Asumisvalinta

Korpilahti Keskus

41800 · Jyväskylä · Keski-Suomi

41800 Korpilahti Keskus

Alue lyhyesti

Alueella Korpilahti Keskus (41800) asuu 3 388 ihmistä, 2 % Jyväskylän asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 29 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Jyväskylässä 19 %). Kotitalouksista 46 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (85 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (87,9 m² ja 69,0 m²). 74 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 25 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 187 € vuodessa, noin 2 099 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Jyväskylässä ja 4 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, saman verran kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 619 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (28 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 11 % työpaikoista (Jyväskylässä 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 65 vuotta täyttäneet

    29 %

    Jyväskylän 35 alueesta 4. suurin

    Jyväskylä 19 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    30 %

    Jyväskylän 35 alueesta 5. pienin

    Jyväskylä 40 %

  • Opiskelijat

    6 %

    Jyväskylän 35 alueesta 6. pienin

    Jyväskylä 12 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 244 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
3 388
−6,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä48,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 187 €
+29,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 099 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
25 %
1 721 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
30 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 244 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 88 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Korpilahti Keskus1 244 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,1 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
12,3 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani23/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Korpilahti Keskus 25 187 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet23/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Korpilahti Keskus 25 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat27/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Korpilahti Keskus 16 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet4/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Korpilahti Keskus 29 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet20/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Korpilahti Keskus 19 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto31/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Korpilahti Keskus 30 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys13/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Korpilahti Keskus 16 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko13/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Korpilahti Keskus 87,9 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 29 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Jyväskylässä 19 %).

Korpilahti KeskusJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 32 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (21 %).

  • Korpilahti Keskus37 %32 %14 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset37 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset32 %
  • Lapset 0–14 v.14 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
48,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
16 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
1,9
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
46,9 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

74 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 25 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).

  • Korpilahti Keskus74 %25 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto74 %
  • Vuokra-asunto25 %
  • Muu tai tuntematon2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (85 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (87,9 m² ja 69,0 m²).

  • Korpilahti Keskus13 %85 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot13 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot85 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 46 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.

Korpilahti KeskusJyväskylä

  • Yksinasuvat46 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat7 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet19 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita40 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt41 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
87,9 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
2 017
Kesämökit
794

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 30 % aikuisista, vähemmän kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Korpilahti Keskus22 %45 %20 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon22 %
  • Ylioppilastutkinto3 %
  • Ammatillinen tutkinto45 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste20 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 17 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Korpilahti Keskus21 %62 %17 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %21 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 187 €
vuodessa, noin 2 099 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
37 175 €
vuodessa, noin 3 098 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
30 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 619 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (28 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 11 % työpaikoista (Jyväskylässä 1 %).

Suurimmat toimialat

Korpilahti KeskusJyväskylä

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut28 %, Jyväskylä 21 %
  • Koulutus17 %, Jyväskylä 11 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous11 %, Jyväskylä 1 %
  • Rakentaminen9 %, Jyväskylä 6 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Jyväskylä 10 %
  • Teollisuus6 %, Jyväskylä 8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
619
Työpaikkoja asukasta kohden
0,18
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Korpilahti Keskus11 %16 %73 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto11 %
  • Jalostus16 %
  • Palvelut73 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, vaikka Jyväskylässä se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Jyväskylässä.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKorpilahti KeskusJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).