Asumisvalinta

Rannila

41860 · Jyväskylä · Keski-Suomi

41860 Rannila

Alue lyhyesti

Alueella Rannila (41860) asuu 303 ihmistä, alle 1 % Jyväskylän asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 36 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %). Lapsiperheitä on 36 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 19 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (119,1 m² ja 69,0 m²). 97 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 3 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 922 € vuodessa, noin 2 494 € kuukaudessa. Se on 21 % suurempi kuin Jyväskylässä ja 14 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 33 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (64 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (21 %).

Asukasmäärä on kasvanut 20 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 2 %.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asuntojen keskikoko

    119,1 m²

    Jyväskylän 35 alueesta 2. suurin

    Jyväskylä 69,0 m²

  • Lapsiperheet

    36 %

    Jyväskylän 35 alueesta 4. suurin

    Jyväskylä 18 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    3 %

    Jyväskylän 35 alueesta 4. pienin

    Jyväskylä 51 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    29 922 €

    Jyväskylän 35 alueesta 4. suurin

    Jyväskylä 24 711 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 244 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
303
+19,8 % vuodesta 2014
Keski-ikä39,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 922 €
+25,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 494 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
3 %
116 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
44 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 244 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 88 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Rannila1 244 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,1 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
12,3 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani4/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Rannila 29 922 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet32/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Rannila 3 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat26/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Rannila 16 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet28/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Rannila 16 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet4/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Rannila 36 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto6/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Rannila 44 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys29/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Rannila 10 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko2/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Rannila 119,1 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 36 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %).

RannilaJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 22 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (14 %).

  • Rannila45 %17 %22 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset45 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset17 %
  • Lapset 0–14 v.22 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
39,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
2,6
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
47,0 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

97 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 3 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).

  • Rannila97 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto97 %
  • Vuokra-asunto3 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (119,1 m² ja 69,0 m²).

  • Rannila99 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 36 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 19 %.

RannilaJyväskylä

  • Yksinasuvat19 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat0 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet36 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita35 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
119,1 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
129
Kesämökit
148

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 44 % aikuisista, enemmän kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Rannila17 %37 %27 %17 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon17 %
  • Ylioppilastutkinto2 %
  • Ammatillinen tutkinto37 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 28 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Rannila15 %58 %28 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %15 %
  • Keskimmäinen 60 %58 %
  • Ylin 20 %28 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 922 €
vuodessa, noin 2 494 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
60 546 €
vuodessa, noin 5 046 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
44 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 33 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (64 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (21 %).

Suurimmat toimialat

RannilaJyväskylä

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut64 %, Jyväskylä 21 %
  • Teollisuus15 %, Jyväskylä 8 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Jyväskylä 10 %
  • Rakentaminen6 %, Jyväskylä 6 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut3 %, Jyväskylä 7 %
  • Koulutus3 %, Jyväskylä 11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
33
Työpaikkoja asukasta kohden
0,11
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Rannila21 %79 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus21 %
  • Palvelut79 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 20 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 2 %. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniRannilaJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).