani32/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Jyväskylä Keskus 21 397 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet3/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Jyväskylä Keskus 70 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat1/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Jyväskylä Keskus 53 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet18/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Jyväskylä Keskus 20 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet35/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Jyväskylä Keskus 6 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto10/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Jyväskylä Keskus 42 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys16/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Jyväskylä Keskus 13 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko33/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Jyväskylä Keskus 50,8 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 53 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Jyväskylässä 31 %). Osuus on Jyväskylän alueista suurin.

Jyväskylä KeskusJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 5 % asukkaista, vähemmän kuin Jyväskylässä (14 %).

  • Jyväskylä Keskus45 %19 %21 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset45 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat19 %
  • Eläkeläiset21 %
  • Lapset 0–14 v.5 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
13 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
1,4
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
36,3 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

70 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %). Vuokralla asuvien osuus on Jyväskylän alueista 3. suurin.

  • Jyväskylä Keskus29 %70 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto29 %
  • Vuokra-asunto70 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (95 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (50,8 m² ja 69,0 m²).

  • Jyväskylä Keskus95 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot95 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot0 %
  • Muut rakennukset4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 68 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 6 %.

Jyväskylä KeskusJyväskylä

  • Yksinasuvat68 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat40 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit10 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet6 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet2 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita73 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt21 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
50,8 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
13 612
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 42 % aikuisista, enemmän kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Jyväskylä Keskus12 %21 %24 %27 %15 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon12 %
  • Ylioppilastutkinto21 %
  • Ammatillinen tutkinto24 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto15 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 33 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Jyväskylä Keskus33 %55 %12 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %33 %
  • Keskimmäinen 60 %55 %
  • Ylin 20 %12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
21 397 €
vuodessa, noin 1 783 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 723 €
vuodessa, noin 2 144 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
42 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 20 498 työpaikkaa, 1,20 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

Jyväskylä KeskusJyväskylä

  • Koulutus18 %, Jyväskylä 11 %
  • Informaatio ja viestintä17 %, Jyväskylä 7 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut13 %, Jyväskylä 21 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta10 %, Jyväskylä 7 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus8 %, Jyväskylä 6 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Jyväskylä 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
20 498
Työpaikkoja asukasta kohden
1,20
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Jyväskylä Keskus93 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus6 %
  • Palvelut93 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 24 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniJyväskylä KeskusJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).