Asumisvalinta

Kuokkala-Ristikivi

40520 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40520 Kuokkala-Ristikivi

Alue lyhyesti

Alueella Kuokkala-Ristikivi (40520) asuu 17 689 ihmistä, 12 % Jyväskylän asukkaista. Asukasmäärä on Jyväskylän alueista suurin. Ikärakenne on lähellä Jyväskylän keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 32 % ja 65 vuotta täyttäneitä 17 % asukkaista. Yksinasuvia on 52 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.

Asunnoista 75 % on kerrostaloissa ja 25 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (65,9 m² ja 69,0 m²). 62 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 749 €, 56 % enemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on Jyväskylän alueista korkein. Neliöhinta on noussut 3 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 18,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 875 € vuodessa, noin 2 073 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Jyväskylässä ja 6 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, saman verran kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 2 150 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (35 %). Tavallista yleisempi on muu palvelutoiminta: 8 % työpaikoista (Jyväskylässä 3 %).

Asukasmäärä on kasvanut 11 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Kaksion neliöhinta

    2 749 €

    Jyväskylän 18 alueesta korkein

    Jyväskylä 1 757 €

  • Asukkaat

    17 689

    Jyväskylän 35 alueesta suurin

  • Vuokralla asuvat taloudet

    62 %

    Jyväskylän 35 alueesta 6. suurin

    Jyväskylä 51 %

  • Pientaloasunnot

    25 %

    Jyväskylän 35 alueesta 7. pienin

    Jyväskylä 34 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 749 €
+2,7 % vuodesta 2020
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
17 689
+11,4 % vuodesta 2014
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 875 €
+27,3 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 073 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
62 %
9 889 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
43 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 749 €, 56 % enemmän kuin Jyväskylässä keskimäärin. Neliöhinta on Jyväskylän alueista korkein. Neliöhinta on noussut 3 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 749 €

Postinumeroalue 40520
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 7 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kuokkala-Ristikivi2 749 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
18,0 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
5,6 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.

  • Kaksion neliöhinta1/18

    609 €Säynätsalo
    Jyväskylä 1 757 €Kuokkala-Ristikivi 2 749 €
    2 749 €Kuokkala-Ristikivi
    609 €Säynätsalo2 749 €Kuokkala-Ristikivi
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani24/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Kuokkala-Ristikivi 24 875 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet6/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Kuokkala-Ristikivi 62 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat9/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Kuokkala-Ristikivi 32 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet23/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Kuokkala-Ristikivi 17 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet22/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Kuokkala-Ristikivi 18 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto9/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Kuokkala-Ristikivi 43 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys9/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Kuokkala-Ristikivi 16 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko25/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Kuokkala-Ristikivi 65,9 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Jyväskylän keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 32 % ja 65 vuotta täyttäneitä 17 % asukkaista.

Kuokkala-RistikiviJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 19 % asukkaista, vähemmän kuin Jyväskylässä (21 %).

  • Kuokkala-Ristikivi43 %12 %19 %14 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset43 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat12 %
  • Eläkeläiset19 %
  • Lapset 0–14 v.14 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
16 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
1,8
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
37,5 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

62 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Jyväskylässä (51 %).

  • Kuokkala-Ristikivi37 %62 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto37 %
  • Vuokra-asunto62 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 75 % on kerrostaloissa ja 25 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Jyväskylässä (65,9 m² ja 69,0 m²).

  • Kuokkala-Ristikivi75 %25 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot75 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot25 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 52 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.

Kuokkala-RistikiviJyväskylä

  • Yksinasuvat52 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat21 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet18 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita61 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt22 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
65,9 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
10 717
Kesämökit
152

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 43 % aikuisista, enemmän kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Kuokkala-Ristikivi16 %31 %25 %19 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon16 %
  • Ylioppilastutkinto10 %
  • Ammatillinen tutkinto31 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % ja suurituloisimpaan 17 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Kuokkala-Ristikivi25 %59 %17 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %25 %
  • Keskimmäinen 60 %59 %
  • Ylin 20 %17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 875 €
vuodessa, noin 2 073 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 349 €
vuodessa, noin 2 696 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
43 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 2 150 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (35 %). Tavallista yleisempi on muu palvelutoiminta: 8 % työpaikoista (Jyväskylässä 3 %).

Suurimmat toimialat

Kuokkala-RistikiviJyväskylä

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut35 %, Jyväskylä 21 %
  • Koulutus14 %, Jyväskylä 11 %
  • Rakentaminen14 %, Jyväskylä 6 %
  • Muu palvelutoiminta8 %, Jyväskylä 3 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut7 %, Jyväskylä 7 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Jyväskylä 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 150
Työpaikkoja asukasta kohden
0,12
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Kuokkala-Ristikivi17 %83 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus17 %
  • Palvelut83 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 11 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKuokkala-RistikiviJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).