Asumisvalinta

Keljonkangas

40530 · Jyväskylä · Keski-Suomi

40530 Keljonkangas

Alue lyhyesti

Alueella Keljonkangas (40530) asuu 7 135 ihmistä, 5 % Jyväskylän asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %). Lapsiperheitä on 31 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 37 %.

Asunnoista 65 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 34 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (86,2 m² ja 69,0 m²). 64 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 36 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 280 € vuodessa, noin 2 440 € kuukaudessa. Se on 18 % suurempi kuin Jyväskylässä ja 11 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Jyväskylässä (15 %). Alueella on 1 624 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (39 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (8 %).

Asukasmäärä on kasvanut 34 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    47 %

    Jyväskylän 35 alueesta 4. suurin

    Jyväskylä 40 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    16 %

    Jyväskylän 35 alueesta 5. pienin

    Jyväskylä 19 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    29 280 €

    Jyväskylän 35 alueesta 5. suurin

    Jyväskylä 24 711 €

  • Lapsiperheet

    31 %

    Jyväskylän 35 alueesta 6. suurin

    Jyväskylä 18 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 244 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä1 757 €
Kaksion vuokra / m²
12,76 €
Luku alueelta Jyväskylä 2
Jyväskylä14,11 €
Asukkaat
7 135
+34,1 % vuodesta 2014
Keski-ikä38,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 280 €
+24,0 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 440 € kuukaudessa
Jyväskylä24 711 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
36 %
3 137 taloudesta
Jyväskylä51 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
47 %
18 vuotta täyttäneistä
Jyväskylä40 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 244 € on hinta-alueelta Jyväskylä 2. Hinta vastaa 8,1 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 12,76 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 244 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 88 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

12,76 €

Luku alueelta Jyväskylä 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Jyväskylä: 14,11 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Keljonkangas1 244 €Jyväskylä 1 757 €
855 € – 2 593 €Luku alueelta Jyväskylä, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,1 vuotta
Jyväskylä: 10,4
Bruttovuokratuotto
12,3 %
Jyväskylä: 9,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
545–692 €
Luku alueelta Jyväskylä 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,4 %−1,2 %Vuokra+0,7 %+0,9 %
Hintaindeksin (Jyväskylä 2) ja vuokraindeksin (Jyväskylä) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Jyväskylän postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani5/35

    20 173 €Huhtasuo
    Jyväskylä 24 711 €Keljonkangas 29 280 €
    31 477 €Puuppola
    20 173 €Huhtasuo31 477 €Puuppola
  • Vuokralla asuvat taloudet17/35

    2 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 51 %Keljonkangas 36 %
    94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    2 %Länsi-Palokka94 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • 16–34-vuotiaat14/35

    7 %Rutalahti-Kivisuo
    Jyväskylä 31 %Keljonkangas 24 %
    53 %Jyväskylä Keskus
    7 %Rutalahti-Kivisuo53 %Jyväskylä Keskus
  • 65 vuotta täyttäneet31/35

    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki
    Jyväskylä 19 %Keljonkangas 16 %
    41 %Putkilahti
    10 %Keskussairaala-alue-Kukkumäki41 %Putkilahti
  • Lapsiperheet6/35

    6 %Jyväskylä Keskus
    Jyväskylä 18 %Keljonkangas 31 %
    43 %Puuppola
    6 %Jyväskylä Keskus43 %Puuppola
  • Korkea-asteen tutkinto4/35

    20 %Huhtasuo
    Jyväskylä 40 %Keljonkangas 47 %
    50 %Mannila-Taulumäki
    20 %Huhtasuo50 %Mannila-Taulumäki
  • Työttömyys26/35

    6 %Länsi-Palokka
    Jyväskylä 15 %Keljonkangas 11 %
    31 %Huhtasuo
    6 %Länsi-Palokka31 %Huhtasuo
  • Asuntojen keskikoko14/35

    49,2 m²Mäki-Matti
    Jyväskylä 69,0 m²Keljonkangas 86,2 m²
    124,2 m²Puuppola
    49,2 m²Mäki-Matti124,2 m²Puuppola

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Jyväskylässä 18 %).

KeljonkangasJyväskylä

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 21 % asukkaista, enemmän kuin Jyväskylässä (14 %).

  • Keljonkangas47 %18 %21 %
  • Jyväskylä42 %12 %21 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset47 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset18 %
  • Lapset 0–14 v.21 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
38,0
Jyväskylä: 41,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Jyväskylä: 15 %
Talouden koko
2,2
Jyväskylä: 1,8
Asumisväljyys
39,2 m²
Jyväskylä: 38,9 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

64 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 36 % vuokralla (Jyväskylässä 51 % vuokralla).

  • Keljonkangas64 %36 %
  • Jyväskylä49 %51 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto64 %
  • Vuokra-asunto36 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 65 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 34 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Jyväskylässä (86,2 m² ja 69,0 m²).

  • Keljonkangas34 %65 %
  • Jyväskylä65 %34 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot34 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot65 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 31 % kotitalouksista (Jyväskylässä 18 %) ja yksinasuvia 37 %.

KeljonkangasJyväskylä

  • Yksinasuvat37 %, Jyväskylä 52 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat13 %, Jyväskylä 22 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Jyväskylä 6 %
  • Lapsitaloudet31 %, Jyväskylä 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Jyväskylä 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Jyväskylä 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita46 %, Jyväskylä 57 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt23 %, Jyväskylä 25 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
86,2 m²
Jyväskylä: 69,0 m²
Asunnot
3 315
Kesämökit
30

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 47 % aikuisista, enemmän kuin Jyväskylässä (40 %).

  • Keljonkangas13 %36 %28 %18 %
  • Jyväskylä17 %34 %25 %15 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon13 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto36 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste28 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto18 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 15 % ja suurituloisimpaan 23 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Keljonkangas15 %61 %23 %
  • Jyväskylä25 %59 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %15 %
  • Keskimmäinen 60 %61 %
  • Ylin 20 %23 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 280 €
vuodessa, noin 2 440 € kuukaudessa
Jyväskylä: 24 711 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
47 272 €
vuodessa, noin 3 939 € kuukaudessa
Jyväskylä: 32 454 €
Korkea-asteen tutkinto
47 %
Jyväskylä: 40 %

Työpaikat

Alueella on 1 624 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (39 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Jyväskylässä (8 %).

Suurimmat toimialat

KeljonkangasJyväskylä

  • Teollisuus39 %, Jyväskylä 8 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut25 %, Jyväskylä 21 %
  • Koulutus7 %, Jyväskylä 11 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Jyväskylä 10 %
  • Vesi- ja jätehuolto4 %, Jyväskylä 1 %
  • Rakentaminen4 %, Jyväskylä 6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 624
Työpaikkoja asukasta kohden
0,23
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Jyväskylä: 0,45

Toimialaryhmät

  • Keljonkangas48 %52 %
  • Jyväskylä15 %84 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus48 %
  • Palvelut52 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 34 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Jyväskylässä. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Jyväskylässä (28 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKeljonkangasJyväskyläSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).